منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / انتظارات بی پاسخ!
وضعیت حوزه ها در نگاه آیت الله مؤمن قمی

انتظارات بی پاسخ!

اشاره

آیة الله مومن قمی، عضو شورای نگهبان از دوره اول تا کنون می باشد. وی در بخشی از مصاحبه ای که با مجله ی فقه اهل بیت (ع) داشته به نیازهای حوزه اشاره می کند و وضعیت موجود را مطلوب نمی داند. سایت فقاهت بدون هیچ تصرفی آن را برای خوانندگان بازنشر می کند.

به فرموده مقام معظم رهبرى، مسايل مورد نياز جامعه و نظام اسلامى كه حوزه بايد پاسخ گوى آنها باشد، بسيار است و حوزه، با وضعيت فعلى نمى ‏تواند پاسخ گوى آنها باشد. اكنون، همين مجمع فقهى جدّه، كه جمهورى اسلامى ايران هم، در آن عضويت دارد و من تا كنون، سه مرحله در آن شركت كرده‏ ام، انصافاً موضوعات خوب و نوعاً جديدى در آن مطرح مى‏ شود كه پاره‏ اى از آنها، نه تنها براى حوزه ما، كه براى دست اندركاران اجرايى نظام نيز، تازگى دارد. هرچند در تحقيق اين موضوعات خيلى عميق نيستند، ولى‏ در طرح موضوعات و ارائه مشكلات فقهى جامعه امروز، حقاً كار مى‏ كنند و مسايل جديدى را براى تحقيق عرضه مى‏ دارند.

حوزه ما، بايد به استقبال اين مسايل و موضوعات برود و همان گونه كه شايسته فقه غنى شيعه است، متقن و مستدل، پاسخ دهد. همان طور كه تا به حال، نمايندگان جمهورى اسلامى ايران، با حضور علمى دقيق خود، موجب تحسين شركت كنندگان شده‏ اند.

در حوزه‏ ها متاسفانه به بحث و بررسى روى اين گونه موضوعات، روى خوش نشان داده نمى ‏شود. شنيدم، حضرت آية اللّه آقاى وحيد، روزهاى پنج‏شنبه، جلسه‏ اى دارند كه گروهى از فضلاى درسشان شركت مى‏ كنند و فروعات فقهى را به بحث مى‏ گذارند. يك روز پنج‏شنبه، مجموعه‏ اى از سؤالات و موضوعاتى را كه در مجمع فقهى جدّه بنا بود طرح شود، برداشتم و خدمت ايشان رفتم. در همان جمعى كه فضلاى درس ايشان هم حضور داشتند، به ايشان عرض كردم اينها موضوعاتى هستند كه در مجمع جدّه بناست مطرح شوند و ما هم آن جا حضور داريم. خوب است جناب عالى اين موضوعات را به بحث بگذاريد، تا پخته‏ تر و متقن‏ تر گردد و ما هم بتوانيم قوى‏ تر و محكم‏ تر حرفهاى خود را بزنيم. كه اين، هم مايه آبروى جمهورى اسلامى خواهد بود و هم بيانگر قوت فقه شيعه. ولى متاسفانه، تاكنون پاسخى و عكس العملى مشاهده نشده است. (مجله فقه اهل بيت(ع)، ش۲، تابستان۱۳۷۴، ص۲۴۸)

نگارنده: هر چند این مصاحبه مربوط به سالها قبل است، لکن متاسفانه از آن روز تا امروز، هرچند بر عِده و عُده ی موسسات علمی و مراکز تحقیقی اضافه شده، اما تغییر آنچنانی در مسلک و خروجی حوزه به چشم نمی خورد که باعث تفاوت آن با بیست سال پیش باشد.

درباره نویسنده

هادی چیت ساز هادی چیت ساز
وبلاگ

نظرات

2 دیدگاه در “انتظارات بی پاسخ!

 1. علی گفت:

  خب چرا خود آیت الله مومن در این زمینه قدمی بر نمیدارن؟

  ۷۰
  1. تحول خواه گفت:

   واقعا چرا؟؟

   ۲۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)