منو
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / برادران من؛ مطالبه گر باشید نه زینة المجالس!!
بیانیه مهم استاد اکبرنژاد

برادران من؛ مطالبه گر باشید نه زینة المجالس!!

بسم الله الرحمن الرحیم
🔶حوزۀ انقلابی، ميدان شعارهای انقلابی و عرصۀ بیانیه‌هاي سياسي نيست.
🔶حوزه انقلابی، فراتر از اینهاست و بس گران‌بارتر و مسئول‌تر. حوزه ای است، خاستگاه انقلاب اسلامی و اسلام انقلابي.
🔶حوزه ای است که اندیشمندان آن، علم اداره جامعه را تولید و تمدنی را به عالم عرضه می کنند که بتواند مدنیت های مدرن غربی را شرمسار کند و به اعتراف وادار.
🔶حوزه ای است که دانش آموختگانش را در مکاسب شیخ انصاری(ره) و اقتصاد دِرهم و دنیاری۱۵۰ سال پیش، متوقف نمی کند؛ تا ده ها هزار طلبه، مکاسبی را بیاموزند که ربط آن را با اقتصاد جامعه خود درک نمی کنند!
🔶حوزه ای است که چند صد سال در ایستگاه شرح لمعه، رسائل و کفایه بیتوته نمی کند تا طلبه اش مجبور باشد روزش را با گشودن گره ها از عبارات کور به شب رساند.
🔶حوزه ای است که عمر طالبان فقاهت را در زوائد اصول تباه نمی کند و ذهن نقادشان را در مسائل پیش پا افتاده و بی ثمر درگیر نمی کند. مسائلی چون وضع و اقسام آن، معنای حرفیه، حقیقت شرعیه، صحیح و اعم و مشتق، امر به امر، مقدمه الواجب، مساله ضد و استصحاب کلی و…
🔶آری! حوزه ای است که به جای این دست زورآزمایی های علمی نافرجام و بی ثمر؛ ضرورت های جامعه اسلامی و نظام ولایی را سرلوحه برنامه های خود قرار می دهد و در التهاب آنها خواب شب را بر خود حرام می سازد.
🔶حوزه ای است که ساختار آموزشی آن چنان فرسایشی و دیر بازده نیست، تا طلبه پس ده یا بیست سال، گرفتار بحران هویت شود و نداند که در کجای جامعه و در چه موقعیتی باید قرار گیرد!
🔶حوزه ای است که به جای گذشته پرستی و تحجر و جمود بر داشته هایش، درهای خود را به روی افکار نو بگشاید و از نوآوران و اندیشمندان خلاق با آغوشی باز استقبال نماید. نه آنكه آنان را به چوب نادانی و بدعت و سوء نیت براند و ميدان را از سوخته‌دلان و دورانديشان خالي كند.
🔶برادران من؛ حوزه ی ما کی می خواهد بیدار شود و برای یاری انقلاب غریب کمر همت ببندد؟ آیا تا وقتی که من و شما زینۀ المجالس آقایان هستیم و حضرات، کم کاریهای خود را با سخنرانی های غرّاء در همایش ها سرپوش می گذارند، آب از آب تکان خواهد خورد؟! آیا تا زمانی که ما خاکریزی برای پنهان شدن مسئولان حوزه هستیم، کاری از پیش خواهد رفت؟! آیا وقت آن نرسیده که از مسئولان محترم و بزرگان حوزه، در کمال ادب، نزاکت و با حفظ تمام اصول اخلاقی و طلبگی و در عین حال مطالبه گرانه، بپرسید که: راستی شما که سالها زمام امور حوزه را در اختیار داشتید، برای انقلابی شدن حوزه به معنای واقعی آن، چه قدم هایی را برداشتید؟!
🔶بر روی کره خاکی، از پنج قاره بزرگ، ایران و از ایران عزیز، شهر قم و از قم هم، حوزه علمیه نصیب ما حوزویان شده است. آیا غیر علماي بزرگوار، عناصر دیگری در برنامه‌ریزی حوزه دخالت دارند كه سؤال خود را نزد آنان ببريم؟ اگر حوزه در اختیار علمای بزرگوار بوده، برای این حوزه چه کرده اند تا الگوی سایر جوامع باشد و برای آنها وسوسه انگیز و دلربا! آیا مدیریت حوزه، چنان راهگشا و توفيق‌آميز بوده است كه بتوانیم از مسئولین کشور و بلکه از جهانيان دعوت كنيم تا از ما الگو بگيرند و راه و رسم مديريت را از مديران ما بياموزند؟ آیا نظام آموزشی ما آن‌چنان نخبه‌پرور و پاسخگو هست كه همۀ نهادهاي آموزشي كشور، چشم از ما برندارند و پا در جاي پاي ما گذارند و تجربه‌هاي ما را ارج نهند؟ آیا سیستم اداری و بروکراسی حوزه، کمتر از كاغذبازي‌هاي سازمان‌ها و نهادهاي ديگر است كه اسوه آنها شود؟
