منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / دومین بیانیه جمعی از اساتید حوزه قم در مورد فعالیتهای علمی مؤسسه فقاهت

دومین بیانیه جمعی از اساتید حوزه قم در مورد فعالیتهای علمی مؤسسه فقاهت

مدتی است که جریانی در حوزه هجمه‌هایی بر فقه جواهری داشته و با ارائه بحث‌های ناقص و سطحی در بین طلاب محترمی که هنوز تسلط کاملی بر عمق و دقت مطالب علم اصول نداشته و برای قضاوت نسبت به صحت و سقم مطالب خبرویت لازم را ندارند، عمده مباحث علم اصول را زائد، بدون فایده و ثمره، ناشی از ضعف فقاهتی علماء و عدم تتبع در آیات و روایات دانسته و صرف عمر برای خواندن آنها را اتلاف عمر می‌نمایاند.

و در کنار آن معتقد است تنها راه درست همان تعداد تألیفات مختصری است که از طرف آنها نوشته و از معرض نقد صاحب‌نظران حوزوی پنهان نگه‌داشته شده است.

روشن است که چنین کاری، ثمری جز دلسرد کردن طلاب از درس خواندن و سستی انگیزه آنان در راه کسب علم ندارد.

واضح است که صاحب‌نظران حوزه مخالف لزوم پویایی و تعالی آموزش فقه و اصول نیستند و اساتید نیز مدعی عاری بودن برنامه و کتب موجود از هر عیب و نقصی نیستند، اما راه صحیح انتقاد و کمک به تحول و تغییر صحیح، ارائه مباحث و نقدها در بین فضلاء و اندیشمندان حوزه است تا در صورتی که حرفی بر اساس ضوابط علمی و معیارهای صحیح اجتهاد باشد، مورد پذیرش قرار گرفته و در میدان عمل نیز وارد شود.

اما جریان مزبور بعد از ناتوانی در اقناع جمع کوچکی از علماء و فضلای حوزه علمیه قم در جلسه پیش نظریه پردازی که توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با حضور حضرات آیات و حجج‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم علیدوست، جعفر نجفی (بستان)، ظهیری، محمدی قائنی، سید محمد نجفی یزدی و محمود حکمت نیا در تاریخ ۲۷ آبان ۱۳۹۴ برگزار شده است، و حتی امتناع از شرکت در جلسه دوم، و بعد از عدم توانایی کسب حداقل امتیازات لازم برای کرسی نظریه پردازی و طرح در مجامع علمی، عموم طلاب محترم حوزه را هدف قرار گرفته است.

این اقدام مشکوک که با هشیاری و دقت علماء و فضلاء مورد بی توجهی و بی اعتنایی قرار گرفته است، برای هر چه بیشتر مطرح شدن راهکار ایجاد هیاهو و جنجال را برگزیده و هر روز بر طبل مقابله امنیتی، خفه کردن صدای مخالف، بستن راه نقد و بررسی و … می‌کوبد.

راهکار غوغاسالاری، این جماعت را اخیراً به رفتاری به دور از اخلاق کشانده، و برای جلب توجه فضلای حوزه به تبلیغ همایشی با حضور یکی از اساتید مطرح و بنام حوزه اقدام نموده است.

جریان مزبور چند هفته پیش در تماس با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدی قائنی ایشان را برای شرکت در مناظره‌ای زنده برای بررسی زوائد علم اصول دعوت کرده بودند و ایشان صراحتا به دفتر جریان مزبور اعلام کرده‌اند که شرکت در این گونه مجالس را کمک به ترویج باطل می‌دانند و اگر مدعیان جریان مزبور، بر صحت مبانی و نظرات خود معتقدند راه درست، شرکت در جلسات خصوصی و اقناع علماء و فضلاء و اثبات حرفشان در این گونه جلسات است.

