منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / وقتی صحبت از تحجر می شود نباید به دور اشاره کرد/ متحجرین بدانند انقلاب نباشد، حوزه ای نخواهد بود که آنها باشند!
سخنان مهم استاد اکبرنژاد در همایش «حوزه سکولار، حوزه انقلابی»

وقتی صحبت از تحجر می شود نباید به دور اشاره کرد/ متحجرین بدانند انقلاب نباشد، حوزه ای نخواهد بود که آنها باشند!

 رئیس موسسه تحقیقاتی فقاهت و تمدن سازی اسلامی در همایش «حوزه سکولار، حوزه انقلابی» به تشریح ویژگی های متحجرین در حوزه های علمیه پرداخت و بر تاکید رهبری معظم برای ایجاد تحول در متون درسی حوزه های علمیه و ابراز نگرانی برای از دست رفتن روحیه انقلابی حوزه ها اشاره کرد.

به گزارش «صاحب نیوز به نقل از مباحث»، حجت الاسلام  محمد تقی اکبر نژاد پیش از ظهر سه شنبه، در جلسه کرسی آزاد اندیشی حوزه سکولار حوزه انقلابی در مدرسه علمیه باقرالعلوم اصفهان بیان کرد: سخنان اخیر رهبری در جمع طلاب و روحانیون تهران و قم و حتی خبرگان رهبری قابل تامل است.

وی با اشاره به فرمایشات رهبری مبنی بر انقلابی بودن حوزه های علمیه و ایجاد تغییر و تحول در متون درسی حوزه ها گفت: متاسفانه شاهد یکسری حرکات و رفتارهایی در بدنه حوزه های علمیه هستیم که باعث نگرانی رهبر معظم انقلاب شده است، وجود متحجرینی که مانع از هر گونه تحول و نیز انقلابی بودن حوزه های علمیه می شوند.

رئیس موسسه تحقیقات فقاهت و تمدن سازی اسلامی تصریح کرد: در حوزه های علمیه جریان متحجر، به تعبیری حوزه های سکولار را به وجود آورده است، از دست رفتن روحیه انقلابی اساتید و باطن حوزه های علمیه امری است که رهبری معظم نسبت به آن هشدار داده اند.

* متحجرین بدانند انقلاب ضربه ببیند، تیشه به ریشه  حوزه های علمیه خواهد خورد

وی ادامه داد: همه اساتید، طلاب و روحانیون حوزه های علمیه باید بدانند که اگر سر از لاک تحجر در نیاورند، یک ضربه جدی اول به خود و سپس به نظام جمهوری اسلامی خواهند زد و به تبع، اسلامی دیگر باقی نخواهند ماند، چرا که دشمن اسلام، انقلاب و حوزه های علمیه یکی است.

حجت السلام اکبرنژاد با بیان اینکه دشمن کافر، امروز از اسلام، انقلاب و حوزه های علمیه سیلی خورده است و به چیزی کمتر از نابودی آن دل نبسته است، افزود: برخی از متحجرین که به ظاهر و لباس متشرع هم منقش هستند براین تفکرند که چنانچه انقلاب و حاکمیت از بین برود، آنها باقی خواهند ماند و در حوزه های علمیه مشغول تحصیل و تدریس هستند، ولی زهی خیال باطل.

وی اذعان کرد: امروز اگر برای انقلاب اسلامی مشکلی پیش آید اثری از اسلام ناب باقی نخواهند ماند که حوزه علمیه ای باقی باشد و انها مشغول تحصیل و تدریس خود باشند، متحجرین بدانند انقلاب ضربه ببیند، تیشه به ریشه حوزه های علمیه خواهد خورد.

رئیس موسسه تحقیقات فقاهت و تمدن سازی اسلامی یادآور شد: میان سکولاریز حوزوی و سکولاریز روشنفکران تفاوت است، حرف روشنفکران این است که  دین شانیت اداره حکومت را ندارد و این قابلیت در دین نیست، اما منطق سکولاریز حوزوی این است که دین شانیت حکومت را دارد ولی علما وظیفه ای برای ایجاد حکومت در زمان غیبت امام زمان(عج) ندارند.

وی متذکر شد: در حوزه علمیه سکولار مطرح می شود قبل از قیام امام زمان(عج)  تشکیل حکومت چه بسا حرام است و این تفاوت جدی حوزه  های علمیه سکولار با حوزه انقلابی است.

