منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / مصاحبه ها و دیدار ها / مصاحبه با حجت الاسلام اکبرنژاد پیرامون وظیفه ی امروز قم
سالروز قیام 19 دی مردم قم؛

مصاحبه با حجت الاسلام اکبرنژاد پیرامون وظیفه ی امروز قم

در سالروز حماسه ی ۱۹ دی مردم قم، گفت و گوی کوتاهی با حجت الاسلام اکبرنژاد مدیر مؤسسه ی تحقیقاتی فقاهت و تمدن سازی اسلامی انجام شد که متن آن به شرح ذیل است:

سؤال: در سالروز ۱۹ دی هستیم؛ مناسبتی که مردم دی بپاخواستند و جرقه ی خیزش دیگر شهرها برای سرنگونی نظام طاغوت را رقم زدند. به نظر حضرت عالی وظیفه ی امروز قم در این عرصه ی خطیر تاریخی و مواجهه با انواع دشمنی ها و دسیسه ها چیست؟

در اینباره باید به دو نکته ی مهم اشاره کنم:

نکته ی اول:

انقلاب مثل هر تحول دیگری لایه هایی دارد. همانند انقلاب پیامبر اسلام(ص)؛ در وهله ی اول مردم بت پرستی را کنار گذاشتند؛ اما هنوز رسوبات عادات و تفکرات غلط در جان مردم باقی بود؛ چراکه خلق و خوی مردم چیزی نیست که دفعتا از بین برود. انقلاب نیز لایه هایی دارد؛ یک بعد تحول، تحول در ظاهر است؛ و بعد دیگر آن تحول در قلوب است؛ یعنی تغییر نگرش انسان ها و تربیت آنها در راستای اهداف انقلاب.

لایه ی اول انقلاب، با برچیده شدن اساس نظام طاغوت پدید آمد. اما بدان معنا نیست که رسوبات پادشاهی ۲۵۰۰ ساله هم به یکباره از جان مردم برچیده شده باشد. متاسفانه افراد زیادی با انقلاب اول، کار را تمام شده تلقی کردند؛ حال آنکه ما فقط یک لایه از انقلاب را جلو بردیم؛ نه بیشتر. در نتیجه ما نیاز به انقلاب های دیگری داریم؛ انقلاب هایی عمیق تر و اساسی تر.

نکته ی دوم:

هر حرکتی از جمله انقلاب ها، به اندازه ای پیش می رود که ریل گذاری شده است. امام خمینی(ره) از آنجا که طرح ولایت فقیه را در دست داشت، توانست در حد اجرای ولایت فقیه پیش روی کند؛ حال اگر ما انقلاب می کردیم و چنین طرحی نداشتیم، قطعا این قانون اساسی را نداشتیم و بدون ولایت فقیه نهایتا به یک حکومت دموکراتیک مثل دیگر حکومت ها می رسیدیم. در نتیجه ریشه ی این نعمت عظیم ولایت از آن روست که ایده ی آن از قبل، تولید شده بود.

سؤال: چرا ما بعد از قریب به ۴ دهه انقلاب نتوانسته ایم به لایه های بعدی انقلاب برسیم؟

چون ما فقط در حد لایه ی اول، برای انقلاب طرح ریزی کردیم. بعد از آن برای لایه های بعدی و تغییر نگرش مردم و تبیین محتوا و باطن انقلاب برنامه ریزی نشد. وقتی می گوییم باطن انقلاب، بدان معناست که انقلاب و اسلام در قلوب مردم رسوخ کند و در سیستم اقتصادی، سیاست و فرهنگ ما بروز و تجلی یابد. ما در استمرار انقلاب نتوانستیم طرحی برای تغییر نگاه ها داشته باشیم. وقتی ما نتوانیم طرح اسلامی سیستم اقتصادی، آموزش و پرورش و … را ارائه دهیم، لاجرم باید بسوی طرح های موجود بشری (غربی) -که موجب سکولار شدن جامعه می گردد- روی بیاوریم؛ زیرا زندگی جریان دارد و مردم نمی توانند زندگی خود را متوقف کنند. از این رو باطن نظام ما به سمت سکولاریزه شدن پیش رفت و علوم انسانی سکولار در مسند مدیریت جامعه قرار گرفت؛ حال آنکه ظاهر نظام ما تحقق کامل اسلام در تمام ابعاد زندگی فردی و اجتماعی بود. این تناقض است. دلیل عمده ی گرفتاری های کشور ما نیز عدم بسط انقلاب در دیگر لایه هاست. برای همین مقام معظم رهبری(دامت برکاته) سال هاست که گفته اند به سمت تحول علوم انسانی و اسلامی شدن آن ها بروید.

