منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / تحول خواهی و روحیه ی انقلابی در حوزه های علمیه خواهران
از شعار تا واقعیت!

تحول خواهی و روحیه ی انقلابی در حوزه های علمیه خواهران

شکل گیری حوزه های علمیه ی خواهران و پدیده ی خواهران طلبه درنظام جمهوری اسلامی را می توان نقطه ی عطف و دستاورد بزرگ انقلاب اسلامی و سهم ویژه ی بانوان طلبه دردفاع و ترویج آرمانهای انقلاب اسلامی دانست. فراهم شدن زمینه فعالیت بانوان درعرصه های حوزوی، ایفای مسئولیت های اجتماعی، تبلیغی، فرهنگی و… درکنارمسیولیت های فردی و خانوادگی؛ رهاورد این دستاورد بزرگ بوده است. بطوریکه روند فعلی فعالیت های بانوان طلبه رامی توان فرصتی برای نظام جمهوری اسلامی قلمداد نمود.
در این میان این سوال اساسی مطرح می شود که تا چه اندازه حوزه های علمیه خواهران در راستای تقویت روحیه انقلابی و تحول خواهی گام برداشته اند؟! برنامه های این حوزه ها تاچه میزان براساس این ماموریت ترسیم و تطبیق شده است؟!
مسئولین حوزه های علمیه ی خواهران تاچه میزان دربرنامه ها و سیاست های کلان خود، این هدف را دنبال نموده اند؟!
از یک طرف شاهد افزایش فعالیت تبلیغی، فرهنگی و اجتماعی بانوان طلبه طی سالهای اخیر هستیم، بطوریکه فعالیت های تبلیغی، فردی، سازمانی وجهادی و نیز پستهای مدیریتی بانوان طلبه، رشد مطلوبی داشته اند.
از سویی دیگر بانگاهی کلان تر به نقش ویژه ی بانوان طلبه می توان به آسیبی پنهان و فراگیر درسطح جامعه ی بانوان طلبه اشاره نمود که آن وجود نگاه حاشیه ای و جزیی به نقش برجسته ی بانوان طلبه ازسوی مسئولین و نیز در برخی از موارد در خود همین قشر فرهیخته است. به گونه ای که ایفای نقش خواهران طلبه بارویکرد انقلابی و تحول خواهی معمولا ناچیز انگاشته می شود. البته این نگاه سطح پایین به پدیده مبارک خواهران طلبه، به عوامل دیگری نیز مربوط است:
۱. تک بعدی نگری به مقوله برنامه ریزی در حوزه های علمیه ی خواهران از سوی مدیران
۲. عدم توجه به نقش بی بدیل و رفیع خواهران طلبه در جایگاههای کلان
۳. عدم خودباوری بخش عظیمی ازخواهران طلبه و نیز عدم توجه به پتانسیل هایشان در ایفای نقشهای سازنده
۴. وجود روحیه تکلیف گریزی و اکتفانمودن به نقش های جزیی در بین خواهران
۵. انزواگزینی بخشی از خواهران طلبه از فعالیت های اجتماعی
۶. عدم درک ضرورت تحول خواهی درسطح حوزه های علمیه خواهران
این عوامل، درکنار برخی بی توجهی ها در تدوین برنامه ریزی فراگیرتر؛ زمینه ایستایی تحقق روحیه انقلابی و تحول خواهی را در حوزه های علمیه ی خواهران ایجاد نموده است.
هرچند فضای فعلی حوزه های علمیه ی خواهران را نیز می توان فرصتی برای نظام اسلامی دانست؛ اما ارتقاء این فرصت به سطح مطلوبش، نیازمند نگاه های راهبردی مسئولین و بانوان طلبه ی انقلابی درتحقق آرمان های انقلابی، همسو بانظام جمهوری اسلامی است.
الحمدلله الذی علی ما انعم وله الشکر علی ما الهم
نویسنده: خانم خانی(از جامعه الزهراء)

درباره نویسنده

کاربر مهمان کاربر مهمان
وبلاگ

نظرات

1 دیدگاه در “تحول خواهی و روحیه ی انقلابی در حوزه های علمیه خواهران

  1. دلسوخته گفت:

    ظرفیتی که در حوزه های علمیه خواهران بسیار معتنم و ارزشمند است. در تاریخ شیعه حضور زنان به این شکل در حوزه بی سابقه بوده است . اما متاسفانه مدیران و مسئولین مانند سایر ظرفیت هایی که در حوزه وجود دارد به آن کم لطفی می کنند و به همین مقدار که خواهران در حوزه شرکت می کنند قانع هستند و برنامه ای برای استفاده از این نیروی با انگیزه ندارند. نیروی های مخلص و با نشاطی در میان این قشر وجود دارد و می توان با کمک آنها بسیاری از مشکلات فرهنگی کشور را سامان داد. اما افسوس که پُز داشتن حوزه خواهران، برایمان کافیست.!!

    ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)