این جریان بعد از نا امیدی از قبول دعوت از طرف حضرت حجت‌الاسلام قائنی، با پسر عموی ایشان که هم نام با ایشان هستند و معظم له خارج از قم زندگی می‌کنند تماس گرفته و ایشان را برای شرکت در همایشی با موضوع «تغییر متون آموزشی حوزه» – نه موضوع بررسی زوائد علم اصول – دعوت می‌کنند و سپس در شهر قم، تبلیغاتی با مضمون حضور استاد محمد محمدی قائنی در همایش زوائد علم اصول منتشر کرده‌اند، تا برای همایش و جریان خود اعتباری کسب کنند و وجهه بتراشند!

این تبلیغات غیراخلاقی بیش از گذشته منش غیرعلمی، غوغاسالارانه و بی مایه جریان مزبور را آشکار ساخته و تشت رسوایی آنان را به زمین انداخته است. بی‌شک این نوع اقدامات غیر اخلاقی از نظر شرع و قانون و عرف مذموم و محکوم است.

و آخر دعوانا ان الحمدلله رب العالمین – جمعی از اساتید فقه و اصول

به نقل از شبکه اجتهاد

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

5 دیدگاه در “دومین بیانیه جمعی از اساتید حوزه قم در مورد فعالیتهای علمی مؤسسه فقاهت

 1. م گفت:

  با سلام - به نظر بنده روزگار بیانیه دادن با عنوان جمعی از استادان حوزه گذشته است. آقای قایینی خودشان زنده هستند و لازم نیست چند نفر اینطور با نام اساتید حوزه بیانیه بدهند. آیا کار شما اخلاقی است که با نام استادان حوزه بیانیه می دهید؟ چرا نام خود را نمی نویسید؟ چرا با تعابیر موهن حرف می زنید؟
  اگر یک نفر با نام دیگری بازی کرده خوب خودش زنده است حرفش را بزند تا ببینیم مسئله چیست و بررسی شود. اینهمه هجمه و توهین نمی خواهد. به علاوه یعنی چه طلبه را چیز نفهم می دانید؟ هنوز معتقدید ما نمی فهمیم و شما می فهمید؟ این همه افراد فاضل در این جلسات شرکت می کنند و اینها طلاب سطح و خارج هستند. اگر درس شما بیاند و صم بکم و احسنت گویان محضر شما باشند فاضل هستند و اگر انتقاد بکنند کم سوادند؟! پناه برخدا. محض رضای خدا راست و حسینی اسم و امضای خود را بنویسد تا ما بفهمیم کجا و کی هستید.

  ۵۰
 2. م گفت:

  قبلا هم گفتیم از نظر ما ان جمع کوچک که با عنوان کرسی نظریه پردازی برگزار شد نماینده افکار عمومی حوزه نییست اصلا مشکل آن هم همان جمع کوچک است و خودتان می دانید این جمع های کوچک خودشان بسیار اشکالات بر مباحث علمی شان هست. البته این آقایان اهل فضل و باسوادند بدون شک اما آن طور نیست مباحثشان بی عیب باشد. خود آقای علیدوست نظریه مصلحت شان رد شد و نمره نیاورد و به عنوان نوآوری تایید شد نه نظریه و بعد چقدر افراد به ایشان کمک کردند و با اصلاحات و اشکالاتشان تا این نوآوری ارتقا یافت و شد نظریه و حتی آقای رشاد گفت این نوآوری اشکالات زیادی دارد و اینها همه در اینترنت هم هست و البته توی سر ایشان هم می زدند ایشان همان نویسنده مغنی می ماند و شاهدش کتاب فقه و عقل ایشان است که نواوری خاصی ندارد و بیشتر تکرار حرف های گذشتگان است و البته کتاب خوبی است. اما بعدا مجامع علمی از ایشان حمایت کرد و البته مستعد هم بود و کارهای خوبی ارائه کرد اما انصافا خیلی کسان کمکشان کردند. حالا شما هم بیاید این جوان را کمک و رشد دهید نه توی سرش بزنید.

  ۵۰
 3. تنهاترین سردار گفت:

  ما آخر نفهمیدیم این جمعی از اساتید چه کسانی هستند؟ دوما اینکه نفهمیدیم چرا حاضر به مناظره و گفتگوی علمی نمیشن؟ چرا به جای برخورد علمی فقط شب نامه پخش می کنند؟ چرا به جای جواب علمی اتهام زنی می کنند؟ ما طلاب جوان خاضعانه از شما در خواست داریم به جای این اتهام زدن ها و بحث های حاشیه ای وارد گفتگو شوید تا با سوادها از بی سوادها شناخته شوند.
  همچنان منتظریم!

