منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / متن کامل بیانیه پایانی دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد

متن کامل بیانیه پایانی دهمین اجلاسیه جامعه مدرسین و علمای بلاد

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين والصلوة و السلام علي سيدنا و نبينا محمد و آله الطاهرين سيما بقية‌الله في الارضين.

دهمين اجلاس سراسري جامعه مدرسين حوزه علميه قم و علماء اعلام بلاد با هدف تبادل نظر پيرامون «حوزه انقلابي؛ بايسته ها و راهکارها» در سالروز شهادت امام حسن عسگري عليه السلام و در آستانه سالروز امامت فرزند برومندش حضرت حجت ابن الحسن المهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف) برگزار گرديد.

در اين اجلاس شرکت کنندگان علاوه بر کسب رهنمود و استماع توصيه‌هاي مرجع عاليقدر حضرت آيت الله العظمي سبحاني «دامت برکاته»و اساتيد محترم و اعاظم استانها درباره موضوع اجلاس به تبادل نظر پرداختند و بر نکات ذيل تاکيد مي‌نمايند:

۱- روحانيت اصيل و انقلابي وارثان بحق انبياء عظام سلام الله عليهم اجمعين و اوصياء مکرم آنها مي‌باشند و هدف اصلي آنان اعتلاء کلمة توحيد و تحقق ارزش‌هاي الهي است و اين همان اساس هدف انقلاب اسلامي است، از اين روست که انقلاب اسلامي و به تبع آن نظام مقدس جمهوري اسلامي مولود حرکت انقلابي روحانيت اصيل مي‌باشد. لذا روحانيت و حوزه‌هاي علميه هيچگاه نسبت به آينده و سرنوشت انقلاب اسلامي بي‌تفاوت نبوده و نخواهد بود.

۲- پشتيباني، هدايت، نظارت و مراقبت از جمله وظايف اصلي حوزه هاي علميه و روحانيت نسبت به نظام مقدس جمهوري اسلامي مي‌باشد که همواره بر آن اهتمام جدي خواهد داشت و هر‌گونه تلاش براي تخريب اين روحيه را توطئه اي جهت جدايي دين از سياست مي‌داند.

۳- حفظ وحدت، اتحاد و همدلي در صفوف مسلمانان با تکيه بر تعاليم بلند و رهايي بخش اسلام ناب از ضروري‌ترين نيازهاي امروز جهان اسلام بوده و تلاش‌هاي خائنانه اي که در جهت ايجاد شکاف در ميان امت اسلامي توسط استکبار جهاني و نظام سلطه بويژه عناصر وابسته آن‌ها نظير رژيم سفاک سعودي، وهابيت منحط و مزدوران آنها يعني عناصر تکفيري و ارهابي صورت مي‌گيرد محکوم نموده و تعاون و همدلي علماء اسلام و طرد عناصر مزدور وابسته و جلوگيري از طرح مسائل انحرافي را تنها راه پيروزي بر توطئه‌هاي دشمنان مي‌دانيم.

۴- حرکت مستقيم و پرشتاب کاروان انقلاب اسلامي مرهون کارداني و رهبري کم نظير مقام معظم رهبري حضرت آيت الله العظمي خامنه‌اي «مدظله العالي» و حضور همدلانه و مجدانه آحاد ملت ايران اسلامي در صحنه است و روحانيت و حوزه‌هاي علميه ضمن ستايش نقش بي‌بديل رهبري نظام در مهار فتنه‌ها و سکان‌داري انقلاب و مقابله با زياده خواهي‌هاي نظام سلطه و استکبار جهاني و حفظ استقلال و ارزش‌هاي والاي انقلاب اسلامي پشتيباني از نظام مقدس جمهوري اسلامي و اصل مترقي ولايت فقيه را وظيفه دائمي خود مي‌داند.

۵- مرجعيت شيعه به عنوان عالي‌ترين رکن و جايگاه روحانيت در حوزه‌هاي علميه همواره پيشتاز در دفاع از کيان اسلام ناب محمدي (صلي الله عليه و آله و سلم) و انقلاب اسلامي بوده و خواهند بود و حمايت و پيروي از اين استوانه‌هاي علم و دين را وظيفه دائمي خود داشته و تلاش‌هاي مؤثر اين عزيزان را در حفظ اصول و ارزش‌هاي اسلامي ارج مي‌نهد و توجه همگان بويژه مسئولين و دست‌اندرکاران را به رعايت رهنمودهاي اين دلسوزان اسلام و انقلاب جلب مي‌نمايد.