🔶آیا وقت آن نرسیده است که همه یک صدا از بزرگان خود سوال کنیم؛ شما بزرگواران و اساتید گرانقدر که ماهها از وقت خارج‌خوانان حوزه را در حلّ مسائل بی‌ثمری همچون «مقدمۀ واجب» می ستانید و با دقتی مثال زدنی همه خبايا و زواياي آن را می کاوید؛ آیا برای سرنوشت تمام طلبه ها و اصلاح نظام تربیتی، پژوهشی و آموزشی حوزه های فلک زده، به اندازه نصف همین زمان و انرژی صرف کرده اید؟ آیا مسأله ای مانند معاش طلبه ها هم، به اندازه بررسی برخی دیدگاههای متروک و تاریخ گذشته برایتان مهم بوده است؟
🔶آیا وقت آن نرسیده است که در کمال ادب، اخلاص و احترام از مدیران حوزه؛ از بزرگوارانی نظیر آیات استادی، مقتدایی و بوشهری(حفظهم الله) سوال کنیم: شما که هم انقلابی بودید و هم از آن دم می زدید، چه قدم هایی را برای انقلابی کردن حوزه برداشتید؟ نباید بپرسیم که چرا کمیسون تحول در دوره مدیریتی آقای مقتدایی تنها پس از چند جلسه (بخوانید دو جلسه) تعطیل شد و پس از تشریف فرمایی مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در سال ۸۹ مجددا افتتاح و چندی بعد نیز برای همیشه به محاق رفت؟ آیا نباید سؤال کنیم که جناب آقای بوشهری که خود مسئول ستاد تحول حوزه بودند، چه کارهای فاخر و قابل رؤیتی را به ثبت رساندند؟
🔶آيا نباید بپرسیم که چرا چهار سال تدرس رسائل و مکاسب و کفایه، شش ساله شد؟ رهبر معظم انقلاب فرمودند کل دوره مقدمات و سطح عالی را در پنج الی شش سال تمام کنید تا طلبه زودتر وارد درس خارج شود. گذشته از این، شما چه خیری در این کتاب‌ها دیده‌اید که همچنان بر آنها اصرار داريد كه طلبه باید خط به خط آنها را بخواند و عبارات آن را كالبدشكافي كند و…؟ آیا خستگی طلبه‌ها را نمی‌بینید و از دل‌زدگی آنان خبر ندارید؟ این بود معناي تحول‌خواهی؟ اين است نتيجه آن گفت‌وگوها؟
🔶بزرگان ما تا کی می خواهند انقلابی سخن بگویند و غیر انقلابی عمل کنند؟! تا کی می خواهند از طلبه ها تنها به عنوان مستمع و زینۀ المجالس بهره بگیرند؟ آیا وقت آن نرسیده است که به آنها باور پیدا کنند و در تصمیم گیریها از ایشان نظر بخواهند و به خواست و میل آنها هم اندکی ارزش قائل شوند؟ تا کی باید از تکه نان مشتبهی احتراز کنند؛ اما نسبت به سرنوشت تمامی طلبه ها و جامعه اسلامی، بزرگترین بی احتیاطی ها را مرتکب شوند؟
🔶برادران من؛ بی شک مطالبه گری، روشنگری و نظریه پردازی به عنوان تنها راه خروج از رکود علمی و اجتماعی حوزه، هزینه هایی را نیز به همراه دارد. این هزینه خواه ترس از دست دادن کرسی درس باشد یا اتهام جهالت و نادانی یا بدعت گذاری یا جسارت به بزرگان دین و یا حتی برخوردهای حقوقی؛ باید بدانیم که اینها همه هزینه رسیدن به مقام مجاهدین است. اینها همه زیور اولیای الهی است. نباید از تهدیدها و توهین ها هراسان شد و با توپ و تشرها عقب نشست. بی گمان حضرت ولیعصر(عج) به سربازانی که تجلی گاه این آیه شریفه اند می بالد: «يُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ»(مائده،۵۴)
محمد تقی اکبرنژاد،۷بهمن۹۵

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

1 دیدگاه در “برادران من؛ مطالبه گر باشید نه زینة المجالس!!

  1. اسماعیل گفت:

    سلام، من خود یه مقلد عامی هستم. روزی اتفاقا در یکی از سایت های دینی متنی از رسایل شیخ انصاری دیدم، متن پیچیده و دارای تکلف و کلاف بود، به طوری که اگر کسی بخواهد آنرا بفهمد باید چند بار بخواند و بعد خواندن دوباره بخواند تا مطمئن شود اشتباه نکرده و خوب فهمیده!! در حالی که من عامی خیلی راحت آنرا در یک جمله ساده و بی تکلف و بدون آنکه ( هیچ چیز) از مفهوم و هدف جمله کم شود و احیانا در مسیر استنباط کمترین نقصی ایجاد کند ، توانستم بازنویسی کنم!! حال اگر من توانستم اساتید حوزه چرا خشک شده اند?

    ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)