منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / دلنوشته های طلبگی / وای بر کم فروشان!!
آفات الطلاب

وای بر کم فروشان!!

داد و وایِ قرآن بر سر کم فروشی و کم فروشان بلند است. کم فروشی، کاستن از مقدار توافقی معنا دارد. از لیست صفت­ های رذلی به شمار می آید که همه­ ی انسان­ها با تمام ویژگی­ ها و قومیت­ ها بر خباثت آن اتفاق دارند. نمی­ توانید بیابید کسی را که حتی نسبت به پستی آن خنثی و بی­ طرف باشد. صفت تشکیکی است که به همان نسبت انجامش، خباثت فعل و فاعل دارد. اما این صفت در فروش سبزی و شیر و عدس خلاصه نمی­ شود. هر مکلفی که وظیفه­ ای اجتماعی دارد و از آن کم گذارد، از این نگاه جزء کم فروشان به حساب می­ آید. کارگری که در حین کار، وقت خود را صرف عمل دیگری کند، به همان نسبت، أجر و مزدش شبهه­ ناک خواهد بود. کارمندی که در ساعت مشخص به نیازهای اداره نپردازد، یا وقت را بدون هیچ دلیلی تلف کند، ضامن است. استادی اگر برای مطالعه و رشد شاگردان وقت کافی نگذارد، بانی از بین بردن عمر ایشان می­ شود.

اما کم فروشی در طلبگی کدام است؟ ذره­ بین آن برسر چه عملی توقف می­ کند و هشدار می­ دهد؟ نباشد که مردم را انذار دهیم و از خود غافل. هر طلبه­ ای در هر مرتبه و جایگاهی، وظائف واجب و مستحب دارد. حداقل و حداکثری را قبول می­ کند. اگر بدون دلیل و عذر موجه، از حداقل وظیفه خود کم گذارد، سرنوشت کم فروشان را خواهد داشت. نمونه­ هایش بسیار ساده است و دمِ دست پیدا می شود. تعطیلی­ های زیاد و بی­جا، دیرآمدن و هواس­ پرتی سر کلاس و بحث، مطالعه­ ی بی­ کیفیت، وقت نگذاشتن برای تحقیق و پژوهش و … .

هر طلبه­ ای در هر مرتبه و جایگاهی، وظائف واجب و مستحب دارد. حداقل و حداکثری را قبول می­ کند. اگر بدون دلیل و عذر موجه، از حداقل وظیفه خود کم گذارد، سرنوشت کم فروشان را خواهد داشت. تعطیلی­ های زیاد و بی­جا، دیرآمدن و هواس­ پرتی سر کلاس و بحث، مطالعه­ ی بی­ کیفیت، وقت نگذاشتن برای تحقیق و پژوهش و … .

دقت کرده اید که در تمام وظایف اجتماعی، استفاده از موبایل در موقع کار و خارج از وقت استراحت، ممنوع است. اگر کسی هم از ما درباره­ ی حکم استفاده از موبایل در وقت کار سؤال کند، قاعدتا آن را حرام می­ دانیم و درآمد از این شغل را شبهه دار؛ اما به نظر می رسد این حرمت مخصوص دیگران است، زیرا بعضی از طلابی که اینقدر مقید به انجام مستحبات و دوری از مکروهات هستند، سر مطالعه و کلاس و بحث، هنوز ارتباطات گسترده­ و مهم خود را قطع نمی­ کنند و به بهانه ­هایی مثل حل کردن مشکلات دیگران یا اطلاع از آخرین اخبار، از موبایل و یا نرم افزارهایی مانند تلگرام و… استفاده می­ کنند. البته شاید آنقدر جایگاه حساس و فعالی دارند که باید لحظه به لحظه از خبرگزاری­ ها و موضع­گیری­ ها، اطلاع دقیق داشته باشند! نگارنده هرگز مخالف استفاده از اینترنت و روزنامه خواندن نیست بلکه اینها را از وظایف اولیه طلبگی می­ داند، اما برابر ورود آنها در وقت مطالعه و به طور فراگیر در کل فعالیت روزانه، تابلوی ورود ممنوع نصب می­ کند.

گاه حتی در کتابخانه هم از شر این وسائل خلاصی نداریم. سزاوار نیست به بهانه های غیر اضطراری و غیر فوری، تمرکز و دقت دوست خود را از بین بریم. دوباره تمرکز کردن و رسیدن به مطلب قبلی، وقت زیادی می گیرد که اتلاف آن لطفی ندارد. بیایید هم محافظت از وقت و وظیفه ی خود کنیم و هم رعایت دوستان را.

این تنها یکی از مصادیق کم فروشی ما طلبه ها بود. امیدواریم به لطف الهی تمام عمرمان صرف راه خدمت و پیروزی اسلام باشد. انشالله

درباره نویسنده

هادی چیت ساز هادی چیت ساز
وبلاگ

نظرات

2 دیدگاه در “وای بر کم فروشان!!

  1. دلواپس گفت:

    هواس پرتی صحیح نیست حواس پرتی درست است حححح

    ۰۱
  2. ألم یعلم بأنّ الله یری گفت:

    مسئله تکان دهنده ای هست که متاسفانه توجه نمیشود.........

    ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)