منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / مهر رهبری به دانشجویان بیش از طلاب؟!
جمعی از طلاب جوان و انقلابی این مرز و بوم

مهر رهبری به دانشجویان بیش از طلاب؟!

آنچه در ادامه می آید نقدی دلسوزانه همراه با مطالبه گری شفاف طلاب جوان حوزه علمیه از مسئولان حوزه علمیه می باشد؛ این نقد ابدا به معنای نادیده گرفتن خدمات عظیم حوزه علمیه که در متن انقلاب و حکومت اسلامی جاری و ساری است نمی باشد؛ بلکه صرفا در مقام مطالبه ی جایگاه حقیقی حوزه علمیه و اعتلای هرچه بیشتر آن است؛ چراکه حوزه های علمیه بیش از این ها در قبال حکومت اسلامی وظایفی خطیر را دارا می باشد.

مهر رهبر به دانشجویان یا طلاب؟!

سحر یکی از بهاری ترین روزهای امسال از اصفهان به قصد درس و بحث راهی قم شدم. اذان صبح شد و من به شهرستان میمه رسیده بودم؛ به  سمت یکی از مساجد شهر رفتم؛ ماشین را پارک کردم و داخل مسجد شدم. از دور دیدم الحمدلله این بار یک روحانی داخل محراب ایستاده، معلوم بود او هم مسافر است. جلوتر که رفتم دیدم حجت الاسلام آقاتهرانی است؛ خیلی خوشحال شدم و سریع اقتدا کردم.
بعد از نماز، حاج آقا تعقیبات مختصری انجام داد و به سمت درب خروجی مسجد حرکت کرد، مشخص بود خیلی عجله دارند و هرچه زودتر به قم یا تهران باید برسند؛ از فرصت استفاده کردم و سریع رفتم جلو؛ گفتم: حاجی! دو دقیقه وقتتون را می دید به حقیر؟ گفتند آخه عجله دارم. گفتم قول میدم طولانی نشه. قبول کردند.
گفتم حاج آقا من به مطلبی پی بردم، خواستم ببینم درست فهمیدم یا خیر. حاج آقا با لحن پر مهر خود گفت: بگو چه مطلبی؟ گفتم حضرت آقا هر سال، دو یا سه بار با دانشجویان دیدار دارند؛ ولی فقط هر چند سال یک بار با طلاب دیدار دارند. برداشت حقیر این است که آقا به دانشجوها بیشتر امید دارند؛ مثل پدری که خواه ناخواه به فرزندی که حرف شنوی بیشتری دارد علاقه ی بیشتری نشان می دهد؛ ولی چون طلاب در زمینه تحول و اوامر رهبری، حرکت قابل تأملی – طی این چند دهه – نداشتند، ایشان هم رغبت آنچنانی ندارند؛ چراکه حرف ها زده شده ولی عمل… . او که ره نشان داد، خرسند از آنی است که راهی شد. به ایشان گفتم به نظر شما برداشت من صحیح است؟ ایشان تأمل خیلی کوتاهی کرد و گفت: من هم همین مطلب شما را برداشت می کنم، برداشتت صحیح است.

مسئولین حوزه در قبال فرامین رهبری تا چه حد موفق بوده اند؟  

براستی سردمداران حوزه علمیه چه پاسخی برای خواسته ها و اوامر رهبری دارند؟ خواسته هایی که گاه بیش از بیست سال از آن ها می گذرد؛ ولی گویی غبار ایام بر جان این دستورات ولایی نشسته است و از کسی دادی و حتی آهی بلند نمی شود. از طرف دیگر طلاب علوم دینی چقدر با مباحث امام خامنه ای پیرامون حوزه و روحانیت آشنا هستند؟ امام خامنه ای از اوایل رهبری مقتدرانه ی خویش تا سال ۱۳۹۱ بیانات بسیار صریح، شفاف و البته فراوانی را در رابطه با جهت گیری حوزه علمیه در راستای نیازهای حکومت اسلامی عنوان کردند. جالب است در حوزه علمیه همه اعم از طلبه، استاد و مسئول سخن از لزوم تحول و شیرینی آن می زنند؛ ولی … .

ضعف و زوال نظام در صورت ضعف حوزه علمیه

امام خمینی (ره) در وصیت نامه گرانقدر خویش که با بصیرت کامل نگاشته شده بود، از وجود مارهای استعمار در حوزه های علمیه خبر  می دهد؛ چراکه حوزه علمیه مغز متفکر حکومت دینی است و برای از پا درآمدن یک حکومت هرچند عریض و طویل فقط کافی است او را دچار مرگ مغزی کرد؛ پس استعمار بخوبی می داند کجا باید رخنه کند و امام راحل (ره) نیز با بصیرت نافذ خویش آگاه بود چگونه بیدارگری نماید. دیده بان امروز انقلاب اسلامی نیز هشدار جدی نسبت به انزوا و مرگ حوزه علمیه در آینده نه چندان دور داده است: «اگر حوزه تن به تحول ندهد منزوی می شود، اگر نمیرد.»
همانگونه که حکومت عدل علی (ع) و امام حسن مجتبی (ع) بوسیله ی کوتاهی خواص و یاران در برابر خدعه های معاویه دچار ضعف و فروپاشی شد؛ خداوند متعال نیز برای بقای این حکومت قسم نخورده است. اگر حوزویان کوتاهی کنند و حکومتی که بعد از حدود ۱۴ قرن دوباره به دست شیعیان افتاده از دست برود، کفران نعمتی است نابخشودنی؛ و یقینا چنین شکست عظیمی به این زودی ها قابل جبران نخواهد بود و طبیعی است شیعه  -شاید برای قرن ها- دوباره به غایت ضعف و انزوا خواهد رفت.

ولایت مداری سازمانی ملاک انقلابی بودن

این نکته را هم مسئولین حوزه و هم تک تک مسئولین نظام اسلامی بدانند که انقلابی بودن به انداختن چفیه و سر دادن شعار ولایت مداری نیست؛ حتی ولایت مداری فردی برای چنین افرادی فاقد ارزش است تا زمانی که ولایت مداری سازمانی خود را در عرصه ی عمل نشان دهند؛ یعنی آن زمانی یک مسئول می تواند ادعای ولایت مداری کند که عملا نشان دهد چقدر توانسته فرامین مقام عظمای ولایت را اجرایی و عملیاتی کند؛ وگرنه با حلوا حلوا کردن دهان هیچ کسی شیرین نمی شود. بماند که عده ای تنها کارشان آذین بندی ساختمان ها با عکس شهداست؛ اگر شهدا نبودند و عکسشان نبود چه می کردند؟
آمارهای بسیاری هست از پروژه نفوذ که رهبری این روزها به شدت بر آن تاکید دارند و انذار می دهند؛ قطعا آنان که باید، می دانند؛ باشد تا کاری کنند پیش از آنکه از آنان نیاید هیچ کار…

منبع: ندای اصفهان

درباره نویسنده

یک طلبه
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)