منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / گزارش اجمالی از همایش رونمائی کتاب « زوائد علم اصول »
حسینیه ارک، 96/04/08

گزارش اجمالی از همایش رونمائی کتاب « زوائد علم اصول »

گزارش اجمالی از همایش رونمایی  کتاب «زوائد اصول»

 

سخنران: حجت الاسلام و المسلمین محمدتقی اکبرنژاد مدیر موسسه پژوهشی فقاهت و تمدن سازی اسلامی

 

◾️استاد اکبرنژاد در اول بیانات خود با اشاره به منشأ مشکلات حوزه گفت: حوزه پایگاهی است برای اینکه طلاب معارف دین را بیاموزند و به میان اقوام خود برگردند. اما حوزه منطبق بر نیازها و اولویت ها حرکت نمی کند. علوم انسانی در هر کشوری، یعنی مدل مدیریت در آن جامعه. آنچه در دانشگاه های ما تدریس می شود، دین را فاشیست می داند. روان شناسی آن لیبرالی است. اگر قبول داریم که دین در همه ی بخش های زندگی جریان دارد، پس باید آن را عرضه کنیم. این اولویت امروز حوزه است. کسی که به مسأله ای می پردازد که در ابتدای آن به ثمره نداشتن آن تصریح می کند، آیا به اولویت جامعه می پردازد؟ آیا فقیهی که ذهنش درگیر اولویت ها باشد، می تواند برای مساله ای مثل مقدمه واجب شش ماه وقت صرف کند؟

◾️مدیر موسسه فقاهت در بخش دیگر سخنان خود با اشاره به وظیفه ی جامعه مدرسین در اصلاح و اکمال حوزه گفت: آیا جامعه ی مدرسین مصائب حوزه را نمی بیند؟ آیا طلاب جواب سؤالات شان را از کتاب های امروزی می گیرند؟ فروش سگ و دهن متنجس، از سؤالات امروز طلبه ها نیست. همیشه در اعتراض به مسائل و برنامه ها ترس از این وجود دارد که فلان آقا اعتراض کند، یا به فلانی بربخورد. در حالی­که با این وضعیت نمی توان قدمی برای تحول برداشت.

◾️وی خالی شدن از استعدادهای برتر را مشکل دیگر حوزه دانست و خاطر نشان کرد: امروز حوزه ما، با مشکل فرار مغزها بیشتر از دانشگاه مواجه است. بسیاری از طلاب نخبه، به درس خارج نمی رسند. یا جذب موسسات می شوند، یا به دانشگاه می روند؛ چون نسخه ای برای آنها نداریم. واحد زمان در حوزه، ده سال است. مگر جوانی چند بار قابل تکرار است که اینچنین با عمر طلبه ها معامله می شود؟ مسئولان حوزه در پیشگاه خداوند باید پاسخگو باشند. بزرگان حوزه برای جابه­­جا کردن یک چوب کبریت، خواب ندارند، اما آنچه در حوزه جا به جا می شود، عمر طلاب است. آیا عمر طلبه ها ارزش وقت گذاشتن ندارد؟ آیا آنقدر که به مقدمه واجب فکر کردند، به مشکلات حوزه اندیشیدند؟

◾️استاد اکبرنژاد در قسمتی دیگر از سخنان خود، به وظایف مجمع نمایندگان پرداخت و خاطر نشان کرد: وظیفه مجمع نمایندگان پیگیری مطالبات طلبه ها از شورای عالی و مراجع است، نه اینکه برگه­ی وصل شهریه را بدون هیچ شناختی امضا کند. بیشتر از یک سال از مطالبه ی حضرت آقا درباره ی حوزه ی انقلابی می گذرد. در این مدت، به غیر از برگزاری همایش، چه کردند؟ آیة الله سید احمد خاتمی که در همایش ملی حوزه ی انقلابی از حوزه مطالبه می کند، خود باید پاسخگو باشد، نه اینکه مطالبه کند. ایشان باید از اقدامات شان در راستای تحول گزارش دهند، نه اینکه حوزه را به تحول فراخوانند.

