منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / گزارش تفصیلی از نشست «اگر نواب بود….»
چهارشنبه،27دی ماه،مسجدامام خمینی پردیسان

گزارش تفصیلی از نشست «اگر نواب بود….»

نشست بصیرت افزایی با موضوع «اگر نواب بود…» با سخنرانی استاد اکبرنژاد چهارشنبه شب در مسجد امام خمینی (ره ) پردیسان قم برگزار شد.

جناب استاد اکبرنژاد سخنان خود را با تجلیل از شهید نواب آغاز نمودند و افزودند:

«یکی از چهره های ماندگار انقلاب اسلامی شهید نواب صفوی است، چهره ای که هر چه زمان می گذرد نه تنها از فروغ او کاسته نمی شود بلکه افزوده می شود.»

ایشان راز ماندگاری نواب را در نیاز جامعه به شخصیت او دانستند و در این رابطه چنین توضیح دادند:

«اینکه نواب با گذر زمان کهنه نمی شود نیاز جامعه به افکار و اندیشه ها و شخصیت نواب است که این نیاز نه تنها کم نمی شود بلکه روز به روز بیشتر می گردد. جامعه امروز ما هرچه جلوتر می رود می فهمد که به امثال نواب احتیاج بیشتری دارد. از این رو به قیمت این چهره روز به روز افزوده می شود.»

ایشان در ادامه به علت تجلیل از شخصیت نواب پرداختند و او را الگو جامعه اسلامی خواندند و عنوان کردند:

«نواب نیاز به تمجید ندارد، بلکه این ما هستیم که با تجلیل او سعی می کنیم خودمان را به آرمان های نواب نزدیک کنیم. ما باید ببینیم اگر نواب امروز زنده بود چه می کرد، باید نگاه کنیم که نواب چه بود و در زمان خودش چه کرد تا در نتیجه بفهمیم اگر او هم اگر امروز در میان ما بود چه می کرد. ما باید وظیفه خود را در دوره ی کنونی با تأسی از رفتار این شهید بیابیم.»

ایشان در ادامه به ذکر امتیازات شهید نواب پرداختند و اولین ویژگی او را مسئولیت پذیری مطرح نمودند و در این زمینه چنین توضیح دادند:

«یکی از ویژگی های نواب حس مسئولیت پذیری در قبال حوادث جامعه بود. احساسی که همراه با حرارت و هیجان همراه بود.خداوند متعال به حضرت موسی_سلام الله علیه- گفت می دانی چرا تو را به پیامبری برگزیدم؟ وقتی به قلب تو نگاه کردم در قلب تو حرارتی نسبت به بندگان یافتم. تو نسبت به حوادث پیرامونی بی تفاوت نبودی، وقتی طغیان و ذلت مردم را می دیدی اندوهگین می شدی، تو بی تفاوت نبودی. مقام معظم رهبری می فرماید اولین کسی که مرا با فعالیت های سیاسی آشنا کرد نواب بود، او با سخنرانی های پرحرارتش زمینه های انقلاب را در قلب های ما مشتعل کرد.

نواب نسبت به اتفاقات پیرامونی خود بی تفاوت نبود این دقیقا همان چیزی که خلأش را در حوزه قم احساس می کنیم.»

ایشان در ادامه به کم کاری حوزه نسبت به حوادث جامعه پرداختند و گفتند:

« در این جامعه ای که ما زندگی می کنیم و تنفس می کنیم چه اتفاقی باید بیفتد تا ما سرغیرت بیاییم و حس مسئولیت در بزرگان ما به وجود آید؟ آیا ظلم در جامعه ی ما کم است که بزرگان ما حس مسئولیت پیدا نمی کنند؟! آیا گناه در جامعه ما کم است؟! آیا فضا برای فعالیت های فرهنگی و اجتماعی بسته است که بزرگان حوزه نمی توانند احساس مسئولیت خود را بروز دهند.

اگر حوزه ی ما می خواست مثل نواب احساس مسئولیت پیدا کند باید خطبای نماز جمعه، حوزه را هم در گرفتاری های مردم مقصر می دانستند. متاسفانه ائمه جمعه در خطبه های خود، همه ارگان ها و نهادها را در قبال مشکلات جامعه مسئول می دانند اما حرفی از حوزه به زبان نمی آید.

نواب وقتی دید شخصی به نام کسروی سخنان پوچی می زند، پس از آن که حکم ارتداد او را از برخی از علما می گیرد، از نجف حرکت می کند تا او را به قتل برساند، آیا حوزه قم این حس مسئولیت را در قبال حوادث پیرامونی خودش دارد؟

اگر حوزه خودش را در قبال تضعیف اعتقادات جامعه مسئول بداند، در قبال رواج مسیحیت در جوانان مسئول بداند، آیا می توانست خودش را مشغول به کتب ۶۰۰ سال پیش کند؟!

مشکلات ما در حوزه در بدیهیات و اولیات است! اگر حوزه ما مثل نواب فکر می کرد چرا باید در حکومت اسلامی که با رهبری یک فقیه اداره می شود و ظرفیت های وسیعی را در اختیار دارد؛ ۵۰ درصد مساجد خالی باشند؟ متاسفانه طلبه ها در قم احتکار شده اند، مساجد خراب شده اند!

