منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / تکرار مشروطیت
به مناسبت 13 رجب؛ سالروز شهادت شیخ فضل الله نوری

تکرار مشروطیت

🔶تکرار مشروطیت

🔹نهضت مشروطه با این رسالت به سرانجام رسید که قوانین کشور تماماً بر پایه ی اسلام نهادینه گردد. ازاین رو هر برنامه و طرحی می بایست مورد امضاء علما و متولیان دین قرار گیرد.
این ایده اگرچه بر روی کاغذ دیکته شد و مسئولان کشور را وادار به امضاء نمود اما این ارمغان با کم کاری حوزه و روحانیت به ثمر ننشست و در نهایت با اعدام شیخ فضل الله نوری پرونده آن بسته شد.
امام خمینی (ره) :
«در جنبش مشروطیت همین علما در رأس بودند اصل مشروطیت اساسش از نجف به دست علما و در ایران به دست علما شروع شد و پیش رفت این قدر که آنها می‌خواستند که مشروطه تحقق پیدا کند و قانون اساسی در کار باشد شد، لیکن بعد از آنکه شد، دنباله‌اش‌ گرفته نشد. مردم بی‌طرف بودند روحانیون هم رفتند هر کس سراغ کار خودش‌.»
🔹انقلاب اسلامی فرصتی دوباره برای حوزه و روحانیت بود که بتواند از اتفاقات مشروطه عبرت بگیرد و اشتباهات خود را جبران نماید.فرصتی طلائی و به مراتب قویتر از نهضت مشروطه آن هم در بزنگاه تاریخ !
🔹حوزه علمیه اگر چه در ابتدا در یک شوک به سر می برد و باور اداره جامعه برایش سخت بود اما انتظار می رفت در گذر زمان به این باور برسد و هشیار شود.
🔹متاسفانه شاهدیم هر چه زمان بیشتر می گذرد حوزه خود را از پدیدارهای اجتماعی به کناره تر می کشاند. اگر چه شعار جامعیت و کارآیی دین بر فراز منبرها با صدای بلند فریاد می شود اما این اندازه تلاش به کار دوره ی پهلوی می آید.اگر حوزه فکری برای تغییر خود نکند تاریخ مشروطه باز هم تکرار خواهد شد!
امام خمینی (ره) :
«اگر روحانیون‌، ملت‌، خطبا، علما، نویسندگان‌، روشنفکران متعهد سستی بکنند و از قضایای صدر مشروطه عبرت نگیرند به سر این ‌انقلاب آن خواهد آمد که به سر انقلاب مشروطه آمد.»
◼️نویسنده: عباس محمدی

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)