منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / چند رسانه ای / فیلم / مستند «افسوس»، نقدی کوتاه بر سلوک علمی شیخ انصاری (ره)

مستند «افسوس»، نقدی کوتاه بر سلوک علمی شیخ انصاری (ره)

کیفیت خوب

کیفیت متوسط

دانلود (۳۶ مگابایت)

دانلود ( ۲۳ مگابایت)

 

پخــــش آنلایــن

درباره نویسنده

فقاهت فقاهت
وبلاگ
مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی با دغدغه ایجاد تمدن و شیوه زندگی اسلامی در عرصه های مختلف بنا نهاده شده، این مؤسسه در اولین گام خود لازم می داند با تحول در شیوه فقاهت و استنباط دین و تربیت فقها و دین شناسان جوان با افکار مترقی و روشن و البته با حفظ خطوط قرمز فقط شیعه و حرکت بر اساس مبانی فقه جواهری، تحول سالم و مثبتی را در فضای حوزه ایجاد کند.

نظرات

16 دیدگاه در “مستند «افسوس»، نقدی کوتاه بر سلوک علمی شیخ انصاری (ره)

 1. تنال گفت:

  به نظرم این حرف اشتباه است که بگوییم کسی که دغدغه اسلام دارد بحث مقدمه واجب نمی کند...مگر امام خمینی بحث مقدمه واجب نکرده است؟! اینها منافی هم نیستند که هم به مباحث عمیق اصولی بپردازد و هم به مسائل جامعه...ما نباید با پرنگ کردن مسائل سطحی جامعه محافل علمی را از عمق مباحث نظری دور کنیم...باتشکر

  ۱۱
  1. مهجور گفت:

   با سلام. اصل مبحث مقدمه الواجب یکی از بحث های زائد اصول هست که خیلی از علما به این مسأله اذعان داشته اند. متشکر

   ۱۰
 2. تنال گفت:

  ضمنا اینکه نقد علمی نبود...نقد گفتمانی بود

  ۰۰
 3. دوستدار شیخ گفت:

  بنظر بنده نکته قابل توجه در این مستند تکیه به مسئله عقلائی اهم و مهم کردن در مسائل و اقتضائات زمان ومکان در اجتهاد است که از معضلات گذشته و امروز فضای حوزه ما بوده است، امام خمینی ره در شرح خود بر کفایه (انوارالهدایه) در پاورقی می فرمایند که بنده زین پس از مباحث عقل کفایه بحث نخواهم کرد و از طلاب می خواهم که عمر خود را صرف این مباحث نکنند چراکه علم اصول علم آلی است و نه اصالی و مباحثی که در فقه کاربردی ندارد نباید از آن بحث شود، همچنین بنظرم توجه به نکته ای وجدانی در این کلیپ یعنی عدم بحث از مسائل بی فائده یا کم فائده آنهم در جایی که بیشمار مسائل کلیدی برزمین مانده وجود دارد مورد تاکید و تایید امام خمینی ره و امام خامنه ای زیدعزه قرار دارد، که می توانید به بیانات هردو بزرگوار درباره نقش حوزه پس از انقلاب و جنبش نرم افزاری مراجعه کرد، می توانید به نامه امام به حجه الاسلام طاهری در سال ۵۸ مراجعه کنید، همچنین به سخنان رهبری درباره نقش حوزه درتحول علوم انسانی رجوع شود، درعین حال اشاره کلیپ به مقدمه واجب از باب مثال است یعنی اشاره به مسائلی از این قبیل دارد که بحث های لازم پیراموم آن شکل گرفته و اساسا دیگر معزل علمی نمی باشد و با روش های فکری صحیح خیلی راحت قابل فهم است درنتیجه دیگر نباید پنبه زده شده را از نو زد ، در نهایت باید گفت که زوایای بدیهی و غلطی در روش حرکت حوزه وجود دارد که این کلیپ به موردی از آن اشاره کرده است

  ۱۰
 4. لبیک یا حسین گفت:

  سلام علیکم اینکه می گویید:"به نظرم این حرف اشتباه است که بگوییم کسی که دغدغه اسلام دارد بحث مقدمه واجب نمی کند"معلوم می شود بحث مقدمه الواحب را خوب درک نکرده اید -چراکه خود بزرکان به بی فائده بودن آن اقرار کرده اند و اینکه مسئله مقدمه الواجب فقط یک مثال است از مباحث فراوانی که در اصول وجود دارد و نهایت ادعایی که در باره آن های وجود دارد یا مثالهای فرضی نذر است یا تشحیذا للاذهان است....

  ۱۰
 5. گل نرگس گفت:

  در جواب دوست عزیزی که اولین انتقاد را داشتند و گفتند"مرحو م امام خمینی هم این درس ها را داشتند و میخواندند پس خواندن این دروس دلیلی بر عدم اهتمام نمیباشد " باید در جوابشان بگوییم منظور استاد این بوده است که اگر کسی تنها به خواندن این دروس کفایت کند و کاری برای آزادی مسلمانان از دست کفار ونجا ت نوامیس مردم انجام ندهد این چنین شخصی اهتمام لازم را نداشته است . اما مرحوم امام خمینی چنین بوده اند؟! اما م برخلاف شیخ انصاری فعالیتها ی لازم برای انقلاب را درکنار درسهای خودشان داشتند چنین نبوده که فقط درس بخوانند بلکه زمینه های انقلاب را هم داشتند اما شیخ انصاری چنین نبوده است .سید جما ل استرآبادی شاگرد شیخ بوده است اما شما نگاه به فعالیتهای او بکنید با اینکه نفوذ و جایگاه شیخ انصاری را نداشته است اما با این حال کار می کرده است در مصر در افغانستان در هند در اروپا !! پس مراد از حرف استاد این است که تنها به درس ها ی حوزه اکتفا کردن و کاری با دنیای اسلام نداشتن نشانه ضعف و عدم اهتمام لازم است .

