منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / گفتمانی / ویژه تحول / از قم تا نجف! کدام مکتب؟!

از قم تا نجف! کدام مکتب؟!

از زمانی که در دوران مشروطه نسیمی از جانب تفکر غربی بر این سرزمین وزیدن گرفت، جریان سکولار نیز پدید آمد تا به یکی از دل مشغله های اهل دین، تبدیل شود. این جریان که روزی شیخ فضل الله(ره) را بر سر دار برد، همواره خود را در قالب های مختلفی بازسازی و همیشه منویات قلبی خویش را در بستری معرفتی توجیه کرده است. روزی با تقسیم اسلام به حداقلی و حداکثری و روزی با تقسیمش به فرهنگی و ایدئولوژیک.

اگر چه همه ی آنها را نمی توان یک کاسه کرده و گفت که مثلا اگر در زمان شیخ شهید هم حضور داشتند رای به قتل ایشان میدادند؛ اما در مآل همه به یک نقطه می رسند: قرائت سکولار از اسلام. به مصداق «هر دم ازاین باغ بری می رسد»، سکولاریسم نیز میوه ای است از تفکر اومانیستی غرب.

سکولاریسم که جریان های مختلفی را رهبری و سازماندهی کرده و می کند، این روزها و در بحبوحه مهاجرت فضلای حوزه به دانشگاه، به سراغ حوزه آمده و سعی دارد این بار نیز بستری معرفتی برای توجیه خویش فراهم سازد؛ تقسیم حوزه به مکتب نجف و قم!

مطرح کردن مکتب نجف به عنوان مکتبی اصیل و قوی و مکتب قم به عنوان مکتبی میانه و غیر اصیل. اما توجه جریان سکولار به مکتب نجف را باید در مؤلفه های غیر حکومتی این مکتب یافت. مؤلفه هایی که برای نمایش چهره ای سکولار از اسلام بسیار راه گشاست. در این میان جمهوری اسلامی نیز به عنوان نظامی برخواسته از مکتب قم مطرح می شود.

با این القائات باید نتیجه گرفت، از آنجا که جریان اسلام شناسی اصیل همان مکتب نجف تلقی خواهد شد، لذا در صحنه اجتماع نیز پیروی از تعالیم آن به حقیقت اسلام اقرب پنداشته می گردد. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که این حرکت بیش و پیش از هر چیز دیگری، طرحی جامعه شناختی است و به یک حرکت ایدئولوژیک سیاسی نزدیک است تا به یک طرح معرفتی.

توضیح اینکه در این طرح به جای بررسی محتوای معرفتی مکاتب مختلف فقهی حوزه، سعی در بررسی گروه ها و ساختار های اجتماعی موجود در حوزه است تا نشان داده شود ساختار معرفتی و نه محتوای معرفتی حوزه، به صورتی خاص است. از طریق این نمایش، دسته بندی هایی در حوزه به وجود خواهد آمد و سعی می شود بدون بررسی محتواهای معرفتی و رد و اشکال و تعیین صحت و سقم این محتواها، شواهدی تاریخی و اجتماعی بر برتری یکی اقامه شود و آن دسته را مطرح کنند.

مطرح شدن دسته ای که سکولار نشان داده شده و پر واضح است که در نهایت سود این دسته بندی ها به جیب چه کسانی خواهد رفت. بنابراین در این جریان قبل از اینکه ما با جریانی معرفتی مواجه باشیم با جریانی جامعه شناختی مواجهیم. این مواجهه علاوه بر توجه جدی اساتید و طلاب انقلابی، توجه فضلایی را که با فضای علوم انسانی آشنا هستند، نیز می طلبد. ورود آگاهانه به عرصه های علوم انسانی و توجه به مبانی و مبادی این علوم، و مواجهه جدی انتقادی با این مسائل، به نظر می رسد یکی از تکالیف اصلی این روزهای طلاب و حوزه های علمیه است؛ البته اگر خود را در برابر انقلابی که مدیون خون شهدا است، مکلف بدانیم و مثل همیشه در پی از آب در آوردن گلیم خودمان نباشیم!!

نویسنده: عیسی اسکندری

درباره نویسنده

مدیر سایت مدیر سایت
وبلاگ

نظرات

1 دیدگاه در “از قم تا نجف! کدام مکتب؟!

  1. امین گفت:

    توجه لازمی بود! اما ثقیل نوشته شده. هنگام توضیح مطلبی هم که نویسنده احساس می کند کمی ثقیل است، باز همان طور نوشته است.

    ۰۰

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)