منو
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / چرا آیت الله اعرافی؟!
یادداشت اختصاصی استاد اکبرنژاد، به مناسبت انتصاب مدیر جدید حوزه ها

چرا آیت الله اعرافی؟!

بسم الله الرحمن الرحیم

از دو هفته پیش اعضای شورای عالی حوزه علمیه قم در غیاب آیت الله بوشهری، بالاتفاق آیت الله اعرافی را به عنوان مدیر حوزه انتخاب کردند. آقای اعرافی ضمن اِبراز رویکردهای مدیریتی خود، پاسخ مثبت به این درخواست را حدود دو هفته به تاخیر انداخت. به نظر می‌رسد عدم اطمینان از همکاری اعضای شورای عالی از یک‌سو و تلاش‌های شبانه‌روزی ایشان در رشد جامعه المصطفی و ترس از فروکش کردن آن، از جمله دلایل اصلی این تأخیر بوده است.

در ادامه به این پرسش می‌پردازیم که شورای عالی، چرا آقای اعرافی را به مدیریت حوزه انتخاب کرد و آقای اعرافی برای توفیق در این مسند، چه سیاستی را لازم است در پیش گیرد و در نهایت رسالت نخبگان، اساتید و طلاب انقلابی در این بین چیست؟

پس از این‌که رهبر معظم انقلاب (حفظه الله) در تاریخ ۲۵ اسفند سال گذشته، به طور نامعمول اعضای مجمع نمایندگان طلاب را به حضور پذیرفتند و از خطر انقلاب زدایی در حوزه پرده برداشتند و بر تجدید روحیه انقلابی در حوزه‌های علمیه تاکید کردند؛ انتظار می‌رفت جامعه مدرسین به عنوان عالی‌ترین مرکز تصمیم‌گیر در حوزه علمیه و متولی مجمع نمایندگان طلاب، اقدامات جدی‌تری را در این راستا به انجام رساند. ولی همان‌طور که همگی شاهد بودیم، جامعه مدرسین عملکرد چندان مناسب و تحرک روشن و اثر گذاری از خود نشان نداد. البته جامعه مدرسین سال‌هاست که سر در گریبان فرو برده است و کاری به کار کسی ندارد و البته برخی فعالیت های سیاسی- اجتماعی آن نیز، به وضوح از ضعف مدیریت و عدم انسجام و تشتت آرای اعضاء محترم جامعه مدرسین خبر می‌دهد. چیزی که البته در جای خود بدان خواهیم پرداخت.

حداقل انتظاری که از جامعه مدرسین می‌رفت، این بود که در انتخاب اعضای جدید شورای عالی، با یک اقدام انقلابی، تغییرات جدی‌تری را در ترکیب اعضای شورا رقم بزند. اما برخلاف انتظار، همان اعضای سابق ابقاء و تنها دو نفر به این اعضاء اضافه شدند. اعضای سابق که عبارتند از حضرات آیات و حجج اسلام: رضا استادی، مرتضی مقتدایی، سیّد هاشم حسینی بوشهری، سیّد محمد غروی، سیّد احمد خاتمی و اعضای جدید که عبارتند ازحجج اسلام و المسلمین: علیرضا اعرافی و جواد مروی.

حال باید از ریاست و اعضای محترم جامعه مدرسین پرسید، بر مبنای کدام توان مدیریتی روشن و فکر تحول خواهانه؛ آن هم در افق اندیشه های تحول خواهانه ی امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(حفظه الله)؛ آقایان رضا استادی یا مرتضی مقتدایی یا حسینی بوشهری و یا محمد غروی را دوباره شایسته ی انتخاب دیده اند! بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که جامعه مدرسین، پاسخ سردی به اعلام خطر مقام معظم رهبری در ۲۵ اسفند سال گذشته داد و روشن ساخت که بنا ندارد کار چندان متفاوتی انجام دهد. وقتی جامعه مدرسین که علی القاعده انقلابی‌های حوزه هستند، چنین برخوردی را با پیام مهم رهبر انقلاب نشان می دهند، چگونه می‌توان از دولت‌مردان انتظار همراهی داشت.