◾️محقق حوزه علمیه در بخش دیگری از سخنان خود به وظیفه طلبه ها اشاره کرد و گفت: نهادهای رسمی حوزه نزدیک به چهل سال است که فرصت اصلاح داشتند. اما برای وظیفه ی امروز طلبه ها دو نظریه وجود دارد. برخی روش کم کم پیش رفتن را پیشنهاد می کنند. معتقدند که نباید با نهادهای حوزوی وارد مناقشه شویم، بلکه باید به صورت آهسته حرکت کنیم. موسسات فقهی و تبلیغی راه اندازی کنیم و قدمی در راستای نیازهای جامعه برداریم. اما برخی دیگر معتقدند که در کنار کارهای علمی و تبلیغی، باید فعالیت گفتمانی در زمینه ی تحول داشته باشیم. به باور ایشان، دیگر روش اول، نتیجه بخش نخواهد بود؛ چون نزدیک به چهل سال، روش اول انجام شده، اما ثمره نداده است و این مدت زمان، برای قضاوت کردن کافیست. امروز حوزه نسبت به اول انقلاب، تحول یافته است، اما نه تحولی که مناسب با تحولات جامعه باشد. کارهای خوبی انجام شده است، اما به نسبت آنچه باید انجام شده باشد، یک به صد است.

◾️وی در پایان سخنان خود در سوال از شورای عالی حوزه، گفت: از آقایان اعرافی و استادی و بوشهری و شورای عالی، می پرسم که اگر برای طلاب برنامه ریزی می کنید، چرا بازخورد برنامه ها را از طلاب نمی گیرد؟ اگر این برنامه ها و نظام آموزشی، نصی قطعی داشته باشد، باید اطاعت شود. ولی اگر نصی ندارند، قابل نقد هستند و به عنوان یک نقد می پرسم که چرا باید همه ی طلبه ها با هر استعداد و علاقه ای، باید یک برنامه و یک درس و کتاب داشته باشند؟ چرا باید دانشجوی ارشد با طلبه ی سیکلی یک کتاب را بخوانند؟ وقتی بزرگان مشکلات را می بینند و اقدامی نمی کنند، تنها یک راه می ماند و آن اعتصاب علمی است. طلبه این حق قانونی را دارد که کتابی را که جوابگوی مسائل او نیست، کلاس نرود و امتحان ندهد. آیة الله شب زنده دار به من می گوید که لازمه ی اعتقاد به زوائد داشتن اصول، این است که علما وقت خود را بر سر مسائل بیهوده صرف کردند و این توهین به ایشان است. در حالی­که این مساله نقد است، نه توهین.

حسینیه ارک قم، ۸/ تیر/ ۱۳۹۶. ساعت ۱۱

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

1 دیدگاه در “گزارش اجمالی از همایش رونمائی کتاب « زوائد علم اصول »

  1. ali گفت:

    متاسفانه حوزه به گورستان استعداد ها تبدیل شده . بنده از مدرسه نخبگان و استعداد های درخشان انصراف دادم و به حوزه آمدم اما الان بعد ۹ سال نه علمیتی دارم و نه وضع مالی .
    بول ابل به چه درد من میخورد که آیا خرید و فروشش جایز است یا نه؟؟؟ بیرون از حوزه باید شرمنده مردم باشیم که جوابی برای سوالاتشان نداریم داخل حوزه هم باید از آقایان عمامه سرکوفت بشنویم .

    بعد چند سال حوزه یک گدا به جامعه تحویل میدهد و بعد هم می گوید چرا درس نمی خوانید . الان موقع ازدواج بنده است اما آه در بساط ندارم . اگر در بیرون از حوزه بودم حد اقل کاری داشتم . اما داخل حوزه نه برنامه درست درسی دیدیم نه رسیدگی به وضع طلاب . آقا جان مشکلات مادی تمرکزی برای طلاب نذاشته که بخواهند درس بخوانند .

    ۵۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)