*برخی از متحجرین مار خوش خط و خال هستند که فریبنده  است

حجت اسلام اکبر نژاد اضافه کرد: جریان متحجر دارای ویژگی هایی است که از ان جمله می توان به مقاومت ان در برابر هر نوع تغییر و تحول اشاره کرد، امروز متحجرین در حوزه های علمیه در برابر هر نوع تغییر و تحولی در نظام حوزه مقاومت می کنند، به نحوی که فریاد رهبری معظم از سال ۷۴ تا الان برای تغییر متون درسی حوزه های علمیه بلند است ولی این امر محقق نشده است.

وی با تاکید براینکه برخی از متحجرین مار خوش خط و خال هستند که فریبنده  است، ابراز کرد: یکی از مشکلات مبارزه و مقابله با متحجرین این است که با چهره دینی و متشرعانه حرکت می کنند و این باعث سختی مقابله با آنها می شود، چه بسا بسیاری از متحجرین ظاهری خدایی و انسانی دارند ولی جاهل و غافل هستند.

* مقاومت بی معنای برخی در مقابل تغییر کتاب های حوزوی مصداق تحجر است

رئیس موسسه تحقیقات فقاهت و تمدن سازی اسلامی خاطرنشان کرد: زمانی که صحبت از  تحجر می شود، نباید اشاره به دور داشت، بلکه باید به نزدیک نظر داشت، چه بسیار اساتید اخلاق حوزه علمیه که می توانند متحجر باشند.

وی افزود:  داشتن بصیرت دینی و حوزوی یک ضرورت است  و امری است که باعث انقلابی ماندن حوزه های علمیه می شود، ما امروز بصیرت سیاسی خوبی داریم ولی در امر بصیرت دینی کوتاهی کرده ایم، داشتن اخلاق دیکتاتور مآبانه علمی از دیگر ویژگی های متحجرین حوزوی است.

حجت الاسلام اکبر نژاد بیان کرد: علت تدریس برخی از کتاب های حوزوی به مدت ۵۰۰سال در حوزه های علمیه دلیلی بر قوت نویسندگان آن نیست، بلکه دلیلی بر ضعف تحصیل کردگان در این مدت در حوزه های علمیه است که نتوانسته اند کتابی با آن قوت بنویسند.

وی تاکید کرد: امروز مقاوت بی معنای برخی در مقابل تغییر کتاب های حوزوی مصداق تحجر است، این مانع از انقلابی ماندن حوزه های علمیه می شود، منفعل نبودن و حساس بودن نسبت به وقایع رخ داده در اطراف پیرامون ما و جهان از جمله ویژگی های حوزویان انقلابی است.

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

5 دیدگاه در “وقتی صحبت از تحجر می شود نباید به دور اشاره کرد/ متحجرین بدانند انقلاب نباشد، حوزه ای نخواهد بود که آنها باشند!

 1. ج گفت:

  زنده باد استاد اکبر نژاد

  ۵۰
 2. فریاد گفت:

  خیلی سخته بتونی قبول کنی کسی که اهل نماز شب و زهد آنچنانیه، در برخی علوم دینی حرف اول رو نمی زنه، حتی ممکنه در سلوک عرفانی هم ظاهرا به مقاماتی رسیده باشه؛ یه همچنین آدمی به دلیل جهالت و بد فهمی داره تیشه به ریشه انقلاب و دین و خودش می زنه.
  ولی باید این سختی رو به جان خرید و چشم ها رو باز کرد. بدون تعصب و با دقت دید.
  می بینیم که خیلی زیادن . متاسفانه خیلی ....

  ۴۰
 3. تحول خواه گفت:

  گاهی ممکنه در مقابل تعداد زیاد علماء متحجر، به عقل و شعور خودمون شک کنیم که مگه میشه این همه عالم باتقوا اشتباه کنن؟
  بذارید یه راه ساده رو امتحان کنیم.
  رهبر عزیزمون رو به عنوان یک ولی بصیر قبول داریم؟؟
  رویه فعلی علما و بزرگان ما چه قدر با منویات ایشان سازگاره؟؟
  حوزه چقدر در برابر کوچک ترین خواسته های ایشان مثل تغییر کتاب ها. کم کردن زمان تحصیل سطوح، کرسی های آزاد اندیشی. پرداختن به مسائل مهم و مورد نیاز جامعه به جای تکرار مکررات و ... مقاومت می کنه؟؟

  ۴۰
 4. سید گفت:

  احسنت کی میشه به ظهور برسه این حرفها
  اللهم عجل لولیک الفرج

  ۱۰
 5. سید گفت:

  البته من اخیرا دیدم در تلوزیون هم صحبت از تحول و انقلابی بودن حوزه به میان آمده و این نشانه خوبی برای تبدیل شدن تحول به گفتمان عمومی است خداراشکر
  خداوند خیرتان دهد و در راه قرب الی الله ثابت قدم باشید

  ۱۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)