منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / تطبیق فعالیتهای علمی بر نیازها
اصول تحول حوزه در نگاه رهبری معظم(دام ظله)-2

تطبیق فعالیتهای علمی بر نیازها

حضرت آقا در دیدار طلاب و فضلا و اساتید حوزه علمیه قم می فرمایند:

یکی از چیزهائی که در تحول مثبت حتماً لازم است، این است که ما خودمان را و تلاش و فعالیت علمی خودمان را با نیازها منطبق کنیم. یک چیزهائی هست که مردم ما به آنها احتیاج دارند، پاسخش را از ما می خواهند؛ ما باید آنها را فراهم کنیم. یک چیزهائی هم هست که مردم احتیاجی به آنها ندارند؛ زیاد کار شده، زیاد تلاش شده؛ خودمان را سرگرم آنها نکنیم. اینها خیلی مسائل اساسی و مهمی است.

ما از دانشگاه‌ها می خواهیم که فعالیت خودشان را با نیازهای جامعه تطبیق دهند. با دانشگاه، با اساتید، با دانشجوها که مواجه می شویم، این را مکرر از اینها می خواهیم؛ می گوئیم رشته‌های علمی‌تان را بر نیازهای جامعه منطبق کنید، ببینید چه لازم داریم. این در مورد حوزه‌ها به طریق اولی‌ صادق است.[۱]

تطبیق فعالیتها بر نیازها؛

یعنی شناخت کامل ظرفیتها و برنامه داشتن برای آنها.

یعنی حوزه وظیفه محور باشد نه نتیجه محور. وقتی ضرورتها را شناخت، هر چیزی که برای رسیدن به آن لازم است فراهم کند و لحظه ای را از دست ندهد که به ازای هر لحظه، خسارتی غیر قابل جبران خواهد دید.

یعنی مجتهدینِ توانمند، موضوع درسهای خود را علوم انسانی اسلامی قرار دهند و تولید این علوم یک ضرورت همگانی به حساب آید.

یعنی عموم طلبه ها با طرز نگارش و سخنرانی مطلوب آشنا باشند و مهارت لازم را داشته باشند.

یعنی طلبه ها یک زبان خارجی را به صورت تخصصی مسلط باشند که بتوانند در همان کشور به تبلیغ و نشر دین بپردازند. تدریس یک زبان کافی نباشد بلکه چندینزبان روز دنیا تدریس شود.

یعنی حوزه آنقدر نیروی مومن و متعهد داشته باشد که بتواند در هر دوره انتخابات و مناسبتهای سیاسی، عده ای از آنها را معرفی کند و هیچگاه کمبود نیرو نداشته باشد. این یکی نشد یا مردم استقبال نکردند، دیگری را معرفی کنیم. یک کارشناس نتواند بیاید، حوزه صدها کارشناس دیگر را معرفی می کند.

یعنی حوزه به جایی برسد که اگر از او در هر زمینه ای که مربوط به تخصص اوست، درخواست نیرو شد، بدون اینکه به تکلف بیفتد و احساس فشار کند، نیروهای آماده را معرفی کند.

طلبه-ها2یعنی حوزه مانند یک لشکر خط مقدم که همیشه در حال جنگ است، آماده است تا در برابر هجوم فرهنگی و سیاسی دشمنان اسلام و ارزش های آن بایستد و نقشه های آن را خنثی کند.

 

 

یعنی قبل از اینکه دشمن بتواند ضربات اعتقادی و دینی خود را وارد سازد، روحانیون جامعه را در برابر این هجوم ها واکسینه کرده باشند.

یعنی طرح هایی برای تقویت اسلام جامعه ایران و مسلمان کردن جهان داشته باشد.

این موارد محدود فقط آرمان نیستند که واقعیت های دست یافتنی اند و دشمنان اسلام هم اکنون بر همین اساس برنامه دارند و حرکت می کنند. تنها راه رسیدن به این اهداف، خیز برداشتن به سمت آنها و ایمان به هدف است. یادمان نرود خمینی کبیر(رضوان الله تعالی علیه) در مسیری قدم می زد که هیچ کس احتمال سر سوزنی را برای رسیدن به مقصد نمی داد اما با یاری خدا، ایمان و عزم راسخ محقق شد.

[۱] ۲۹/ ۷/ ۱۳۸۹.

درباره نویسنده

هادی چیت ساز هادی چیت ساز
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)