مسئولان حوزه با کدام منطق علمی یک نظام آموزشی را بر همه استعداد ها و علائق تحمیل می کنند! چرا برنامه ای برای تبلیغ نداریم؟ چرا برای مراکز مختلف مبلغ تربیت نمی کنیم؟! اگر حوزه مسئول پذیر بود باید به نیازهای جامعه فکر می کرد و برای آن ها برنامه می داشت. اگر حوزه مسئول پذیر بود باید از ربوی شدن بانکها خوابش نمی برد. ما به گفتن حرام بودن ربا اکتفا کردیم اما صرف گفتن، برای اداره ی یک کشور کافی است؟

فقیه انقلابی فقیهی است که آیات اقتصادی قرآن را طبقه بندی کند و بر اساس آن یک سیستم اقتصادی بچیند.»

حجت الاسلام اکبرنژاد در ادامه به بیان یکی دیگر از ویژگی های نواب پرداختند و افزودند:

ازجمله ویژگی ها مهم شهید نواب صفوی روحیه عملگرایی او بود.

بسیاری تصور می کنند با صرف انتقاد کردن به وظیفه ی خود عمل کرده اند. اما نواب این چنین نبود، بلکه او اهل عمل بود. وقتی حس می کرد یک کاری باید انجام گیرد آن را از فردا آغاز می کرد. وقتی شنید شخصی به نام کسروی کفریات می گوید پس از آنکه حکم ارتدادش را از علماء گرفت از نجف برای قتل او حرکت کرد. این روحیه نواب باعث شد که او شخصیتی جذاب باشد.

ایشان در ادامه روحیه عمل گرا بودن نواب به ذکر خاطره ای پرداختند و گفتند:

«وقتی مرحوم علامه امینی به او می گوید تو اگر درس بخوانی به یک جایی می رسی و مجتهد می شوی او می گوید اسلام به سگ نیاز دارد تا جلوی این کفار را بگیرد.اما برخی از ما طلبه ها چون شهوت اجتهاد داریم حاضر نیستیم از قم هجرت کنیم و جایی را برای تبلیغ انتخاب کنیم. با وجود آنکه می دانیم رشد محسوسی در قم نداریم بر خود وظیفه نمی دانیم از قم هجرت کنیم و با بهانه هایی از مسئولیت شانه خالی می کنیم. اما اگر نواب در زمان ما بود قطعا نمی توانست در قم بماند و کار تبلیغ را شروع می کرد.»

ایشان در ادامه به سومین ویژگی شخصیتی نواب پرداختند و عنوان کردند:

«سومین ویژگی نواب صفوی مردمی و خاکی بودن او بود. می گویند یکی از متموّلین مشهد، نواب و بزرگان منطقه را به مهمانی دعوت کرده بود. تعدادی از فرزندان خانواده های فقیر که بوی غذا به مشامشان رسیده بود جلوی درب صاحب خانه می روند، اما او آنها را به منزل راه نمی دهد. وقتی نواب متوجه می شود با احترام و تواضع آنها را به منزل دعوت می کند و سر سفره می نشاند و به صاحب خانه می گوید شما باید به این ها رسیدگی کنید!

یا در داستانی دیگری نقل شده است که وقتی یکی از ثروتمندان مشهد به او پولی می دهد تا نواب برای خود خانه ای بخرد او در پاسخ می گوید؛ “اگر پول را به جهت خرید منزل می دهید بنده قبول نخواهم کرد اما اگر پول را در اختیار بنده قرار می دهید تا هر طور که خواستم تصمیم بگیریم از شما قبول می کنم.” و سرانجام آن شخص ثروتمند قبول می کند که نواب هر کاری خواست با این پول انجام دهد. نواب نیز بلافاصله پس از دریافت آن را بین فقرا تقسیم می کند و صبح برای رفتن به حمام پول قرض می کند! این روحیه بود که نواب را ماندگار کرد.

اگر در اوائل انقلاب مردم حاضر شدند با روحانیت همراهی کنند و جلوی توپ و تفنگ بایستند به خاطر مردمی بودن روحانیت بود. مردم روحانیت را از خود می دانستند. روحانیت با شعار عدالت خواهی حق مردم را مطالبه می کرد.

در فتنه ی اخیر مردم مطالبات به حقی داشتند اما کسی را حامی خود نمی دیدند که در گرفتن حقشان کمکشان کند. مردم به دنبال شخصیتی همچون نواب هستند که آن ها را حمایت نماید. وقتی روحانیت این فضا را رها کرد و مدیریت نکرد امثال آمد نیوزها از این فضا سوء استفاده می کنند.

در فتنه ی اخیر دشمن به کاه دان زد و حماقت کرد و با رفتارهای تندی که از خود نشان داد شکست خورد، اما اگر این مسائل و مشکلات به بدنه اجتماعی برسد و قشر مستضعف و فقرا به خیابان ها بیایند اداره ی آن خیلی مشکل خواهد بود و با سوء استفاده های دشمن برای آینده کشور اتفاقات بدی رخ خواهد داد.

ما باید با عدالت خواهی سعی کنیم فضا را مدیریت کنیم، عدالت خواهی شعار انبیاست. این شعار امیر مومنان بوده است. فلسفه حکومت امیرالمومنین اقامه عدل است! ای کاش ما آنقدر که به خاطر بی حجابی ناراحت می شویم به خاطر ناعدالتی و اختلاس ها هم ناراحت می شدیم، چرا در حوزه حرکت جدی انجام نمی گیرد چرا بزرگان حوزه کاری نمی کنند!

ایشان در جملات پایانی سخنرانی خود افزودند:

باید آن صراحت و زبان گو و گستاخی به حق و مسئولیت پذیری و عمل گرایی و مردمی بودن نواب در ما زنده شود. ما نباید به سمتی برویم که اگر امثال نواب الان زنده بود باز هم محکوم به افراطی گری می شد.

 

 

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)