منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / بیانیه ی معنا دار جامعه مدرسین، سندی تمام قد بر فرافکنی حوزه!
به مناسبت هفته حجاب و عفاف

بیانیه ی معنا دار جامعه مدرسین، سندی تمام قد بر فرافکنی حوزه!

 به گزارش خبرگزاری رسا، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم بمناسبت هفته عفاف و حجاب اطلاعیه ای صادر کرد و از مسؤولان خواست تمام همت و توان خود را برای تعمیق و نهادینه شدن ارزش های اسلامی در جامعه به کار گیرند. متن کامل اطلاعیه بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم
«یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِكَ وَ بَناتِكَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِكَ أَدْنى‏ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ كانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً؛[احزاب/۵۹]

حجاب اسلامی جزء ضروریات دین و از موکدات آیات وروایات معصومین می باشد و این فریضه الهی موجب حفظ عزت وکرامت زنان وتشخص وارزشگذاری به مقام زن مومن وصیانت از حریم وشخصیت انسانی آنان می‌شود. حجاب، ارزشی است منطبق با طبیعت انسان و برای کمال و رشد شخصیت انسانی فرض شده است تا سلامت جامعه و نفس و نسل را محقق کند.
در شرایطی که بدخواهان نظام اسلامی و استکبار جهانی در شبیخون گسترده فرهنگی قصد دارند این عزت و افتخار زن مسلمان را هتک کنند و با شبهه و تمسخر در تلاشند این زینت بندگی را از آنان بگیرند، وظیفه اصلی به دوش خود بانوان و دختران ماست تا در حفظ این پوشش و پاکیزگی تلاش کنند.
دیروز مردم مسلمان ما در واقعه گوهرشاد با خون خود از حجاب و عفاف صیانت کردند و امروز در هجمه رسانه‌ها‌، ماهواره‌ها و فضای مجازی، معرفت دینی و تفکر اسلامی سلاح مبارزه و صیانت از عفت و پاکی زنان و خواهران ماست. نتیجه سهل‌انگاری و مسامحه در امر دین و بی‌توجهی به فرهنگ عفت و پوشیدگی، گسست خانواده‌ها، و رشد مفاسد اخلاقی در جامعه است که مقدمات سقوط و نابودی یک جامعه را فراهم می‌کند.
جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ضمن گرامیداشت هفته حجاب وعفاف اعلام می‌دارد: مسئولین و مدیران فرهنگی کشور موظفند در محیط‌های اجتماعی و ادارات دولتی ضمن حمایت از این ارزش الهی، حجاب این افتخار و عزت زن مسلمان را تمجید و تحسین کنند و با تبلیغات گسترده در ترویج فرهنگ دینی تلاش کنند. رسانه‌ها و صداوسیما نیز ضمن تبیین عقلانی و منطقی امر حجاب و فلسفه پوشش نسبت به رشد باورهای مذهبی در جامعه تلاش کنند. صیانت از حریم اخلاقی جامعه مستلزم توجه جدی به مقوله امر به معروف و نهی از منکر است و بی‌شک بار اصلی حفظ کرامت و حرمت زن مسلمان بر دوش جامعه زنان است و لازم است مؤمنین تلاش گسترده‌ای در ترویج و صیانت از ارزشهای اسلامی داشته باشند.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته
محمد یزدی
رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم

بیانیه ی جامعه ی محترم مدرسین به مناسبت هفته حجاب و عفاف، ابهامی را در ذهن هر خواننده ایجاد می کند. این که جایگاه حوزه در این پازل کجاست؟ مگر می شود مسئولین دولتی، مدیران فرهنگی، رسانه ها، صدا و سیما و حتی عموم مردم، در این مهم نقش داشته باشند ولی حوزه که رسالت ذاتیش کارفرهنگی و به تعبیر مقام معظم رهبری، مسئول دین داری مردم است؛ هیچ نقشی در این عرصه نداشته باشد! این بیانیه ی جامعه مدرسین، خود برگی دیگر از اسنادی است که ثابت می کند نهادهای تصمیم ساز حوزوی هنوز هم خود را به طور مستقیم مسئول فجایع فرهنگی جاری در جامعه نمی دانند و بنا ندارند که حوزه را در مقطع حساس و سرنوشت ساز کنونی، به معادلات تعیین کننده ی انقلاب اسلامی وارد سازند.

سؤال هر خواننده از جامعه ی محترم مدرسین این است که بالاخره اسلامی بودن حکومت برای نهادهای حوزوی فرقی می کند یانه؟ و آیا حوزه خود را متولی دینی می داند که حکومت فعلی به آن منسوب است یانه؟! آیا اگر فجایع فرهنگی امروز جامعه ی ما در بستر یک حکومت غیردینی اتفاق می افتاد، مگر غیر از این بود که باز هم نهادهای حوزوی به صادر کردن اطلاعیه ای به همین مضمون بسنده می کردند؟ پس بودن یا نبودن حکومت دینی و انقلاب اسلامی چه تاثیری در عملکرد حوزه ها داشته است؟!

