منو

پربيننده ترين مطالب
دل نوشته هاي طلبگي
ثبت دل نوشته شمابایگانی
خانه / اطلاع رسانی / آفتابه چی؟!
یادداشت روز استاد محمد تقی اکبرنژاد

آفتابه چی؟!

 آفتابه چی؟!

🔸با درخواست وام بنده موافقت به عمل آمد. پیامکی روی صفحه گوشیم نقش بست. به مرکز خدمات مراجعه کردم. کارمند مربوطه در کمال ادب پرسید: اجاره نامه تان بنگاهی است یا دست نوشته؟! عرض کردم: بنگاهی است، ولی تمدید آن را پشتش به صورت دستی نوشته و امضاء کرده ایم. گفت: یا از بنگاه بخواهید که تمدید دستی را مهر کند اگر هم برای این کار پول می خواهد، همان دست نوشته را ببرید فیضیه مجمع نمایندگان طلاب مهر کند، بعد بیاورید!
🔸با تعجب گفتم: برادر من؛ مجمع نمایندگان طلاب هم مثل شما! تا جایی که می دانم آنها درباره صحت و سقم این دست نوشته تحقیقی نمی کنند. آنها هم مهر و امضایی می کنند و بس! بنابراین این مهر و امضاء چه کاشفیتی برای شما دارد و مثلاً چه مشکلی را حل می کند؟!
🔸بیچاره کارمند که گویا با سوال بغرنجی مواجه شده باشد، چشمانش را گرد کرد و در چشمانم خیره شد و گفت: من هم نمی دانم ولی بنده باید طبق قانون عمل کنم. آن وقت در حالی که برگه ای را بالا آورده بود، ادامه داد: ملاحظه بکنید به ما ابلاغ شده است که دست نوشته یا توسط بنگاه و یا توسط مجمع نمایندگان طلاب امضاء شود. از آن کارمند با ادب و با حوصله خداحافظی کردم اما این سوال هنوز دست از سرم بر نداشته بود که؛ ثم ماذا؟!
🔸در این خیالات بودم که ناگاه به یاد داستان مرد آفتابه چی افتادم. دوستی تعریف می کرد: قدیم ها که هنوز توالت های عمومی لوله کشی نداشت، شخصی متولی آفتابه می شد و آنها را مدام پر می کرد و پشت سر هم ردیف می کرد تا مردم بردارند و بروند. ناگاه مردی با عجله وارد شد. معلوم بود که حال خوشی ندارد! با سرعت به سمت ردیف آفتابه ها رفت و یکی را برداشت و خیز برداشت تا وارد یکی از توالت های خالی شود. پیرمرد آفتابه دار ایست داد! مرد بیچاره از حرکت ایستاد! با تعجب گفت: بله، قربان مشکلی پیش آمده؟! پیرمرد که چشمش از احساس پیروزی غرق غرور شده بود، جواب داد: بله آقا، آن آفتابه را بگذارید و آن یکی را بردارید؟! مرد مستأصل و بیچاره که حال و روز خوشی هم نداشت با شگفتی بیشتر گفت: پدرجان چه فرقی می کند آفتابه آفتابه است این یا آن یکی؟! پیرمرد لبخند تمسخری بر لبانش نقش بست و گفت: اگر بناست هر کسی که از راه رسید، هر آفتابه ای که دلش خواست بردارد، پس من چه کاره ام؟!
🔸بله راستی اگر مجمع نمایندگان طلاب برای وصل شهریه طلبه های فلک زده، بدون کمترین شناختی از آنها، برگه ها را مهر و امضاء نکند یا برای گرفتن وام مرکز خدمات بدون بررسی، اجاره نامه ها را تایید نکند، پس چه کند و موجودیتش را چگونه اثبات نماید؟!
◾️محمد تقی اکبرنژاد

درباره نویسنده

محسن مطلبی
وبلاگ

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

asd


Username
Create an Account!
Password
Forgot Password? (close)

adf


Username
Email
Password
Confirm Password
Want to Login? (close)

asdf


Username or Email
(close)