منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / نمایی از زندگی استاد علیرضا اعرافی

نمایی از زندگی استاد علیرضا اعرافی

مشخصات فردی:

نام: علیرضا
نام خانوادگی: اعرافی
سال تولد: ١٣٣٨
نام پدر: محمد ابراهیم
رتبه علمی: اجتهاد در فقه و اصول(دکتری)
آخرین درجه تحصیلی: درس خارج
رشته اصلی: فقه، اصول، فلسفه و عرفان اسلامی
رشته فرعی: تعلیم و تربیت اسلامی

زندگی نامه:

آیت الله اعرافی به سال ۱۳۳۸ در شهر میبد در استان یزد و درخانه‌ای دیده به جهان گشود که مأوی دینداران و امید ستم دیدگان در دوران ستم شاهی بود پدرش آیت الله محمد ابراهیم اعرافی(ره) از علمای زاهد ،شجاع و مردمداری بود که نقشی محوری در احیاء ارزشهای اسلامی و شعائر الهی در منتطقه و سد محکم در برابر فرهنگ ستیزی و بی عدالتی رژیم پهلوی به شمار می رفت ، او که از دوستان نزدیک امام خمینی (ره) بود،سالها قبل از انقلاب اسلامی با برپایی نماز جمعه و دعوت مردم به راهپیمایی نقش بسزایی در بیداری مردم میبد یزد و تربیت نسلی مومن ،عالم و انقلابی برای منتطقه و کشور ایفا کرد.

مادر آیت الله علیرضا اعرافی نیز از فرزندان آیت الله شیخ کاظم ملک افضلی اردکانی (ره) از زنان مومن و پاکدامن روزگار بود که همگام و همراه پدرش درتربیت فرزندان و پیشبرد اهداف اسلامی کوشید.

تحصیلات:

آیت الله اعرافی پس از گذراندن روخوانی قرآن کریم ، ادبیات و احکام اولیه در دوران کودکی نزد پدر و اساتید دیگر ، به سال ۱۳۴۹ به قم هجرت کرد و دروس کلاسیک را پی گرفت و به سال ۱۳۵۰ دروس حوزه را آغاز ،‌ با ذوق و ذکاوت ذاتی و تلاش و کوشش تحسین برانگیز به سرعت دروس مقدماتی و دوره سطح حوزه را به پایان برد ، به گونه‌ای که در سال ۱۳۵۶ در درس خارج فقه و اصول بزرگان حوزه حاضر شد آیت الله اعرافی از آن دسته از شخصیت های دینی و علمی است که مکتب اساتید بسیاری را در رشته های گوناگون درک و از محضر هریک از آنان خوشه چینی کرده است .

او که در درس خارج فقه و اصول، شاگرد اساتیدی چون آیت الله العظمی حاج شیخ مرتضی حائری(ره)،آیت الله العظمی فاضل لنکرانی(ره)،آیت الله العظمی وحید خراسانی(دامت برکاته) آیت الله العظمی جواد تبریزی(ره) بود ، در درس تفسیر قرآن آیت الله میرزا علی مشکینی (ره) و هیت علامه حسن زاده آملی (حفظه الله)شرکت جست و کتابهای فلسفتا و اقتصادنا شهید صدر(ره) را نزد آیت الله سیدکاظم حائری (حفظه الله) فراگرفت.

اوکه طی سالهای تحصیل از شرکت در دروس فلسفی بازنماند، اسفار اربعه ،برهان شفا،فصول الحکم و تمهید القواعد را نزد آیت الله جوادی آملی (دامت برکاته) و بخشی از اسفار را نزد آیت الله شهید مطهری(ره) آموخت و از علامه مصباح یزدی (حفظه الله) در مباحث فلسفه بهره برد و در تمام این سالها از حضور در پای درس اخلاق،اساتید اخلاق و مجالس اخلاقی آنان غفلت نکرد و بر اساس همان سنت همیشگی حوزه در تحصیل همپای با تهذیب را نصب العین قرار داد و بر محاسبه و مراقبه در گفتار و رفتار و تاسی بر سیره بزرگان در اخلاق به ویژه پدر بزرگوارش کوشید.

