منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / لوازم پیروزی در ابتلائات اجتماعی
هیأت هفتگی 12 آبان 1394:

لوازم پیروزی در ابتلائات اجتماعی

هیات هفتگی امروز ۱۲ آبان ۱۳۹۴ با پخش کلیپی مربوط به شهید منوچهر مُدق -که از جانبازان شیمیایی هشت سال جنگ تحمیلی بود و سالیان متمادی درد فراوان کشیده بود- فضای جهاد و روحیه ی ایثار را در مؤسسه تداعی کرد و نسیم جانبخشی از شهدای انقلاب اسلامی را در محفل هفتگی نازل کرد.

سخنران این هفته حجت الاسلام برزگر از اساتید مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی بودند. محور سخنرانی ایشان به ابتلائات و امتحانات بندگان و پیچیدگی آن اختصاص داشت. ایشان گفتند با توجه به محکمات قرآنی ابتلائات از سنن الهی است و ما را گریزی از آن نیست:

الَّذي خَلَقَ الْمَوْتَ وَ الْحَياةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ‏ أَحْسَنُ‏ عَمَلا(ملک/۲)

انواع ابتلائات

استاد در ادامه به دسته بندی ابتلائات در دو ساحت فردی (مانند فقر، مرگ عزیزان و …) و جمعی پرداختند و گفتند ابتلائات جمعی بسیار تعیین کننده تر و مهم تر از ابتلائات فردی است؛ چراکه شامل تکالیف و رسالت های اجتماعی می شود و منجر به تقویت یا ضعف دین خواهد شد؛ اینجاست که مفاهیمی همچون جهاد و شهادت متولد می شوند. بر همین اساس ذکر مصائب اهل بیت فقط بخاطر خوب بودن ایشان نیست بلکه بیشتر بخاطر ابتلائاتی است که ایشان بر سر راه رسالت های اجتماعی خویش داشتند و باعث شهادتشان شد.

بر همین مبنا «إن الحیاة عقیدة و جهاد» جمله ی نغزی است. در واقع زندگی آرمانی و ارزشمند، حیاتی است که بر پایه ی یک عقیده ی گران بها باشد که انگیزه ای شود برای مجاهدت و ایثار برای رسیدن به آن حقیقت و عقیده.

لوازم اتخاذ حرکت صحیح در ابتلائات اجتماعی

حجت الاسلام برزگر در توضیح این مطلب که حرکت صحیح اجتماعی و پیروزی در صحنه ی ابتلائات جمعی نیازمند صبر، بصیرت، تزکیه و دین شناسی نافذ و عمیق می باشد به تبیین پیچیدگی های این عرصه پرداختند و انواع مراحل تقابل جبهه ی حق با باطل را اینگونه عنوان نمودند:

  1. تقابل کفر و اسلام: گاه باطل آشکارا قد علم می کند و بدون هیچ واهمه ای امثال ابوسفیان در مقابل پیامبر می ایستند: طبیعی است در چنین شرایطی تشخیص حق و باطل کار سختی نیست و این امتحان نسبت به دیگر مراحل بسیار آسان تر است؛ چراکه به وضوح حجت بر همه تمام است.
  2. تقابل نفاق و ایمان: وقتی اسلام وسعت یافت و کفر ضعیف و ذلیل شد دیگر توان مبارزه ی علنی ندارد و اینجاست که در قامت نفاق و با حربه ی نفوذ در دین رخنه می کند؛ طبعا این مرحله امتحان به مراتب سخت تری نسبت به مرحله ی سابق دارد. در چنین شرایطی ظاهر تقابل، جدال بین مومنین با اهل قبله و افرادی است که از لحاظ ظاهری و شریعت تفاوتی با یکدیگر ندارند؛ لذا امیرالمومنین (ع) پیروز این کارزار را تنها اهل بصیرت و صبر می دانند.

وَ قَدْ فُتِحَ بَابُ الْحَرْبِ بَيْنَكُمْ وَ بَيْنَ أَهْلِ الْقِبْلَةِ وَ لَا يَحْمِلُ هَذَا الْعَلَمَ إِلَّا أَهْلُ‏ الْبَصَرِ وَ الصَّبْرِ وَ الْعِلْمِ [بِمَوَاقِعِ‏] بِمَوَاضِعِ الْحَقِّ فَامْضُوا لِمَا تُؤْمَرُونَ بِهِ وَ قِفُوا عِنْدَ مَا تُنْهَوْنَ عَنْهُ وَ لَا تَعْجَلُوا فِي أَمْرٍ حَتَّى تَتَبَيَّنُوا فَإِنَّ لَنَا مَعَ كُلِّ أَمْرٍ تُنْكِرُونَهُ غِيَرا[۱]

 

  1. تقابل مؤمنین با مؤمنین: اینجا سخت ترین و پیچیده ترین امتحان الهی مطرح است؛ چرا که همه اهل ایمان هستند و حتی نفاق ظاهری در کسی وجود ندارد! ولی چگونه باطل در وجود یک نفر متبلور می شود؟ در پاسخ باید گفت اگر در ساحت رسالت های خطیر اجتماعی کسی دچار اشتباه در تشخیص اولویت ها یا عدم پایداری در مسیر رسالت های اجتماعی شود و ناخواسته اجتماع را به سمت خواست و آمال جبهه ی کفر ببرد، به دین ضربه وارد ساخته و موجب تضعیف دین در ساحت حکومت و اجتماع خواهد شد. لذا همچنان که این مرحله دارای اجر بسیار بیشتری است بصیرت و صبر شدیدتری نیز می طلبد کما اینکه جبهه ی حق گرفتار مظلومیت بیشتری خواهند شد.

