منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / جوابیه استاد اکبر نژاد به استاد فاضل لنکرانی
پاسخ استاد اکبر نژاد به بیانات استاد فاضل لنکرانی پیرامون زوائد علم اصول

جوابیه استاد اکبر نژاد به استاد فاضل لنکرانی

‍ بسمه تعالی
🔹به اختصار چند نکته را در حاشیه بیانات سرور معظم آیت الله فاضل لنکرانی(حفظه الله) به عرض می رسانم:
۱. فرمودید: بخشی از مشکلات از آنجاست که ما به مسائل مهم تری که امروز جامعه اسلامی با آن دست به گریبان است، نمی پردازیم. این مطلب درست است. اما سخن در این است که جناب آقای فاضل توجه دارید که وقتی گفته می شود ادبیات در حد قریب به اجتهاد و منطق ارسطویی و اصول فقه با همه تطویلاتش شرط دین شناسی و اجتهاد است، بخش عمده ای از طلبه های علاقمند را از اجتهاد مایوس می کنید؟ چرا این همه مسائله روی زمین مانده است؟ چرا طلبه ها اغلب از اجتهاد نا امیدند؟ بخشی از این معضلی که فرمودید ریشه در ساز و کار فعلی اجتهاد دارد. شک نکنید!
۲. فرمودید: تمام مباحث اصول حتی حواشی شبه فلسفی برخی از اعاظم نیز بر اساس ضرورت ها مطرح گردیده است. ای کاش دست از کلی گویی بر دارید و به صورت موردی به تک تک مباحث اصول بپردازید و نشان دهید که مباحثی نظیر وضع و اقسام آن، حقیقت شرعیه، صحیح و اعم، مشتق، امر به امر، امر با علم به انتفای شرط، مقدمه الواجب با همه مسائل زیر مجموعه آن، بسیاری از اقسام استصحاب مانند شرایع سابقه، امور اعتقادی، عدم نسخ، استصحاب کلی و… کدام یک از ضرورت های فقه را بر می آورند؟!
۳. فرمودید: پاسخ برخی مسائل مستحدثه را در حواشی شبه فلسفی مرحوم اصفهانی بر کفایه یافته اید! چه اشکالی دارد ما هم علاقمندیم بدانیم چگونه از قیل و قال های بی ثمر راهی برای پاسخ دادن به مسائل مستحدثه یافته اید؟!
🔹جناب آقای فاضل؛ سرور عزیز؛ نه یک نفر یا ده نفر که ده ها تن از اعاظم اصول(ره) تصریح کرده اند که اصول متورم شده و برخی مباحث آن از روی غفلت وارد گردیده است و برخی قیل و قال ها بدون نیاز به آن و صرفا از باب الکلام یجر الکلام داخل گردیده اند.
🔹 آیا یکی از شاگردان آیت الله العظمی بروجردی(ره) را سراغ دارید که نگوید آن بزرگوار از تورم اصول گلایه داشت؟! آیا بیان حضرت امام(ره) را در انوار الهدایه ملاحظه نکرده اید که می فرمایند: دقت های مرحوم نائینی اولی به استغفار است تا تقدیر!
سلام و درود خدا بر شما.

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

6 دیدگاه در “جوابیه استاد اکبر نژاد به استاد فاضل لنکرانی

 1. بهنام گفت:

  اقا این طوری نمیشه.عرضه دارید برین محضر علما با هم بحث کنین.بین طلابی که هنوز درست متوجه نیستن کدوم به کدوم مربوطه چرا مطرح میکنین.اصلا سواد جنابعالی مورد تایید چه کسی است؟

  ۳۵
  1. u گفت:

   سلام مگر عالم داریم که معیار باشد هرکس مطلبی از جیبش در میاورد ایشان هم یکی

   ۰۵
   1. ک گفت:

    سلام همه راست ميگن توی عالم فقط باید یاد داشته باشی چگونه مشهور بشی

    ۱۳
  2. قاسمی گفت:

   پس این سایت برای چی است؟ جوابیه ها و نظرات متقابل را بخوانید و تفکر و تامل کنید. با وجود صداقت، اندیشه درست را در مییابید. با تشکر از استاد اکبرنژاد برای ایجاد این سایت.

   ۲۰
 2. محمد گفت:

  نمی دونم آقای اکبر نژاد باید از جبرئیل و میکائیل از عرش الهی برهان بیاره که اصول زوائد داره . عجیبه که ایشون از هر راهی استفاده کرده جز چرت و پرت از طرفهای مقابل چیزی در نیومده - میگه مناظره کسی نمیاد - میگه حرفای آقا میگن تو چیکاره ای - میگه حرفای خود علما - میگن تو بیسوادی - ما موندیم ایشون باید چیکار میرکد که نکرده

  ۵۲
 3. حسینی گفت:

  احسنت به جناب اکبرنژاد حفظه الله.ما چندتا مثل ایشون داشتیم حوزه از تو بن بست و معطلی درمیومد.که انشاءالله خود امام زمان لطف کنند...

  ۱۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)