حرکت علمی:

تلمذ آیت الله اعرافی در برابر این قله های علم و تقوا در روگار خود و آشنایی او با افکار و اندیشه ها ، سبک و سیره آنان از آیات قرآن و کلام اهل بیت علیه السلام فضای فکری و اخلاقی او را چنان شکل داد تا بتواند در مرحله نوین ورود حوزه‌های علمی به جهان نو ، با دستی پر به سراغ مباحث اجتماعی و پدیدهای نوظهور در عرصه اندیشه و علم گام بگذارد، در این مسیر فراگیری زبان های عربی و انگلیسی و مطالعات فراوان او در رشته های ریاضی و فلسفه غرب ، علوم انسانی و اجتماعی و کتبی که نوعا در حوزه متداول نبوده است کمک شایانی به او در درک درست از فضای جدید جامعه شد، با این همه شرکت او در دوره تحقیقاتی تعلیم و تربیت و علوم انسانی دفتر همکاری حوزه و دانشگاه (پژوهشگاه حوزه و ودانشگاه) او را به رسیدن الگویی در چگونگی برخورد ،نقدو یا گفتگو با مکاتب و اندیشه‌های نوین کمک کرد و از همه مهمتر به شناخت و ارتباط با نسل جدید حوزه و دانشگاه رهنمون ساخت و در طول چهار دهه گذشته همواره با دانشگاههای داخل و خارج در عرصه بین الملل در ارتباط و در دانشگاههای گوناگون تدریس کرده است .

آیت الله اعرافی در زمان تحصیل با پرکردن روزهای تعطیل خود به مباحثه تفسیر المیزان و نهج البلاغه و سایر کتب علمی پرداخت و منظومه فکری و علمی و اخلاقی خود را با نورانیت کلام وحی و اهل بیت علیه السلام؛ منور کرد. سرانجام این حرکت فرهنگی و اجتماعی او به جهت دهی مطالعات و پژوهش های کتابخانه ای و میدانی در تعلیم و تربیت رساند و ضرورت و خلاء در این بخش او بر آن داشت که با نوآوری و تطبیق مباحث موجود در کتب قدما با مباحث امروزین به تدریس فقه التربیه پرداخته و در زمینه علوم انسانی و فلسفه آن و به ویژه حوزه علوم تربیتی و فلسفه تربیتی ، ابواب جدید فقهی از جمله فقه تربیتی ، فقه روابط اجتماعی ، فقه اخلاق را پایه ریزی کند، به گونه ای که جایزه علوم انسانی کشور به او اعطاء شد . این جهت دهی سالها تحقیق و تبلیغ و تدریس در حالی صورت گرفت که وی در عرصه تدریس ، تدریس اسفار اربعه و خارج فقه و اصول را ادامه و با دارا بودن شاگردانی در فقه و اصول و فلسفه در زمره اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم قرار گیرد.

آیت ا… اعرافی به دلیل مطالعات فراوان در علوم مختلف و مشاهده مراکز علمی و حوزوی در بسیاری از کشورهای جهان از نزدیک و حضور فعال در همایش ها و کنفرانس علمی و دینی بین المللی در کنار تسلط بر علوم حوزوی و تدریس سطوح عالی حوزه از معدود شخصیت های علمی و دینی است که در دوره گذار حوزه های علمیه به مقطعی جدید و ورود انقلاب اسلامی به دهه چهارم، یعنی دهه تقابل و تعامل گفتمان ها ، گفتمان ها و پدیده ها و نوفکری ، سیاسی و اجتماعی را رصد و آسیب شناسی و فرصت ها و تهدیدها را فهرست می کند . آثار و مسئولیت های علمی و اجرایی آیت ا… اعرافی به خوبی بیانگر جایگاه مذهبی ، مردمی ، علمی و اخلاقی ایشان است به گونه ای که او در عین قرار داشتن در جایگاه یکی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و ارتباط با فضلاء و روحانیون و بدنه حوزه و مؤسسات علمی ،‌ در قم در جایگاه امام جمعه قم ارتباط تنگاتنگی با مردم داشته و در جایگاه ریاست جامعه المصطفی العالمیه یکی از بزرگترین مراکز علمی و پژوهشی جهان اسلام با نخبگان حوزوی و دانشگاهیی ایران و جهان در ارتباط است .

