منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / نگاه های حوزویان به تحول
واقعیت کدام است؟!

نگاه های حوزویان به تحول

اگر مروری بر بیانات حضرت آقا در جمع طلاب و حوزویان، طی دوران ریاست جمهوری و رهبری داشته باشیم، مطالبه صریح و روشن ایشان درباره تحول در حوزه را خواهیم یافت. ایشان گشایش گره کور مشکلات حوزه را به تغییرات جزئی نمی دانند که ضمن اشاره به منشا آنها، تنها راه حل مساله را نیاز به تحول و تغییر اساسی بیان می کنند. مشکل ساختمان حوزه عمقی تر از آن است که با لعاب جدیدی حل شود که نیاز به تراشیدن و ساختن مجدد دارد.

هر حرکتی که قصد اصلاح و تغییر دارد، ابتداء بر اساس یک احساس نیاز و درک تغییر است. لازمه ی تغییر، فراخوان نگاه های نو و جدید است نه کثرت و دقت در نگاه های سابق. این احساس، خواهان حرکتی­ست که تا رسیدن به مقصد سرعتش افزون تر گردد نه کمتر. همتی که تا خط پایان تحول، توان آغاز حرکت را هنوز داشته باشد.

اکنون پس از گذشت سی سال از این رهنمودها، انتظار عمل به آنها را داریم اما وقتی وضع کنونی حوزه را نسبت به قبل مقایسه می کنیم، متأسفانه تفاوت چندانی نمی یابیم. علت این ناهمخوانی چیزی نیست جز تفاوت نگاه های حوزویان به وضع موجود حوزه و منشأ آن که انتظارات از حوزه است. دید آنها نسبت به حوزه و توقعاتشان از آن، سبب ایجاد تحول و میزان حرکت به سمت آن است.حوزویان به تحول از دو زاویه نگاه می کنند:

یک. عده ای به وضعیت موجود حوزه نمره قبولی می دهند. ایشان بر این باورند نمره حوزه هرچند عالی نیست اما قابل دفاع می باشد. اگر کم و کاستی هایی هم وجود دارد، بیشتر ناظر به تنبلی و بی تقوایی طلاب است تا وظایف مسئولین. هر چند برای موفقیت بیشتر باید تلاش کرد که تحول دقیقا ناظر به همین قسمت است. همه ی افراد موفق حوزوی کسانی هستند که با نظم و پشتکار خود، از همین سیستم و برنامه، و با همین کتابها رشد کردند و به جایی رسیدند. بنابراین سرمایه تحول در حوزه باید بر روی رفع تنبلی و ایجاد حرکت در طلاب هزینه شود. دروس حوزه توانایی این را دارد که امثال امام خمینی (ره) و مطهری ها تحویل دهد.

و اما انتظارشان از حوزه این است که بتواند نیازهای جامعه را در زمینه های نظریه پردازی، تبلیغ و هدایت مردم برآورده کند که حوزه با رشد علمی موجود، تقریبا این وظایف را به خوبی انجام می دهد. امروزه شمار مقالات و مجله های حوزوی اصلا قابل مقایسه با اوایل انقلاب نیست. تعداد مبلغین چند برابر سابق می باشد. اینها همه نشانه های موفقیت و سربلندی حوزویان است.

تحول در حوزه ضروری ترین فعالیت می باشد که خواستگاه اصلی آن نگاه های نو به کمیت و کیفیت دروس و برنامه آموزشی است. حوزه اگر می توانست با این برنامه آموزشی و مدیریت کاری از پیش ببرد، حتما تا حالا انجام داده بود چرا که نسبت به بیست سال قبل تغییر خاصی نداشته است.

دو. در مقابل نگاه اول، برخی حوزویان معتقدند، متاسفانه نمره حوزه در مقایسه بین توانایی ها و خروجیش، به قبولی نمی رسد و اصلا قابل دفاع نیست. از حوزه انتظار هزار نفر محقق نمی رود بلکه حداقل نیمی از آن باید محقق باشند. با توجه به رسالت اصلی حوزه در زمینه تبلیغ، مبلغین نظام مند و آموزش دیده ی حوزه نسبت به جمعیت اش چیز قابل توجهی نیست. حوزه رسالت ارائه طرح در زمینه تمدن اسلامی را دارد که سالهاست در لیست مطالبات مردم از حوزه انتظار می کشد. خواستگاه اصلی تولید علوم انسانی اسلامی در این مکان مقدس است.

بر خلاف تصور اولیه، افراد موفق چون شهید مطهری غالباً کسانی هستند که از جریان اصلی حوزه جدا و برنامه های مستقلی داشتند و نمی توانیم دستاورد آنها را به پای این برنامه بنویسیم.

تحول در حوزه ضروری ترین فعالیت می باشد که خواستگاه اصلی آن نگاه های نو به کمیت و کیفیت دروس و برنامه آموزشی است. حوزه اگر می توانست با این برنامه آموزشی و مدیریت کاری از پیش ببرد، حتما تا حالا انجام داده بود چرا که نسبت به بیست سال قبل تغییر خاصی نداشته است. زیاد شدن استاد و دانش پژوه به علت کثرت افراد است و گرنه نسبت به ظرفیتش، عدد زیادی نیست که به آن ببالیم.

خالی از لطف نیست بعضی از ثمرات این دو نگاه را مرور کنیم:

  1. مسئولین با نگاه اول (یعنی پیروزی) تقریبا از فعالیتهای فعلی حوزه، راضی و آسوده خاطر هستند چون به هرحال خود را برنده می دانند اما با نگاه دوم (یعنی شکست) مسئولین تا زمانی که اولین میوه های درخت تحول را نچینند، آسایش را تجربه نخواهند کرد.
  2. نگاه اول شتابی به سمت تحول ندارد و در کنار برنامه هایش، به تحول هم فکر می کند اما نگاه دوم تمام همت خود را صرف تحول می کند و معتقد است تا زمانی که تحول اساسی رخ ندهد، تلاش های دیگر ثمرات خوبی نخواهند داشت.
  3. نگاه اول علت اکثر کمبودها را تلاش ناقص طلاب می داند اما نگاه دوم علت را در ضعف برنامه آموزشی، مدیریت و محتوا می داند.
  4. نگاه اول تغییر را در کارهای جزئی می داند مثلاً قسمتی از کتاب که خوانده نمی شود، تدریس شود، یا در سال، پانزده روز به روزهای درسی اضافه گردد، اما نگاه دوم قائل است که حتی کلیات هم جای تغییر دارند و باید به اصل وجود هرچیزی و حدودش، از نو نگریست.
درباره نویسنده

هادی چیت ساز هادی چیت ساز
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)