منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / شما را به خدا بیدار شوید!! فرصت سوزی بس است!!

شما را به خدا بیدار شوید!! فرصت سوزی بس است!!

پس از انقلاب با شکوه جمهوری اسلامی ایران، فرصت های بی نظیری برای حوزه پدید آمد. موقعیت هایی که می توانست با برنامه ریزی حساب شده، قدرت لایزال اسلام را به رخ جهانیان بکشاند. متاسفانه این فرصت ها، با حاشیه ای اداره کردن حوزه و عدم وجود مدیران شایسته یکی پس از دیگری سوخت و ناسپاسی شد.
قصد داریم در این نوشته به گوشه ی کوچکی از این فرصت ها اشاره کنیم.
هرساله بودجه ی هنگفتی از طرف دولت ها به حوزه ها و مراکز همسو پرداخت می گردد. بخشی از این بودجه عبارت باشد از:

   • مرکز خدمات؛ ۵۸۲ میلیارد تومان
   • شورای عالی حوزه؛ ۳۲۸ میلیارد تومان
   • جامعه المصطفی؛ ۲۳۹ میلیارد تومان
   • شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خوهران؛ ۱۹۵ میلیارد تومان
   • سازمان تبلیغات؛ ۱۱۸ میلیارد تومان
   • شورای برنامه ریزی حوزه های علمیه؛ ۶۳ میلیارد تومان
   • شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی؛ ۳۶ میلیارد تومان
   • پژوهشگاه حوزه و دانشگاه؛  ۱۲ میلیارد تومان
   • شورای سیاستگذاری ائمه جمعه ۲۷۷ میلیارد تومان
   • مرکز رسیدگی به امور مساجد ۳۳۲ میلیارد تومان
   • دفتر تبلیغات؛ ۹ میلیارد تومان[۱]

اگر شما موقوفات و هدایای مردمی را نیز اضافه کنید خواهید دید هزینه و سرمایه عظیم مالی جمع می گردد.

نزدیک به ۷۵ هزار مسجد در سراسر کشور وجود دارد طبق گزارش ها  نزدیک به نیمی از مساجد خالی از امام جماعت است و نیم دیگر نیز یا در آن ها سه وعده نماز برگزار نمی شود یا اگر هم هست پر جمعیت نیست. ابتدا برای نویسنده آمار و ارقام باور کردنی نبود تا اینکه مشاهده کردم مسئولین استان های مختلف نیز از خالی بودن مساجد از امام جماعت گلایه مند هستند.

نزدیک به ۴۰ هزار پایگاه بسیج در سراسر کشور وجود دارد؛ آیا حوزه ی علمیه برای آن ها برنامه ای دارد؟ آیا محتوای لازم را برای تربیت نیروهای جوان که تشنه ی معارف الهی هستند مهیا نموده است؟

نزدیک به ۹۱ هزار هیئت مذهبی در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند؛ حوزه علمیه چه نظارتی بر آنها دارد؟ دفتر تبلیغات برای پشتیبانی معنوی از آنها چه برنامه ای دارد؟ چرا آنها رها شده اند و بعضا میدانی شده اند برای تشیع انگلیسی؟

آیا حوزه برای ۲۰ میلیون جوانی که در کشور هستند و امید وسرمایه کشور به حساب می آیند فکری کرده است؟
کدام یک از مواد درسی حوزه به درد تعامل با قشر جوان می خورد؟ محتوای لازم برای جوانان کجاست؟
جوان امروزی روزانه ۵ الی ۹ ساعت در فضای مجازی به سر می برد؛ آیا حوزه با وجود تاکیدات و مطالبات مکرر مقام معظم رهبری وارد حوزه فضای مجازی شده است؟ آیا تغذیه سالمی در آن فضا برای جوان ها آماده کرده است؟
چرا افت تحصیلی دانش آموزان مقطع دبیرستان و سقوط معدل این مقطع به ۱۲ به علت حضور فراوان در فضای مجازی، حوزه را بیدار نمی کند؟ چرا حوزه، فکری برای اوقات فراغت جوانان نمی کند؟
سالانه در حدود ۱۵میلیارد ساعت در ایران صرف بازی های یارانه ای می شود. آیا این آمار و ارقام زیبنده کشور اسلامی است؟!
درحالی که ۸۰ درصد تولید بازی های رایانه ای در جهان در دست صهیونیست ها می باشد؛ چرا حوزه حتی به فکرش هم نرسیده است به این فضا ورود کند و هم چنان شأن خود را اجل از ورود در چنین عرصه هایی می داند؟

در کشور ایران نزدیک به ۱۳ میلیون نفر دانش آموز در سه مقطع ابتدایی و راهنمایی و دبیرستان مشغول به تحصیل هستند آیا حوزه در این ۳۷ سالی که از انقلاب گذشته، برنامه ای برای کتب درسی دانش آموزان مدون کرده است و کتابی از سوی حوزه ارائه شده است؟

در سراسر کشور نزدیک به ۹۶ هزار مدرسه و ۵۳۸ هزار کلاس درس، مشغول به فعالیت هستند از این سرمایه ارزشمند تا چه حد توانسته است استفاده کند؟

۱۲۰ شبکه تلویزیونی و رادیویی در صدا و سیما ایران مشغول به فعالیت هستند. سهم حوزه در برنامه های صدا و سیما چه قدر است تا چه اندازه توانسته است از این ظرفیت جهت نشر مبانی اسلامی و ایجاد فرهنگ اسلامی استفاده ببرد؟

هر ساله نزدیک به ۲۵ میلون نفر به زیارت اربعین می روند و ۲۰ میلیون نفر موفق به زیارت مشهد الرضا می شوند حوزه تا چه اندازه از این فرصت استفاده می برد؟ چرا حوزه آن قدر ضعیف عمل کرده است که شاهد باشیم وهابیت در مشهد الرضا هم نفود کند؟!