پس فکر نمی کنید وقتی حوزه هیچ جایگاهی در این پازل برای خودش قائل نیست، مردم حق دارند  حوزه را به کم کاری و یا کناره گیری از انقلاب متهم کنند؟! فکر نمی کنید ایشان حق دارند که حوزه را مسئول ضعف پایه های فرهنگی انقلاب بدانند؟! آیا در این شرائط مردم حق ندارند بلند بلند از حوزه ها سؤال کنند که شما در چهار دهه فرصتی که در بستر یک حکومت دینی داشتید، چرا برای ولنگاری های فرهنگی، آن هم به صورت سازمان یافته و منسجم، فکری نکردید؟ فکر نمی کنید همین مسئولین دولتی و صدا و سیمایی که شما آنها را خطاب قرار می دهید، حق دارند بپرسند که مگر مسئول تأمین محتوای فکری لازم در این مراکز و نیز جهت دهی صحیح آنها، حوزه ها نیستند؟ فکر می کنید اگر بخواهیم دقیق و موشکافانه به بررسی عملکرد فرهنگی حوزه ها بعد از انقلاب اسلامی بنشینیم، دیگر رویی برای به چالش کشیدن نهادهای دولتی و غیردولتی دیگر خواهیم داشت؟!!

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

11 دیدگاه در “بیانیه ی معنا دار جامعه مدرسین، سندی تمام قد بر فرافکنی حوزه!

 1. محمد صدرا گفت:

  بنده به نوبه ی خودم از جامعه ی مدرسین کمال تشکر و قدر دانی را دارم. با انتشار این بیانیه خدمت بزرگی در حق اسلام و برطرف شدن معضل حجاب کردند. با انتشار این بیانیه موج عظیمی برای مقابله با بدحجابی به پا خواست. لذا از ایشان خواستارم به جای فعالیت های دیگرشان کوشش کنند تمام وقت خود را برای انتشار بیانیه که کار بسیار سخت و نفس گیری است بگذارند!. چرا که اینکار خصوصا با نفوذ و جایگاه ویژه ای که جامعه مدرسین در قلوب تمامی مردم دارد کارها سهل می کند!!

  ۵۲
  1. تحول خواه گفت:

   من هم تایید می کنم الان چند وقته همه با حجاب شدن
   من که دیگه هیچ گونه مصداق بد حجابی نمی بینم یا خیلی کم
   این تحول یک باره و شگفت!! صدقه سری همین بیانیه است دیگه.

   ۴۰
   1. سید مهدی گفت:

    دوست عزیز نویسنده! گویا فراموش کرده ای که حوزه (خصوصا آیات بزرگوار) همه وظائفشان را به احسن وجه انجام داده اند و دیگر حجت بطور کامل بر مردم و مسئولین تمام شده! این بیانیه را هم نه برای ادای تکلیف که از سر لطف صادر کرده اند!... نگویید اسلام (=حوزه) برای ما چه کرده بلکه بگویید ما برای اسلام (=حوزه) چه کرده ایم!!!

    ۰۲
 2. امین گفت:

  معمولاً همین طور است که اگر کسی از کاری اشکال بگیرد یکی از این دو سوال در ذهن انسان مطرح می شود: این کسی که اشکال کرد به او چه ربطی داشت؟ و این که اگر به او ربط داشت خود او آیا در امور مربوط به خودش کاری کرده یا نه؟
  که این جا حتماً بزرگان می فرمایند که ما بی اشکالیم و برنامه را داده ایم، فقط باید بیانیه بدهیم تا عمل کنند! پس همین طور بیانیه می دهیم، بیانیه می دهیم، بیانیه می دهیم،...

  ۴۰
 3. محمد گفت:

  به عمل کار برآید، نه صرفا با انتشار بیانه؛ جناب صدرا پس اقدام عملی چی میشه؟!

  ضمنا با عرض تشکر از موسسه فقاهت، خوبه که این گله گذاری این طور علنی نمی‌بود.
  https://telegram.me/ma92110

  ۰۱
 4. حسن گفت:

  ینی حوزه میتونه مسئولین را مجبور به عمل کنه؟ جایگاه حوزه واقعا چیه در این باب؟

  ۰۱
  1. غلامعلی بیدار گفت:

   بنظر می رسد شما جایگاه حوزه را بسیار منفعل دیده اید. حوزه تنها یک نهاد آموزشی نیست که کاری به جریانات و وقایع جامعه نداشته باشد؛ حوزه پشتوانه ی علمی و اجرایی نظام مقدس جمهوری اسلامی است. هرگونه کوتاهی مسئولین ئر جهت خدشه دار شدن وجهه ی اسلامی نظام باید مورد برخورد از سوی حوزه قرار بگیرد. مردم نیز چنین خواستی از حوزه دارند در تمام جهات: چه حجاب، فرهنگ، بانکداری ربوی و ....

   ۰۰
 5. حمید گفت:

  یکی از مهمترین چالش های حوزه همین مخفی کاری هاست اگر حوزه علمیه اجازه پیدا می کرد تا مورد نقد و بررسی آزاد قرار بگیرد کار به اینجا نمی کشید اما متاسفانه هنوزم کسانی هستند که می گویند ای کاش علنی نمی گفتید
  !!! پدر ما را همین مخفی کارانه بودنمان درآورده است

  ۱۰
 6. حمید گفت:

  آفرین بر شما

  ۰۰
 7. حسین گفت:

  شما مطلب میذارید خودتون هم پایینش کامنت میذارید تایید میکنید !! یاد 'ما خیلی باحالیم' افتادم!!

  ۰۱
  1. امین گفت:

   جدای از این که هیچ دلیلی برای ادعات وجود نداره، الان با این پیام تو مشکل حل شد؟

   ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)