۶- تهاجم فرهنگي، سياسي و تبليغي استکبار جهاني بويژه در عرصه رسانه و فضاي مجازي واقعيت انکار‌ناپذيري است که مقابله با آن باور و عزم جدي مسئولين اجرايي و فرهنگي کشور و کليه دلسوزان نظام را مي‌طلبد که آسيب‌هاي اجتماعي برخي از آثار مخرب اين تهاجم دشمن مي‌باشد و حوزه‌هاي علميه به عنوان خاستگاه تمدن اسلامي و احياي ارزش‌هاي ديني مقابله با اين هجوم گسترده دشمن را وظيفه اصلي و ذاتي خود تلقي مي‌کند و معتقد است که مقابله با اين تهاجم گسترده و آثار مخرب آن بويژه در بخش آسيب‌هاي اجتماعي جز با همدلي همگان و برنامه‌ريزي صحيح و توجه به مقتضيات اسلام و انقلاب ميسر نخواهد بود. در اين راستا حضور نيروهاي مؤمن و انقلابي کارآمد و متخصص در عرصه فرهنگ را امري ضروري و بسيار مهم مي‌دانيم.

۷- بدعهدي و پيمان شکني‌هاي مکرر آمريکايي‌ها در مسئله برجام که در حقيقت برخاسته از عمق کينه و خباثت استکبار جهاني به‌سرکردگي آمريکاست من جمله تصويب تحريم‌هاي اخير در کنگره آمريکا اين درس عبرت و پيام را براي مسئولين کشور دارد که تنها راه براي حفظ عزت و سربلندي ايران اسلامي تکيه بر توان داخلي و اقتصاد مقاومتي است. و آمريکا بايد بداند که تصويب تحريم‌ها که نقض صريح برجام مي باشد پاسخ قاطع و کوبنده ايران اسلامي را به دنبال خواهد داشت.

۸- تجاوز گسترده رژيم سعودي به يمن و کشتار مکرر و مداوم مردم بي‌دفاع شيعيان عربستان، مردم بحرين، صدور تکفير و ارهاب و تروريسم به منطقه و ايجاد ناامني را محکوم نموده و از مسلمانان آزاده جهان بويژه علماء و فرهيختگان مي خواهيم اجازه ندهند که بيش از اين کساني که بي‌کفايتي آنها در اداره حرمين شريفين مکرر به اثبات رسيده است  و دست آن‌ها تا مرفق در خون مسلمانان منطقه در عراق، لبنان سوريه فرو رفته است بيش از اين با جنايات و افکار خود ساخته و منحرف وهابيت ساحت اسلام ناب محمدي(ص) را خدشه‌دار نمايند.

۹- امر تبليغ از رسالت‌هاي مهم روحانيت و حوزه‌هاي علميه بوده که امروز با هجوم شبهات و نيازهاي فرهنگي جهان بويژه جهان اسلام‌، گسترش فضاهاي مجازي توجه جدي به آسيب‌هاي اجتماعي و اثرات مخرب آن، تلاش مضاعف مسئولان فرهنگي و حوزه‌هاي علميه را مي‌طلبد از اين رو لازم مي‌دانيم ضمن توجه به نيازهاي جديد و شيوه‌هاي نوين سياستگذاري‌ها در اين عرصه که منجر به افزايش ظرفيت‌ها و هم‌گرايي و استفاده از فرصت‌هاي جديد گردد با دقت و شتاب بيشتري همراه شود.

۱۰- تحول در حوزه‌هاي علميه به معناي آمادگي و توجه روز آمد به نيازهاي جهان و براي حوزه پاسخ‌گو از مباحث مهم امروز حوزه‌هاي علميه است که همواره مورد نظر رهبر معظم انقلاب اسلامي و مراجع عظام تقليد «دامت برکاتهم» بوده است از اين‌رو لازم است حوزه‌هاي علميه اين مباحث پر اهميت را تا حصول نتيجه دنبال نمايند.

۱۱- ضمن توجه به تلاش‌هاي صورت گرفته در مهار تورم و رسيدگي به محرومين و اقشار کم درآمد بويژه در عرصه سلامت و بهداشت مراتب نگراني خود را نسبت به وضع اقتصادي عموم مردم خاصه طبقات ضعيف و کم در آمد ابراز داشته و از مسئولين محترم در قواي مقننه و مجريه مي‌خواهيم هر چه سريعتر با برنامه‌ريزي صحيح و استفاده بهتر از امکانات مادي و معنوي کشور با مديريت جهادي توجه جدي به اقتصاد مقاومتي اقدام و عمل شايسته‌اي انجام دهند.

۱۲- در خاتمه با گراميداشت ياد امام راحل (قدس سره)، شهيدان گلگون کفن و همه عزيزاني که ساليان قبل در کنار و همسنگر ما در پاسداري از ارزش‌هاي اسلام و انقلاب بوده‌ان و براي سلامتي و طول عمر  مقام معظم رهبري و ساير مراجع عظام تقليد «دامت برکاتهم» دعا نموده و ظهور و تعجيل در فرج مولايمان حضرت ولي عصر «ارواح العالمين لتراب مقدمه الفداء» را از خداوند منان مسئلت مي‌نمائيم و آخر دعوانا انا الحمد لله رب العالمين.

محمديزدي

رئيس شوراي عالي جامعه مدرسين حوزه علميه قم

۱۸ آذر ماه ۱۳۹۵

۸ ربيع الاول۱۴۳۸

به نقل از حوزه نیوز

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)