  ۰۰
 6. گل نرگس گفت:

  بنده یک سوال از وجدان شما دارم و این است که آیا اگر مرحوم امام خمینی هم زمان شیخ انصاری بودند چه می کردند آیا سکوت می کردند؟؟؟؟!!!

  ۰۰
 7. گل نرگس گفت:

  به علاوه آنکه دوست عزیزی می گوید این ها نقد گفتمانی است نه نقد علمی ؟! ایا منحصر کردن جریان علمی در امور ومسائل شخصی و فرعی و بی توجهی به مبانی اسلامی در تحقق حکومت اسلامی وعدم تلاش در تحقق آن نمی تواند یک نقد علمی باشد؟!!

  ۱۰
 8. گل نرگس گفت:

  حوزه ی فعلی ادامه دار همان مکتب شیخ انصاری شده است ، مکتبی که با نظامات و امور کلان اجتماعی کاری نداشته است . ما هم اکنون شاهد هستیم حوزه فعلی همان را ه شیخ را ادامه می دهد حوزه ای که درس های خارج آن مباحث طهارت و نماز است و خبری از بحثهای بانکداری شهرسازی و این قبیل موضوعا ت که مرتبط با تمدن سازی است نیست اگر هم باشد خیلی محدود و کم و متاسفانه منزوی هستند. اگر هم نقدی به شیخ انصاری وارد میکنیم چون حوزه فعلی همان را ه را ادامه می دهد نقد به شیخ نقد به حوزه فعلی است .

  ۱۰
 9. شیخ گفت:

  أمر دائر است بین اینکه شیخ کار درست کرده یا ما؛ کدام أولی ست به صحت؟

  ۱۶
  1. تحول خواه گفت:

   امر دایر است بین این که ما همیشه مقلد شیخ بمانیم یا نه
   اگر همیشه قرار است مقلد باشیم که اصول خواندن ما از اصل اتلاف وقت است. خود شیخ هم اشتباه کرده که مقلد علماء قبل خود نبوده است.
   شما که اصل اولیه در مورد خودتان را بر نفهمیدن و عدم قدرت نقد قرار دادید نمی تونید نه شیخ نه هیچ کس دیگری را نقد کنید ولی ما که هم چنین اصلی نداریم به فهم و شعور خودما اعتماد می کنیم و نقد می کنیم
   به قول حضرت آقا باید گستاخی در نقد داشت

   ۴۰
 10. عبد الله گفت:

  اولی به صحت این است که خود حقیقت را بدون رجال بشناسیم و رجال را با حق محک بزنیم. (الْحَقُّ لَا يُعْرَفُ بِالرِّجَالِ اعْرِفِ الْحَقَّ تَعْرِفْ أَهْلَهُ)

  ۳۰
 11. عبد الله گفت:

  مقام معظم رهبری : من يادم نمى‏رود كه در سنين جوانى آن زمانى كه شور جوانىِ طلبگى داشتيم؛ يعنى بين سالهاى ۳۰ تا ۴۵ يا ۵۰ همواره به آن كسانى كه سالهاى ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۰ را درك كرده بودند، اما براى روحانيت كارى نكرده بودند، ايراد مى‏گرفتيم و نق مى‏زديم؛ دائماً مى‏گفتيم چه آدم‏هاى بی عرضه و بی ‏فكرى بودند؛ ده سال ديكتاتورى پهلوى رقيق و ضعيف شده بود مخصوصاً سالهاى اولش اما چرا علما كارى نكردند؟! مگر نسلهاى آينده گريبان ما را رها مى‏كند؛ و لو در گور هم باشيم؟ نمی ‏شود بی ‏تفاوت بود؛ امكان ندارد.
  دیدار با علما و مدرسان و فضلاى حوزه‏ى علميه‏ى قم، در خجسته سالروز ميلاد حضرت مهدى(عجل الله تعالى فرجه) ۱۳۷۰/۳۰/۱۱

  ۵۰
 12. آشنا گفت:

  سلام علیکم بنده از اساتید سطح عالی هستم. توصیف جناب آقای اکبرنژاد را شنیده بودم. اول بدگمان بودم ولی پس از دیدن این کلیپ بر ارادتم نسبت به ایشان افزوده شد. اینها حقایقند. حقایقی که خیلی از ماها شهامت گفتن آن را نداریم. خداوند همه ما را در ایجاد یک تحول درست و پایدار در حوزه موفق بدارد. سلام بنده را خدمت جناب آقای اکبرنژاد برسانید.

  ۸۰
 13. مهدی گفت:

  بنده یک ماه نیم در باره زاید بودن یا نبودن خیلی از این بحث ها مفصلا پژوهش کردم. تمام این بحث ها زائد اند. بسیاری از اساتید هم، زائد بودن غالب آنها را قبول دارند

  ۳۰
 14. بنده خدا گفت:

  چنین تفکراتی بالاخره حوزه را نجات خواهد داد

  ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)