منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / چرا اعتصاب!؟
تحلیلی درباره چرایی اعتصاب علمی طلاب

چرا اعتصاب!؟

چرا اعتصاب!؟

۱.چون مشکلاتی که وجود دارند، اظهر من الشمس هستند و مسئولان چشم و گوش خود را بسته اند. مشکلاتی که قرار نیست با ده ها هزار مقاله و کتاب و همایش و جلسه و نامه نگاری، اعم از انتقادی و پیشنهادی، حل شوند. حدود چهل سال است که این اشتباهات مدام تکرار می شوند. از رهبر انقلاب گرفته تا طلاب دیگر، بارها اعتراض کردند.
۲.مسئولان، نه جواب قانع کننده ای می دهند، و نه اقدامی می کنند. نه هیچ گزارشی، نه هیچ تغییری. آن کس که باید گزارش دهد و از اقدامات خود بگوید، طلبکار است. انگار نه انگار که او باید اقدامی انجام دهد. چهل سال است، مدام می گویند، «باید بشود» و معلوم نیست، غیر از ایشان، «چه کسی باید انجام دهد.»
۳. معلوم نیست چرا طلبه ای که می خواهد به دستگاه قضائی؛ به مدارس؛ به تبلیغ روستایی؛ به تبلیغ ارگان های نظامی برود؛ و…. برود باید شش سال بر سر درس رسائل و کفایة و مکاسب حاضر شود؟
۴. طلبه نمی داند چرا کتابهایی که آموزشی نیستند، به او تدریس می شوند؟ چرا وقت کلاس، به جای آنکه صرف مطالب علمی شود، صرف ترجمه و برگرداندن ضمیر می شود؟ چرا مطالب عقلائی باید در متون سخت و پیچیده گُم شوند؟ چرا امتحان فقه و اصول فقه، آزمون ترجمه عربی هستند؟
۵. تحول در حوزه، دغدغه ی شورای عالی حوزه و مسئولان مربوطه نیست. هرکدام چندین شغل و منصب و درس دارند. گویا رفع مشکلات حوزه زنگ تفریح ایشان است. اگر توانستند، کاری می کنند. اگر هم نشد، طلبکار می شوند و تقصیرات را به گردن طلبه ها می اندازند.
۶. شورای مدیریت می تواند تغییرات را خیلی راحت و سریع ایجاد کند، مانند اضافه کردن دو سال درسی به سطح عالی. اما برای رفع مشکلات بسیار مهمتر، اندیشه و اقدامی نمی کند.
۷. آنچه از دست رفته و می رود، عمر و نشاط و جوانی صد هزار طلبه است که مشغول این سیستم هستند.
۸. راه دیگری نمانده است. دیگر کجدار و مریز حرکت کردن، بس است. کسانی که اعتصاب را نمی پسندند، بگویند تا کی باید مدارا کرد و به وعده های سر خرمن دلخوش بود؟!

◼️مرتضی بخشنده

 

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)