سؤال: این وظیفه ی مهم به عهده ی چه کسی بوده یا هست؟

بنیان گذار انقلاب یعنی حضرت امام(ره) تمام ظرفیت عظیم خود را برای انقلاب هزینه کرد. امام(ره) واقعا شاهکار کرد و این دور از انصاف است که بیش از این، از شخص بنیان گذار انقلاب انتظار داشته باشیم. بنده می خواهم بگویم این امر دقیقا با ۱۹ دی مرتبط است. همانگونه که در حماسه ی ۱۹ دی، قم پرچم دار تحول در لایه ی اول انقلاب بود، به طریق اولی باید پرچم دار تحول در لایه های بعدی انقلاب باشد. زیرا تغییر ساختار ظاهری انقلاب و سرنگونی نظام ستم شاهی، به دست دیگران نیز قابل رقم خوردن بود و قم موضوعیتی نداشت؛ اما انقلاب باطنی که می خواهد اسلام را به روح جامعه تزریق کند، ممکن نیست مگر به دست علمای اسلام شناس. نظامات اسلامی و همه ی آنچه در جهت هدایت و اداره ی جامعه ی تحت فرمان خداوند متعال لازم است، تنها به دست پر قدرت حوزه ی علمیه ممکن خواهد بود. قم باید ۱۹ دی را در تحولات باطنی نظام تکرار کند. به همین خاطر است که امام خمینی(ره) فرمودند: حوزه قاعده ی نظام است؛ و همچنین مقام معظم رهبری(دامت برکاته) فرمودند: حوزه مادر نظام است. حوزه باید در این عرصه به میدان آید و قبول کند ساختار موجود، پاسخگوی نیازهای جامعه نمی باشد.

درباره نویسنده

یک طلبه
وبلاگ

نظرات

5 دیدگاه در “مصاحبه با حجت الاسلام اکبرنژاد پیرامون وظیفه ی امروز قم

 1. هادی چیت ساز هادی چیت ساز گفت:

  سزاوار است برای تحقق این انقلاب، یک گفتمان ایجاد شود مثل انقلاب اول. گفتمانی که همه طلاب نقش خود را بداننند و به سمت آن حرکت کنند. صرف شناخت ضرورت ها کافی نیست بلکه باید به سمت دغدغه ایجادکردن حرکت کنیم. سپاسگزارم.

  ۳۰
 2. روحی گفت:

  عالی بود.

  ۲۰
 3. طلبه گفت:

  احسنت؛ ان شاء الله که حوزه علمیه هرچه زودتر با تغییر رویکرد خود، جهت گیری های مد نظر رهبری را هدف قرار دهد و رسالت اصلی خود را دریابد.

  ۱۰
 4. سیدمحمد گفت:

  حقیقت همینه... ان شاالله توسط علمای دلسوز لایه های باطنی انقلاب نیز در جان مردم رسوخ کنه و یک تمدن اسلامی را رقم بزنه. و زمینه مهمی برای ظهور مولامون ایجاد بشه

  ۰۰
 5. ناصر گفت:

  خوب بود... اما مشکل اینجاست که چون انقلاب درونی و تحول در نگرش ها نشد همان عادات و تفکرات قبل از انقلاب از بین نرفت که هیچ؛ در حوزه های علمیه هم- از کوچک گرفته تا بزرگشان-رسوخ کرده است. مردم هم که حتی مذهبی هاشون هم سکولار فکر میکنن هم سکولار عمل میکنن. هر چه بگندد نمکش می زنند وای به روزی که بگندد نمک.

  ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)