منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / مصاحبه ها و دیدار ها / ضرورت تحول نظام آموزشی حوزه علمیه در عصر انقلاب اسلامی
گفتگوی صمیمانه با مدیر مؤسسه فقاهت-بخش دوم

ضرورت تحول نظام آموزشی حوزه علمیه در عصر انقلاب اسلامی

متن پیش رو قسمتی از مصاحبه ی حجت الاسلام اکبرنژاد در رابطه با تحصیل و نحوه درس خواندن طلاب می باشد که قسمت های مختلف آن به مرور منتشر خواهد شد.

در ادامه ی مصاحبه اختصاصی با حجت الاسلام محمدتقی اکبرنژاد مدیر مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی، از ایشان در مورد تفاوت های طلبه عصر انقلاب اسلامی با دیگر طلاب سؤال شد.

طبق بیان شما طلبه عصر انقلاب اسلامی با طلبه اعصار گذشته -که اصلا در فضای حکومت اسلامی تنفس نکرده اند- باید تفاوت های بسیاری داشته باشد؟

ایشان در پاسخ گفتند: حضرت امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: لا تقسروا أولادكم‏ على آدابكم فإنهم مخلوقون لزمان غير زمانكم‏[۱]

اینکه ما اصرار بورزیم همان آداب و سنت های گذشته اجرا شود، شکننده است و موجب یک مقابله ی خسته کننده می شود؛ درست مثل دو کشتی گیر که بازوانشان در هم قفل شده است؛ لذا هرچه تلاش می کنند راه به جایی نمی برند؛ لاجرم بعد از ۵ دقیقه هر دو خسته می شوند و یکدیگر را رها می کنند. دقیقا اینکه طلابِ بعد انقلاب نق نقو شده اند گویی با فضای موجود حوزه گلاویز هستند و از درس و بحثشان لذت نمی برند، بخاطر این است که بزرگان حوزه نمی خواهند تغییرات را  قبول کنند؛ بلکه با همان روش سنتی که خودشان رشد کرده اند، می خواهند طلاب امروزی را رشد دهند. در صورتیکه این عمده مشکل ما در حوزه است.

طلبه ای را فرض کنید که وقتی چشم خود را باز کرده فقیهی را در رأس حاکمیت و اسلام را متولی امور دین و دنیای مردم دیده است؛ چنین طلبه ای دیده که ضعف های عرصه دین شناسی و حوزه علمیه چه آسیب هایی برای حکومت دینی داشته است

مدل رشد طلاب:

  • مدل رشد طلبه اعصار گذشته:

یک زمان طلبه ای با دغدغه های کاملا فردی وارد حوزه علمیه می شود؛ نه مردم از او توقعی دارند و نه خود طلبه خواهانی دارد؛ بلکه تنها انتظارشان از وی، پاسخ به سؤالاتی پیرامون نماز و روزه است و نهایتا اینکه پیش نمازشان در مسجد باشد؛ وجوهاتی بگیرد یا عقد نکاحی جاری سازد. طبیعتا مدل رشد چنین طلبه ای حتی بوسیله کتب هزاران سال پیش هم ممکن است؛ با چنین هدفی، این طلبه حتی با علاقه و اقبال به چنین درس خواندنی روی می آورد.

  • مدل رشد طلبه ی تراز انقلاب اسلامی:

در مقابل طلبه ای را فرض کنید که وقتی چشم خود را باز کرده فقیهی را در رأس حاکمیت و اسلام را متولی امور دین و دنیای مردم دیده است؛ چنین طلبه ای دیده که ضعف های عرصه دین شناسی و حوزه علمیه چه آسیب هایی برای حکومت دینی داشته است. همچنان که توقع روز افزون مردم از طلاب و روحانیت را می بیند. الان مردم در همه ابعاد زندگی خود (اعم از اقتصاد، تربیت، جامعه، دین، سیاست و …) از روحانیت انتظار دارند. طبیعتا این طلبه بسیار متفاوت می اندیشد و انتظارات بسیاری از حوزه علمیه دارد. حوزه علمیه نمی تواند چنین طلبه ای را با واحدهای درسی ده ساله (ده سال سطح و چند ده سال درس خارج) وادار به تحصیل کند. طلبه عصر انقلاب اسلامی جویای گنجی است که بوسیله آن بتواند گرهی از مشکلات دامن گیر جامعه باز کند؛ بنابراین طلبه ی این عصر از نظر فکری، روانی و روشی نسبت به نسل های گذشته بسیار متفاوت عمل می کند.

[۱] شرح نهج البلاغة لابن أبي الحديد ؛ ج‏۲۰ ؛ ص۲۶۷


 

قسمت پیشین مصاحبه را از اینجا بخوانید.

درباره نویسنده

یک طلبه
وبلاگ

نظرات

1 دیدگاه در “ضرورت تحول نظام آموزشی حوزه علمیه در عصر انقلاب اسلامی

  1. امین گفت:

    باسمه تعالی...برخی از فرمایشات استاد درست اما نیاز به تکمیل دارد،اگر مموارد نقض فراوانی را بیابیم که طلابی با درون مایه وعمق واقعی از مقدمات وسطح در عصر امروز،توانسته اند به عرصه های نوظهور ومستحدثه وتشکیل نظامات علمی در عرصه فقاهت روی بیاورند وکارهای خوبی را بکنند،برای نقض کافی نیست؟مشکل عدم هماهنگی بین عمق فقاهت با معاصرت را در جای دیگری باید جستجو کرد ،علت کم علاقه بودن طلاب امروز گرایش افراطی به مسائل جدید ودوری از فضای عمیق تفکر دینی وسنتی وعدم ارائه مکمل های صحیح نشاطی نمی باشد؟حضرت آقا فرموده بودند:طول دوره سطح کوتاه بشود..)نه بمعنای اینکه کتب کوچک وتلخیص بشود!!که این بلای امروز درس طلاب است بلکه ضمن تعمیق روش های سنتی قبلی،باید به نحو کاربردی برروی اهداف مقاطع تحصیلی وکتب در هر پایه کاری دوباره کرد..بهر حال حسن ختام آنکه فرمودند :بی مایه فتیر است!!

    ۱۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)