منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / چند پرسش طلبگی از یک مرجع انقلابی…

چند پرسش طلبگی از یک مرجع انقلابی…

🔶چند پرسش طلبگی از یک مرجع انقلابی…

یادداشت اختصاصی استاد اکبرنژاد:
یکی از مراجع بزرگوار تقلید از اوضاع کشور ابراز نگرانی کردند و گفتند: «دشمن با تمام قوا به میدان آمده است. من به طور مکرر در این مدت این موضوع را تاکید کردم، هدف دشمن اسلام است و مخالفت با ایران برای این است که عنوان جمهوری اسلامی دارد… بر همه ما لازم است که بی تفاوتی را کنار بگذاریم و وارد عرصه شویم. حقیقتاً دستورات اسلام را به معنای واقعی پیاده کنیم…هنر امام خمينى(ره) این بود که انزوا اختیار نکرد و وارد میدان شد تا دستورات اسلام را به عرصه زندگی مردم بکشاند. ما باید حقیقت دین را به دنیا معرفی کنیم. ایشان با بيان اين كه این جایگاه ها امانت است و در حفظ آن مسئوليت داریم إظهار داشتند: همه در محدوده مسئوليت خودمان وظیفه داریم به مردم خدمت کنیم، در حفظ نظام تلاش کنیم.»
نگارنده به عنوان یکی از ارادتمندان این مرجع انقلابی از ایشان می پرسم:
۱ آیا اسلام فقط در جامعه به خطر افتاده یا در حوزه نیز در چنگال مشتی متحجر (به تعبیر امام راحل عزیزمان مارهای خوش خط و خال) گرفتار آمده است؟ اگر این طور است، چرا اصلاح را از حوزه خودمان شروع نکنیم؟!
۲ فرمودید فرق امام با دیگران این بود که امام فقط حرف نمی زد، مرد میدان بود و کار را پیش می برد، اگر امام این طور بود چرا برخی از شاگردان امام که در نهادهای کلیدی حوزه حضور دارند، مردانه وارد میدان تحول خواهی نمی شوند و حوزه را به سمت کارآمدی پیش نمی برند؟ چرا فرمایشات امام و رهبری در حوزه بر زمین مانده و صدایی از ایشان شنیده نمی شود؟
۳ ما چگونه باید حقیقت دین را به دنیا معرفی کنیم در حالی که از معرفی درست آن به مردم قم عاجز مانده ایم؟ آمار کدام مشکل فرهنگی در قم کمتر از شهرهای دیگر است؟ چرا بزرگان ما نتوانستند از قم شهری نمونه بسازند و آن را به عنوان نمونه اسلام حقیقی به جهانیان معرفی نمایند؟
۴ ما چگونه می توانیم حقیقت دین را به دنیا معرفی کنیم در حالی که هنوز کتاب های ۱۵۰ تا ۶۰۰ سال پیش را در حوزه تدریس می کنیم و محتویات ذهن طلبه را در قرنها پیش متوقف ساخته ایم؟!
۵ چگونه می توانیم در خدمت مردم باشیم در حالی که نیازهای مردم مورد توجه مسئولان حوزه قرار ندارد؟ ما فقط یک رشته تحصیلی را بر همه استعدادها و علاقه ها تحمیل می کنیم. همه باید مکاسب محرمه بخوانند و تکلیف دهن متنجّس و عذره و …. را مشخص سازند و از شرایط متعاقدین سخن بگویند. وقتی که حوزه شما نیازهای جامعه را لیست نمی کند و بر اساس نیازها محتوا تولید نمی کند و به نسبت نیازها طلبه تربیت نمی کند، انتظار دارید حوزه ما حوزه خدومی باشد؟!
۶ سرور معظم دردمندانه و در کمال ادب عرض می کنم؛ مرجعیت ما عظمت و تأثیر سابق را ندارد می دانید چرا؟ چون در کانون تاثیر خود، ضعیف عمل می کند. جامعه امروز می بیند و می شنود. مثل گذشته بی خبر نمی ماند او از خود می پرسد اگر مسئولان کشور باید خدمتگزار مردم باشند، چرا بزرگان حوزه در خدمت مردم نیستند؟ چرا برداشته های فرسوده اصرار می ورزند و نمی خواهند مصائب حوزه را قبول کنند؟ اینهاست که از تأثیر کلاممان می کاهد…

💠ارادتمند، محمد تقی اکبرنژاد

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)