 

مفهوم شناسی صبر

ایشان در ادامه ی بیانات خویش به مفهوم شناسی صبر پرداخته و گفت: صبر مفهوم عمیق و اساسی در مفاهیم دینی دارد ولی متاسفانه برای ما درست تبیین نشده است؛ چراکه نوع شخصیت ها و سلوکشان در تفسیر و انتقال مفاهیم بسیار اثرگذار هستند؛ بطور مثال انسان منزوی و رویگردان از جامعه صبر را صرفا به معنای عدم جزع و داد نزدن تفسیر می کند و حال آنکه با رجوع به قرآن و سیره و بیان ائمه که خود انسان هایی اجتماعی و دارای رسالت های بزرگ در جامعه بودند صبر در قامت مقاومت و ایستادگی در برابر انگیزه های غیر الهی و مقاصد شومشان رخ می نماید.

اینکه صبر به منزله رأس ایمان(الصبر من الایمان کرأس من الجسد) بیان شده مفهومش اینجا گل می کند که انسان مؤمن دندان راحتی را کنده و با تن کردن لباس مجاهدت به نصرت رسالت های اجتماعی و دینی خویش به پا می خیزد. متاسفانه عده ای صبر را مترادف آرامش می دانند و حال آنکه مؤمن صبور نمی تواند لحظه ای آرام باشد:

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم    موجیم که آسودگی ما عدم ماست

در واقع آسودگی و آرامش در مقابل بدعت ها و همچنین بی تفاوتی نسبت به مشکلات و نیازهای جامعه که به دست ما قابل حل است به معنای مرگ ایمان در وجود ماست. اینجاست که مجاهد مؤمنی که از مرگ هراسی ندارد و دل به منافع دنیا خوش نکرده، هیچ تهدید یا تطمیعی در او کارگر نیست.

مفهوم شناسی بصیرت

استاد برزگر در ادامه ی بیان خویش به تشریح مفهوم بصیرت پرداخته و آن را اینگونه معنا کردند: شناخت کلی حق بعلاوه ی تطبیق دقیق مصادیق بر مفاهیم کلی. اهل ایمان در شناخت حق مشکلی ندارند؛ ولیکن عمده ی اشکال ما در تطبیق مصادیق جزئی است؛ چراکه برای برون رفت از این امتحان باید فرزند زمان بود و اولویت ها را شناسایی نمود.

شهادت مزد ساده ای نیست که نصیب هرکسی شود؛ بلکه گوهری است که فقط از آن صاحبان بصیرت خواهد بود. حضرت عباس نیز اگر در مقام بالاترین شهید قرار گرفته بخاطر بصیرت نافذی است که دارا بود؛ او بخوبی اولویت ها و وظایف خود را می شناخت.

راحت طلبی، مهم ترین عامل بی بصیرتی

متاسفانه راحت طلبی آفتی است که فراوان موجب بی بصیرتی می شود؛ چراکه راحت طلبی یکی از شاخه های خطرناک حب الدنیا می باشد و همین باعث بازماندن از رسالت و ماموریت اصلی انسان می گردد.

راحت طلبی اجازه نمی دهد که تن به تغییر شرایط دهیم؛ در زمانه ای که حکومت اسلامی نیازمند تکاپو و مجاهدت علمی طلاب برای کشف موضوعات مبتلا به جامعه و یافتن پاسخ های شرعی برای اداره و حفظ نظام اسلامی هستیم، راحت طلبی همچون سم مهلکی است که رسالت نظام اسلامی و حیات و رشد دین را با مخاطره مواجه خواهد کرد. امروز جهاد علمی رسالتی است بر دوش حوزه علمیه و طلاب عزیز که به وسیله ی آن می توانند جبهه ی کفر را کنار بزنند و عظمت واقعی اسلام را در تحقق تمدن اسلامی و اداره ی جامعه نشان دهند.

پس از سخنرانی استاد مراسم عزاداری در مصیبت شهادت حضرت اباعبدالله الحسین علیه السلام برقرار بود؛ پایان مراسم نیز با اطعام ناهار خاتمه یافت.

 

 

 

 

 

[۱] نهج البلاغة (للصبحي صالح) ؛ ص۲۴۸

درباره نویسنده

یک طلبه
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)