منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / گناه ملّی!
خیانت و تحجر دو روی یک سکه!

گناه ملّی!

گاهی برخی اتفاقات به قدری بزرگ و هراس آفرین است که باور وقوع آن حقیقتاً مشکل است. این قبیل حوادث، به حسب طبیعتِ جریانِ تدریجیِ حوادث در این سرای مادی، هم در یک بازه زمانی دراز مدت شکل می­ گیرد، هم سبب وقوع آن را نمی­ توان تنها فردی خاص به شمار آورد، بلکه باید آن را مستند به یک ملت دانست. به دیگر سخن، بزرگی این فجایع مانع از آن است که یک شخص خاص بتواند مرتکب آن شود؛ بلکه آن­ها را باید «گناه ملّی» شمرد!

اگر در جامعه اسلامی سرِ فرزندِ دخترِ پیامبر (صلی الله علیه وآله) در برابر چشم چند هزار به ظاهر مسلمان، از بدن جدا می­ شود و بر نیزه می رود و خانواده­ اش را به اسیری می­ برند و… این فاجعه بی­ شک مسبوق به رویدادهایی است که در طول پنجاه سال پیش تا آن موقع رخ داده است.
«خیانت خواص و تبعیت عوام» شاید زیباترین تعبیری است که از آن رویدادها پرده بر می­ دارد. ولی آیا وقوع این قبیل فجایع حتماً نیاز به خیانت خواص و تبعیت عوام دارد؟ به نظر چنین نیست؛ چرا که خیانت خواص آثار و نتایجی دارد که همان آثار می­تواند از «تحجّر و بی­ دردی» خواص هم به بار آید.
خیانت خواص دو اثر بارز دارد که عبارتند از «کمرنگ شدن و فراموشی آرمان­های حق» و «تضعیف و حذف رهبران حق». تبعیت عوام جامعه پس از پیامبر از خواص به ظاهر مجاهد و سابقه­ دار در اسلام، منجر به تثبیت این آثار و وقوع فاجعه­ ای به آن عظمت شد.
سخن این است که تحجر و بی­دردی خواص هم می­تواند منجر به چنین فاجعه­ ای شود. البته در این جا کار قدری پیچیده ­تر و با ظرایف بیشتر صورت می­گیرد. آنجا که بحث خیانت است، هم خواص خائن به خیانت خود واقفند و هم عوام در تبعیت از آنان معذور نیستند؛ چرا که تنها پیوندهای قبیلگی و نظایر آن است که دستمایه تبعیت از چنین خائنانی است و روشن است که دستاویزی پوچ است. اما آنجا که سخن از تحجر است، چه بسا خود آن متحجرین هم واقف به عواقب ناخوشایند کار خویش نباشند؛ آنان با ظاهری مقدس و بی­ هیاهو «وظایف مهمّ» خویش را انجام می­ دهند. البته مراقبند پشت سر غارتگران بیت المال چیزی نگویند تا مبادا غیبتشان شود و مواظبند صدایشان در انتقاد از کج­روی­ های روشن بالا نگیرد تا مبادا تقوایشان لکّه­ دار گردد!
با سکوت مرگبار این به ظاهر مقدسان و سکانداران عرصه ی علم و اخلاق، به تدریج «آخوند سیاسی» دشنام می­ شود و «روزنامه خواندن» جرم؛ «تحوّل خواهی» هیاهوی پوچ نام می­ گیرد و «حمایت از نظام اسلامی» بی­ سوادی؛ «انتقاد از زوائد کتب درسی» که عمر طلاب را می­ بلعد، کم حوصلگی نامیده می­ شود و «چشم بستن بر نیازهای رو به فزونی حکومت اسلامی» علمیّت و دوری از روزمرّگی!

می­گویی اسلامیت نظامی که با خون صدها هزار شهید به ثمر نشسته، دارد زیر سوال می­ رود باید کاری کرد؟ می­گوید مگر حوزه مسؤول حکومت است؟! ما نمی­خواهیم آخوند درباری باشیم. وظیفه ما تدریس است که به قوت خودش باقی است و طلبه­ ها سر درس حاضر می­ شوند و در ایام تبلیغ هم که آنان را به میان مردم گسیل می­ کنیم تا احکام رساله عملیه را برایشان بگویند. آیا مهمّ­تر از این کاری هست؟

براستی اگر خواصی می­ خواستند با خیانت خود پشت نظام اسلامی را خالی کنند تا به تدریج اعتبار آن رو به زوال رود و اعتبار آن به محاق، بهتر از این می­ توانستند؟ اصلاً چرا راه دور برویم؟ این که «تحجر» هم می­ تواند مانند «خیانت» منجر به گناه ملی و فاجعه­ های بزرگ شود، مسبوق به سابقه است. اعدام شیخ فضل الله نوری در میدان توپخانه تهران را می­ گویم. آیا شگفت­ انگیز نیست که عده­ ای ارمنی و فراماسون، بزرگ­ترین عالم دینی یک شهر را در برابر چشم مردم و طلاب دینی آن شهر به دار بکشند و آب از آب تکان نخورد که هیچ، برای این کار هلهله و شادمانی هم بکنند؟ آیا به یاد فاجعه کربلا نمی­افتید؟ این است که باید گفت «خیانت» و «تحجر» دو روی یک سکه­ اند و سرانجام هر دو «گناه ملّی» و «فاجعه­ های بزرگ و جبران ناپذیر». آبشخور هر دو یک چشمه است و راه مبارزه با هر دو یک مسیر، «بصیرت، بصیرت، بصیرت». بصیرتی که هم باید داشت و هم باید با فریادهای بلند آن را نشر داد تا همگان این «مارهای خوش خط و خال» را بشناسند. البته ناگفته پیداست که این جهاد به مراتب سخت­ تر از جهاد با خائنان است؛ شناخت و مبارزه با تحجر به دلیل ظاهر مقدس متحجران، هم بصیرت نافذتری می­ خواهد، هم همّتی بلندتر و هم ایمانی با صلابت­ تر.
نویسنده: مهدی برزگر

درباره نویسنده

کاربر مهمان کاربر مهمان
وبلاگ

نظرات

1 دیدگاه در “گناه ملّی!

  1. امین گفت:

    بسیار زیبا! مخصوصاً همان جا که از غارتگران چیزی نمی گویند تا غیبت نشود( و اگر هم تو چیزی بگویی مانع می شوند و می گویند هنوز که مسلمان است)

    ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)