موسسه‌ی «فقاهت و تمدن سازی اسلامی» بر این باور است که تولید نقشه راه برای تمدن سازی تنها از عهده فقهای توانمند ساخته است، از این رو در قدم اول بر خود لازم می‌داند تا روش اجتهاد را اصلاح کرده و اجتهادی مبتنی بر ظرفیت‌های فقه شیعه تولید نماید و فقهایی متعهد با افکاری مترقی و روشن تربیت کرده و آن‌گاه به تولید تمدن اسلامی اقدام نماید.
مطالب ویژه
شما اینجا هستید: خانه » آثار مؤسسه » معرفی “تاریخ تحول مکاتب فقهی و اصولی”

معرفی “تاریخ تحول مکاتب فقهی و اصولی”

هر طلبه‌ای علاقمند است بداند که فقه و اصول به عنوان علوم اصلی حوزه‌های علمیه، چه سرگذشتی را طی کرده و به وضع موجود آن رسیده است. پایه گذار آن چه کسی بوده، چه کسانی اولین بار در آن‌ها قلم زده‌‌اند؟ مقاطع تحول آن به نام کدام یک از علمای شیعه ثبت شده و هر مقطع تحول یافته چه برجستگی‌هایی را نسبت به دوره پیش از خود دارد؟ مثلا شیخ انصاری به عنوان پایه گذار آخرین مقطع تحولی در اصول و فقه، با اصولیان پیش از خود چه تفاوت‌هایی دارد و نوآوری‌های وی دقیقا در چه عرصه‌هایی رخ داده است؟ آیا شیخ ره تنها تحولات شکلی در اصول ایجاد کرد یا محتوای آن را نیز متحول ساخت؟ مباحث اولین مباحث اصولی تحت تاثیر چه عواملی و چرا شکل گرفتند و چه عناصر علمی، جامعه شناختی و سیاسی در ورود و خروج بحث‌های اصولی و فقهی تاثیر گذار بوده‌اند؟ آیا حوزه‌های علمیه اهل سنت در سیر علمی حوزه علمی شیعه تاثیر گذار بوده‌اند؟ این تاثیرات تا چه اندازه بوده و موجب بالندگی یا ضعف آن گردیده است؟ آیا انزوای فقه شیعه از صحنه حاکمیت سیاسی آثار مثبت یا منفی در روند علمی آن داشته است؟ بیشترین رشد و بالندگی فقه و اصول شیعه به چه مراحلی اختصاص دارد و آیا ما در دوره اوجمندی آن قرار داریم یا برخلاف باور عمومی دوره اخیر دوره فراز نیست و دوره فرود آن است؟ آیا سر برآوردن انقلاب اسلامی در ایران تحولاتی را در آن دو رقم زد یا تاثیر چندانی بر روند آن‌ها نداشته است؟
همه این‌ها پرسش‌هایی هستند که دانش‌ور و طالب علم فقه با کنجکاوی به دنبال پاسخ‌های قابل قبول و منطقی برای آن‌ها می‌گردد. ما در دانش تاریخ تحول مکاتب فقهی و اصولی به دنبال یافتن این پاسخ‌ها هستیم.

نظر شما چیست؟

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top
عضــویـت در خبـرنـــــامــه