بینش سیاسی و اجتماعی:

آیت ا… اعرافی که خود از خانه جهاد و اجتهاد برخواست و از همان دوران کودکی مبارزه پدر و حضور مبارزین نهضت را در منزل از نزدیک دید، در دوران نهضت همراهی و همگامی با مخالفان و مبارزان را تجربه کرد و در سن ۱۶ سالگی به زندان افتاد، پس از پیروزی انقلاب لحظه ای در دفاع از ارزشهای به دست آمده آرام ننشست . او در سالهای دفاع مقدس بارها در جبهه های جنگ حضور یافت و مشوق رزمندگان اسلام بود . با روحیه ولایت مداری در صحنه های سخت و دشوار ، در کنار مردم پاسدار خون شهداء و ارزشهای به دست آمده بوده و بر اساس تکلیف مداری ، هرگز از وظیفه ای که اسلام و انقلاب بر دوش او نهاده شانه خالی نکرده است .

تأکید بر ولایت فقیه، پاسداری از ارزشهای الهی و انسانی به دست آمده از خون شهداء ، احترام به مردم سالاری دینی و قانون و رأی مردم، رسیدگی به نابسامانی های اجتماعی چون بیکاری و تورم و رعایت اخلاق و ادب اسلامی در عرصه سیاست و …. از مبانی و دغدغه های سیاسی و اجتماعی ایشان است .

مسئولیت های اجرائی:

نام سازمان یا مؤسسه محل خدمت / نوع فعالیت / سمت

امامت جمعه شهر مقدس قم
جامعه المصطفی العالمیه/ علمی– اجرایی/ رئیس
شورای عالی انقلاب فرهنگی/ عضو حقیقی
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم / پژوهشی- آموزشی- اجرایی/ رئیس/ سابقاً
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم/ پژوهشی/ مدیر گروه علوم تربیتی/ معاون پژوهشی/ سابقاً
مرکز جهانی علوم اسلامی/ علمی- اجرایی/ رئیس/ سابقاً
شورای فرهنگ عمومی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی/ پژوهشی/ عضو
شورای فرهنگی‌- اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری/ پژوهشی- اجرایی/ عضو/ سابقاً
مؤسسه آموزشی- پژوهشی امام خمینی (ره‌) قم/ پژوهشی/ مدیر گروه علوم تربیتی/ سابقاً
مرکز جهانی علوم اسلامی و سازمان مدارس / علمی – اجرایی / عضو هیأت امناء/ سابقاً
مرکز خدمات حوزه های علمیه/ عضو هیئت مدیره
مؤسسه اشراق و عرفان/ مؤسس/ رئیس هیئت مدیره
کمسیون حوزه ای شورای عالی انقلاب فرهنگی/ عضو
امامت جمعه میبد یزد
حوزه علمیه برادران و خواهران میبد/ مسئول
دانشگاه پیام نور، دانشکده الهیات، دانشگاه علمی- کاربردی، علوم قرآنی و مرکز تحقیقات ژنتیک میبد/ عضو هیأت امناء
مؤسسه بین المللی هدی / اجرایی / عضو هیأت امناء/ سابقاً
حوزه علمیه قم / علمی اجرایی / معاون پژوهشی/ سابقاً
کنگره دین‌پژوهان کشور / پژوهشی / عضو/ سابقاً
فصلنامه حوزه و دانشگاه / اجرایی / مدیر مسئول
دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم / اجرایی / عضو هیأت امناء/ سابقاً
دو فصلنامه “جستارهای اقتصادی” / پژوهشی – اجرایی / مدیر مسئول
دو فصلنامه “تربیت اسلامی” / پژوهشی – اجرایی / مدیر مسئول
شورای پژوهشهای علمی کشور/ پژوهشی- اجرایی/ عضو/ سابقاً
هیأت امناء منطقه ٢ کشور / پژوهشی – اجرایی / عضو
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم/ عضو
شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم/ عضو
سند چشم انداز آموزش و پرورش/ ناظر
موسسه اشراق و عرفان/ مؤسس/ رئیس هیأت مدیره

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی استاد علیرضا اعرافی

 

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)