منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / اخبار / وقت آن رسیده که دومینوی رکود و تحجر را متوقف کنیم!!
مصاحبه اختصاصی خبرگزاری رسا با مسئول ارتباطات مؤسسه فقاهت

وقت آن رسیده که دومینوی رکود و تحجر را متوقف کنیم!!

🔹مدیر ارتباطات مؤسسه فقاهت و تمدن سازی با ابراز تأسف از ایجاد فضای رکود علمی در حوزه های علمیه به توضیحاتی در مورد انتشار بیانیه این مؤسسه در اعتراض به فضای رکود حوزه پرداخت.
🔹 حجت الاسلام مهدی مهدوی، مدیر ارتباطات مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی در گفت‌وگو  با خبرنگار خبرگزاری رسا، نکاتی را در رابطه با انتشار بیانیه اخیر این مؤسسه در اعتراض به فضای رکود علمی حوزه ها اظهار داشت: مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی به لطف الهی و پس از یک دهه تلاش علمی مستمر، توانست بسته جامع اجتهادی خود را که به تعبیری جایگزین علم اصول فعلی است را تولید و ارائه کند.
🔹وی افزود: پس از ارائه تنها بخشی از بحث های جدید تولید شده در قالب هایی مانند جلسات خصوصی با حدود ۲۰۰ نفر از اساتید سطوح عالی یا همایش های علمی و کرسی های نظریه پردازی، شاهد بازخوردهای کاملا غیرعلمی و تحکم آمیز با این جریان علمی بودیم؛ مسأله ای هم که در بیانیه به آن پرداخته شده است همین نکته است.

🔹حجت الاسلام مهدوی با بیان اینکه این رفتار غیر علمی با جریان های نوپیدای علمی یک ریشه تاریخی دارد، خاطرنشان کرد: اصلاح این مسأله نیز نیازمند اقدامات ریشه ای و همت تمامی فضلای نواندیش حوزه های علمیه است، از این رو مؤسسه فقاهت به عنوان یک جریان علمی نواندیش پا پیش گذاشته است و از تمامی اساتید حوزه علمیه خواسته است که با شکستن این فضای رکود و تحجر علمی، به طور جدی به نقد و بررسی کتب تولید شده در این مؤسسه اقدام کنند.

🔹وی با اشاره به فعالیت های مؤسسه فقاهت در راستای برگزاری کرسی های آزاد اندیشی عنوان داشت: مؤسسه فقاهت در طی دو سال گذشته بیش از ۳۰ جلسه علمی برگزار کرده است، البته ما پیش از اینکه خود رأسا به برگزاری کرسی های نظریه پردازی اقدام کنیم، تقریبا از تمامی مؤسسات فقهی و اصولی در چند نوبت، هم از طریق تماس و هم با ارسال نامه، تقاضای برگزاری کرسی آزاد اندیشی به صورت مشترک داشتیم.

🔹مدیر ارتباطات مؤسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی ادامه داد: هم زمان با برگزاری این کرسی ها هم مجددا از تعداد زیادی از شخصیت ها و مراکز علمی برای همکاری در برگزاری این جلسات و نقد و بررسی محتوای تولیدی مؤسسه دعوت به عمل آوردیم که تاکنون به جز موارد بسیار معدود، هیچ پاسخی از این مراکز دریافت نکرده ایم و مستندات این دعوت ها هم موجود است.

🔹وی به مراکزی که مؤسسه فقاهت با آنها مکاتبه داشته است اشاره کرد و عنوان داشت: از این میان می توانیم به انجمن های علمی حوزه، معاونت پژوهش حوزه ها، پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، پژوهشگاه دفتر تبلیغات اسلامی، مدرسه فقهی امام باقر(ع)، مؤسسه عالی فقه و علوم اسلامی، پژوهشگاه جامعه المصطفی، مرکز جامع علوم اسلامی، مؤسسه فتوح اندیشه، مؤسسه رواق حکمت و مؤسسه دین پژوهان کشور اشاره کنیم.

🔹حجت الاسلام مهدوی تأکید کرد: البته با پیگیری آیت الله اعرافی، اخیرا انجمن علمی اصول فقه، آمادگی خود را برای برگزاری نشست های علمی اعلام کرد که البته به دلیل عدم التزام به ابتدایی ترین لوازم برگزاری کرسی ها مثل امکان حضور طلاب و اساتید سطح عالی در جلسه، و یا لااقل فیلم برداری و ضبط جلسه، منجر به همکاری عملی نشد.

🔹وی در پایان با تصریح بر اینکه از نظر ما بیانیه استاد اکبر نژاد به منزله دعوت عمومی اساتید و فضلا برای برگزاری جلسات نقد و نظر است، لیکن با این حال انشاالله در همین هفته مجددا به تمامی مؤسسات فقهی و اصولی نامه دعوت به مناظره و جلسه هم اندیشی ارسال خواهیم کرد. امیدواریم این اقدامات، آغازی بر پایان روند رکود و تحجر در فضای علمی حوزه ها باشد.

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

1 دیدگاه در “وقت آن رسیده که دومینوی رکود و تحجر را متوقف کنیم!!

  1. مرتضی گفت:

    باسلام خدمت استاد گرانقدر حاج آقا اکبرنژاد انشاله حال جنابعالی خوب بوده باشد بنده شاگرد شما در شهرستان کنگاور بودم حقیر تنها کسی بودم که در آن برهه از کتاب شور تا شعور حسینی حضرتعالی در مقابل تمام توهینهای دوستان ایستادگی کردم وبا جوی که حقیقتا منشا چنین تفکرات متحجرانه بوده وهست همراهی نکردم و امروز مفتخرم شاهد پیشرفت حضرتعالی در فضای علمی حوزه میباشم
    مطلبی بود خواستم خدمت شما استاد بزرگوار عرض کنم اینکه استاد حال که شما پرچمدار این حرکت با برکت تحول در حوزه شده اید ای کاش به سایر ابعاد علمی حوزه در طب و ریاضات و هندسه و نجوم هم بحثی داشته باشید که حقیقتا بسیار در حوزه متروک شده اند وقتی حضرتعالی دستی بر آتش دارید چرا به تمام ابعاد علمی حوزه پرداخته نشود غرض عرض ادب محضر حضرتعالی بود این شاگردحقیرتان را دعا بفرمایید.

    ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)