شورای عالی با انتخاب آقایان استادی و مقتدایی به عنوان دبیر اول و دوم شورای عالی، همان خط جامعه مدرسین را در پیش گرفتند و اعلام کردند که بنا نیست شاهد تحولی جدی در این عرصه باشیم. شهر در امن و امان است آسوده بخوابید! اما این‌که شورای عالی بالاتفاق به این نتیجه رسید که آقای اعرافی را به عنوان مدیر حوزه انتخاب کند، دلایلی دارد که در ادامه به طور موجز بدان می پردازیم.

یک. شایستگی‌های جناب آقای اعرافی.

آقای اعرافی در مقایسه با سایر اعضاء، مجموعا از نظر سیاسی، هم‌راهی با افکار و آرمان‌های مد نظر رهبری معظم انقلاب و توان مدیریتی از بقیه توانمندتر است. این توانایی در رشد چشم‌گیر جامعه المصطفی در عرصه داخلی و خارجی قابل مشاهده است. اما از نظر حقیر، این مساله کم‌ترین تاثیر را در انتخاب ایشان داشته است!

دو. عدم مقبولیت مدیریتی سایر اعضاء و خستگی ایشان.

آقایان رضا استادی، مقتدایی و بوشهری هر سه لباس مدیریت حوزه را به تن کرده‌اند و توان مدیریتی ایشان در میدان عمل برای همگان روشن شده است. این بزرگواران، نه از نظر فکری به تحول به معنای مورد نظر امام و رهبری معتقد بودند و نه توان مدیریتی لازم را داشتند. یعنی حتی در همان ایده‌های سنتی نیز نتوانستند مدیریت شایسته‌ای از خود به نمایش بگذارند. برخی تصمیمات نسنجیده شورا، مانند افزایش دوره سطح از ده سال به دوازده سال، رویکردهای متحجرانه آن را به رسواترین شکل آشکار ساخت. بنابراین روشن است که جو سنگینی روی این افراد حاکم است و آن‌ها نه خود حاضر به پذیرش این مسئولیت بودند و نه فضای عمومی این اجازه را می‌داد. اعضای دیگر نیز مقبولیت لازم را در میان طلاب و اساتید و بعضا بیوت نداشتند.

سه. اظهار ولایت‌مداری.

شورای عالی، از ۲۵ اسفند سال گذشته، هم از طرف رهبری تحت فشار قرار داشت و از سوی طیف عظیم اساتید و طلاب انقلابی. بهترین راه برای برون رفت از این فشار، انتخاب مدیری بود که هم مقبول رهبری معظم باشد و هم طلاب انقلابی او را از خود بدانند. این انتخاب می‌توانست وجهه انقلابی شورای عالی را ترمیم کند و به نظر ما این مهم‌ترین دلیل در انتخاب جناب آقای اعرافی بود. شورای عالی با این کار توپ را به میدان انقلابیون انداخت تا اگر توفیقی نیافتند، بدانند که کار در حوزه به این آسانی که خیال می‌کنند، نیست!

از سوی دیگر، آقای اعرافی شخصا انسان اهل تعامل هستند. شاید بهتر باشد بگوییم نسبتا محافظه‌کار هستند. از این نظر اعضای شورا خیال‌شان راحت بود که انقلابی‌گری آقای اعرافی بر هم زننده فضای رخوت زده حوزه فعلی نخواهد بود و چرت آقایان را پاره نخواهد کرد.

به نظر حقیر عامل سوم، مهم‌ترین دلیل در انتخاب آقای اعرافی به سمت مدیریت حوزه بود. در پایان سخنی با حضرت آیت الله اعرافی داشتیم که بیان آن را به مقاله بعدی وامی‌گذاریم و از خدای متعال برای ایشان در انجام این رسالت بزرگ، نصرت می‌طلبیم.