  ۲۰
 4. م گفت:

  انصافا بیانیه منتسب به استادان سطوح عالی دارای تهمت و خلاف شرع است و از مدعیان فقاهت توقع نمی رود چنین بی اخلاق باشند. دلیل واضح ما این است که از نزد خود نیت خوانی کرده اند و بدون وجه وجیهی افراد را به سوء استفاده و ... متهم کردند. بگذریم از تعابیر موهن دیگرشان که کتاب قایم کردند و ... اما میدان آزمون این به اصطلاح استادان سطوح عالی! این است که با این خبط و خطای آشکار اگر واقعا بهره از تقوا و اخلاق و فقاهت (در عمل نه در حرف) دارند بیایند و به عنوان یک واجب و تکلیف فقهی و اخلاقی برای این اشتباه عذرخواهی کنند. چون وقتی موسسه فقاهت بیانیه داده که ما هیچ نیتی در سوء استفاده از نام آقای قائینی (ساکن قم) نداشتیم و این دو استاد تشابه اسمی دارند، هر انسان و هر وجدان و هر دین و مرام و اخلاقی حکم می دهد که حق و تکلیف است شما استادان محترم حرف آنان را قبول کنید و از انان عذرخواهی کنید و به خاطر تهمتتان حرفتان را اصلاح کنید. اگر نکردید بدانید که آبروی خود و آبروی جمع کثیری از استادان حوزه را بردید. البته ما می دانیم شما نماینده استادان حوزه نیستید و جمعی کوچکید. بلکه از استادان سطوح عالی حوزه جدا می خواهیم از این بیانیه ها تبری بجویند. این بیانیه های گناه آلود که با واضحات فقه و اخلاق مخالف است در فضای مجازی و حقیقی (عند الله) می ماند و مایه شرمساری هر دو سرا است اگر اصلاح نشود.

  ۴۰
 5. م گفت:

  باز هم برای بار چندم بیانیه حضرات را خواندم. پر از کلمات زشت و اهانت و از سر نفرت و خشم و سرکوب و تحقیر و توهین و ... خواهشندم این کلمات را در جدولی استخراج کنید که چند بار این تعابیر را آن هم با چه بار معنایی وحشتناک و نیز با چه نفرتی که در پشت هر واژه هست تحلیل کنید و روی سایت بگذارید و متانت خود را هم از دست ندهید و مبادا مقابله به مثل کنید. حوزه دارد می بیند و نسل تو دارد روز به روز از این افکار پوسیده و دور از دیانت فاصله می گیرد. ما عقل و فکر داریم و چشم بسته به حرف ها و روش های نادرست این چند نفر به اصطلاح استاد سطوح عالی گوش نمی دهیم. خشم و عصبانیت گویا می خواهد واژه ها را بترکاند. تشت خودشان از بام افتاده بود و الان افتادنش برای همه بیشتر آشکار می شود. به برادر آقای اکبرنژاد سلام بنده را برسانید و بگویید: و لا یستخفنک اللذین لا یوقنون. مبادا و مبادا شما از جاده متانت و انصاف و اخلاق و عدل خارج شوید. شما ماندگار و راست قامت جاودانه خواهید ماند واین خشم و نفرت پراکنی و بی منطقی بالاخره پایان می یابد و خودش دارد به تاخت به سمت سقوط حرکت می کند مگر اینکه شما هم راه اینها در پاسخ دادن در پیش بگیرید که مطمئن باشید که تذهب ریحکم و ارزش کارتان را یکسره از بین می برید و بهانه هم دست انها می افتد بیشتر به شما بتازند.
  نویسنده این سطور:
  استاد حوزه که فاش می گوید می ترسد آشکارا و با طرح اسم خود با بی منطقی اینان مقابله کند و تنها در اینجا می تواند این خدمت ناقابل را ارائه کند. شرمسار شما و شرمسار رهبر و بالاتر شرمسار امام زمان هستم.

  ۴۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)