درسال گذشته نزدیک به دو و نیم میلیون نفر زائر از طریق کاروان های راهیان نور عازم مناطق جنوبی کشور شدند اما نزدیک به نیمی از آنها از خلا روحانی رنج می بردند.

چرا کشوری که شعار ” طلب العلم فریضه علی کل مسلم” به دوش می کشد سرانه ی روزانه ی مطالعه ی هر ایرانی کم تر از یک ساعت باشد و کشور عزیزمان حتی از بسیاری از کشورهای جهان سوم نیز عقب تر باشد؟ آِیا برای مسئولین حوزه درد آور نیست که در پایتخت اسلامی تعداد  مغازه های فروش لوازم آرایش ۸برابر تعداد کتابفروشی ها باشد؟

چرا در کشوری که پرچم دار تشیع علوی است شاهد افت فرهنگی و باروهای دینی هستیم؟ طبق تحقیقات انجام شده نزدیک به ۴۱ درصد از مردم مسلمان ایران دارای حجاب برتر هستند و ۲۵ درصد حجاب معمولی و ۳۴ درصد!! دارای حجاب ضعیف می باشند و این آمار نیز روز به روز بدتر می شود.

آیا افزایش آمار سقط جنین زیبنده یک کشور اسلامی است. در سال ۷۷ گزارشی رسمی منتشر شد که سالانه ۹۰ هزار سقط جنین در کشور رخ می دهد که ۸۰ هزار مورد آن غیر قانونی می باشد یعنی روزانه ۲۲۱مورد و هر ساعت ۹ جنین به صورت غیر قانونی سقط می شود. مسئولین امر معتقدند این آمار در دهه اخیر ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است!
اگر شما آمار طلاق و افزایش سن ازدواج و قتل و دزدی و پرونده های قضایی و فحشا را نیز اضافه کنید خواهید دید حوزه علمیه کارنامه ی درخشانی ندارد.
آیا با این همه کار و ظرفیت و فرصت، خدا پسندانه است که  ۸۶ هزار طلبه ساکن قم باشند؟ مگر قرار است همه مجتهد شوند؟ چرا مسئولین برنامه ای برای خروج طلاب از قم ندارند؟ آیا خدا را خوش می آید با وجود این همه مشکلات، طلاب ما اسیر صاف کردن متون پیچ در پیچ کتابهای حوزه باشند و بحثهای مبتلی به چند قرن پیش را هم چنان پی بگیرند؟

[۱] به نقل از خبر گزاری بین المللی قرآن-ایکنا

نویسنده: محسن مطلبی فشارکی

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

3 دیدگاه در “شما را به خدا بیدار شوید!! فرصت سوزی بس است!!

 1. مجاهد گفت:

  وااسلاما
  وا محمداه
  وا علیا
  وا حسرتاه
  اگر در حال پیشرفت بودیم با یه سرعت مناسب
  غمی نبود
  الامان که اصلا رو به سوی کار بنیادی نداریم
  انقلاب لازمه آقاجان
  باید در انقلاب انقلابی صورت بگیره
  همه مردم در راسشون حوزه علمیه باید بسیج بشن

  ۰۰
 2. قاسمی گفت:

  سوالهای بسیار اساسی و زیربنایی مطرح شده است. بخصوص در مورد جوانان دبیرستانی و نقش حوزه در تدوین متون درسی و یا ورود به بازیهای یارانه ای. به امید تحول در حوزه برای پاسخگویی به این نیازهای برشمرده. با تشکر - قاسمی

  ۰۰
 3. عبدالله گفت:

  خدا حفظتان کند، بتوانید افراد مختلف که در کشور کار کردن را هم استفاده کنید در بحث های تحولی تان مثلا حجت الاسلام معظمی از بروجرد که تخصصی روی مباحث حضرت آقا از زاویه های مختلف و موضوعات گوناگون کار کردن و بعضا کار عملیاتی کردن، حجت الاسلام جمالی که از بعد تخصصی علم ادبیات کار کردن و... در کل به نظرم افرادی که ساختار فعلی رو بر نمی تابن و بحث های علمی عمیق انجام می دهند بسیار در آینده موثر واقع خواهند شد و این ها در کنار یکدیگر موفقیت می آورد.

  و البته به طور کلی تخصصی روی صحبت های آقا کار کنید یعنی دو سه سال چهار سال روی یک موضوع مثلا مهدویت و دقیق بفهمیم که چه می گویند آقا و خط فعالیت های مختلفمان را واقعی نه سطحی با آقا چک کنیم.
  البته که همین کار را می کنید و بیش تر هم می شود از باب تذکر بود.

  باز هم ممنون از فعالیت ارزنده تان

  ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)