با تشکر

محمد تقی اکبرنژاد

۹۵/۴/۱۳

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

7 دیدگاه در “چرا آیت الله اعرافی؟!

 1. سر سبز گفت:

  بنده جز دوست‌داران شخص اقای اکبر نژاد هستم اما این نوع تحلیل ایشان یک نوع گمانه زنی بیش نیست یک بدبینی به شورای عالی است سخت است که بخواهیم بگوییم شورای عالی قصد دارد توپ را در میدان انقلابیون بیاندارد یا می خواستند خودشان را انقلابی نشان دهند.

  ۴۴
 2. محمدیاری گفت:

  تعابیر بسیار زننده و زشت است!

  ۳۹
 3. نصیری گفت:

  باسلام انقلابی بودن حوزه به معنای کنار گذاشتن افراد نیست. در عین حال قطعا آقای بوشهری بسیار انقلابی تر از آقای اعرافی است. بنده مدتی در جامعه المصطفی مدیریت علمی داشته ام.

  ۱۳
 4. امین گفت:

  تحلیل خیلی کلی بود. بهتر بود برای هر موردی یک یا چند مثال عینی زده می شد تا گواه می شد بر دلایل، یا مقاسیه ای در عمل مدیریتی بزرگواران صورت می گرفت. در کل به نظرم تحلیل خوبی نبود.

  ۲۲
 5. علی گفت:

  اصل اینکه به این موضوع پرداخت شده است فارغ از صحت از و سقم آن جای بسی تقدیر دارد. از طرف دیگر اینکه جسورانه و انقلابی و راحت با مسیله برخورد شده است نیز نکته ای بسیار مثبت است. اما مطلب سوم اینکه با توجه به مطلب نوشته شده یک تحلیلی است که با توجه به شاخصه های شخصیتی این افراد بیان شده که در عرصه تحلیل کاملا مرسوم است و به نظر من هم تا حدود زیادی قابل قبول می باشد.

  ۲۱
 6. علی نظری گفت:

  احسنت بر شما. بالاخره یک نفر جرأت کرد حرف راست رو بزنه.
  آقای اکبر نژاد انشاء الله خدا حفظتون کنه و از شرّ مسئولین حوزه شمارو نگه داره. خداشاهده من نگران هستم این مسئولین، شما رو حذف کنن چون دارید حرف حق می زنید و حرف حق هم تلخ است... .
  مسئولین فسیل شده حوزه مسئول تمام بی بند و باری های فرهنگی و ابتذال فرهنگی جامعه هستند همچنانکه مسئول تمام مشکلات علمی و اقتصادی طلبه ها هستند.
  خدا به حق امام زمان ما رو از شر این مسئولین متحجر و بی فکر و عقب افتاده نجات بده . خیانتی که مسئولین حوزه به اسلام کردند آمریکا و اسرائیل نتونستن بکنن.
  با درسهای زائد و تلف کردن عمر طلاب و بی فکری های بیش از حدشون کاری کردند که طلبه ها کلا از جامعه و فرهنگ و مردم دور بیفتن.
  همون حرفی که مقام معظم رهبری در سال۷۴ گفتن که اگه حوزه با همین وضعیت پیش بره، ۲۰ سال دیگه یا نابود میشه یا منزوی میشه.
  داریم میبینیم که چه جوری منزوی شده. خدا حفظت کنه آقای اکبر نژاد که جرأت مقابله با این متحجرین رو دارید.

  ۱۰
 7. مرتضی گفت:

  سلام احسنت به این جرات خدا حفظ کنه چنین تفکراتی را که درصدد احیای حوزه واقعی هستند متاسفانه نسلی پیر و متحجر شده اند مسولین حوزه که حتی به سخنان اقا هم گوش نمی دن پس تعجبی نیست که بخواهند افرادی مانند استاد اکبر نژاد رو حذف کنن نحوه ی صحبت اقای اکبر نژاد بسییار عالی بود و لازم ...

  ۱۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)